Technologie » Telekomunikacja

Początki internetu

Internet jest w dzisiejszych czasach jednym z głównych środków przekazu. Staje się coraz bardziej powszechny we wszystkich zakątkach świata. Powoli, aczkolwiek systematycznie wypiera inne media takie jak telewizję, radio i prasę z roli głównego źródła informacji i rozrywki współczesnego człowieka.

Należy przy tym zaznaczyć, iż taka na przykład telewizja w dalszym ciągu jest bardzo popularna wśród społeczeństwa, jednakże z roku na rok traci swoją przewodnią rolę. Trzy czwarte Polaków codziennie włącza odbiornik telewizyjny na co najmniej godzinę, jednak ludzie, zwłaszcza młodzi, spędzają coraz więcej czasu krążąc po internecie.

Aby zrozumieć fenomen globalnej sieci, należy cofnąć się w czasie aż do lat 60. XX wieku. Wtedy to Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki rozpoczął zakrojony na szeroką skalę projekt stworzenia sieci informacyjnej dla celów wojskowych, zdolnej przetrwać nawet trzecią wojnę światową. Wyróżnikiem projektu był pomysł komunikacji rozproszonej, w której każdy może być zarówno nadawcą, jak i bezpośrednim odbiorcą danych bez głównego pośrednika w przeciwieństwie do gwiaździstej, gdzie każdy pakiet informacji musi przejść przez swego rodzaju centralę, zanim dotrze do innego użytkownika.

W roku 1969 powstała bazująca na tej idei sieć ARPAnet, zarządzana przez agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), łącząca piętnaście amerykańskich instytucji akademickich i rządowych. Projekt okazał się na tyle dużym sukcesem, że już w roku 1973 ustanowione zostały pierwsze zagraniczne połączenia – do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Dzięki zastosowaniu protokołów TCP/IP (Transmission Control Protocol oraz Internet Protocol), odpowiadających za rozbijanie informacji na tak zwane pakiety na urządzeniu nadawcy i łączenie ich z powrotem na komputerze odbiorcy oraz sposób adresowania wysyłanych danych, przesyłanie wiadomości stało się na tyle wygodne i przydatne, iż do końca istnienia sieci ARPAnet w 1989 roku, międzynarodowa sieć łączyła ponad 60000 komputerów. 

Na początku lat 90. ubiegłego wieku internet stał się dostępny już nie tylko dla ośrodków akademickich, wojskowych, tudzież rządowych, ale także dla osób prywatnych oraz dla celów komercyjnych. Już w 1989 roku została stworzona światowa sieć WWW (World Wide Web), a rok później język HTML, pozwalający na tworzenie prostych witryn internetowych. Dzięki tym epokowym wynalazkom internet stał się dużo bardziej przyjaznym miejscem dla niedoświadczonych użytkowników prywatnych, co od razu przełożyło się na wzrost jego popularności. 

Internet kablowy okazał być się ogromnym sukcesem. Pierwsza nowoczesna wyszukiwarka Wandex została stworzona w 1993 roku. Natomiast w 1994 roku powstała pierwsza przeglądarka internetowa Mosaic stworzona przez firmę Netscape. Następna była przeglądarka Netscape Commerce S, która nakreśliła tor rozwoju tego typu programów na długie lata. Niedługo potem do wyścigu dołączył Microsoft ze swoim Internet Explorerem i to on ostatecznie został zwycięzcą. Firma ta zdobyła dominującą pozycję na rynku komputerowym i utrzymuje ją do dzisiaj.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

weronikad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »