Dom » Nieruchomość

Po raz drugi z rzędu obniżyła się liczba kredytów hipotecznych

Po raz drugi z rzędu obniżyła się liczba kredytów hipotecznych
Zobacz więcej zdjęć »
W IV. kwartale 2011 r. odnotowano spadek zarówno liczby, jak i wartości nowo udzielonych kredytów. Takie wnioski płynął z raportu AMRON – SARFiN za okres od października do grudnia ubiegłego roku.

Zmniejszająca się już drugi kwartał z rzędu liczba oraz wartość udzielonych kredytów jest rezultatem kilku czynników. Na taki rozwój wypadków wpływa przede wszystkim obecna sytuacja gospodarcza Polski, ale również dalsze zawirowania na światowych rynkach finansowych oraz problemy krajów strefy euro. Dodatkowo pojawiające się niemal codziennie informacje medialne dotyczące kryzysu sprawiają, że Polacy nie kwapią się dzisiaj z opróżnianiem swoich portfeli. Niepewność, co do rozwoju sytuacji na rynku pracy sprawia, że część osób planujących przeprowadzkę i dysponujących możliwościami finansowymi na odpowiednim poziomie, decyduje się jednak na odłożenie ostatecznej decyzji na spokojniejsze czasy. Poza tym należy pamiętać także o zmniejszającej się zdolności kredytowej Polaków, która zamyka drogę do finansowania części osób zainteresowanych poprawą warunków mieszkaniowych. Na tej podstawie w bieżącym roku należy spodziewać się kontynuacji obniżania wartości i liczby kredytów hipotecznych.

Na przestrzeni IV kwartału 2011 r. Polacy zaczęli wracać do kredytów w euro. Odbyło się to kosztem pozostałych walut. Udział zobowiązań denominowanych w złotówce w całej puli nowo udzielonych kredytów hipotecznych zmniejszył się jednak w niewielkim stopniu. Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku franka szwajcarskiego – wartość nowych kredytów w tej walucie spadła niemal o połowę.

Emmerson S.A.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Emmerson S.A.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »