Firma » Praca
Podanie o pracę
Współcześnie nie zbyt wiele jest osób będących świadomymi czym tak naprawdę jest podanie o pracę. Jest to całkowicie normalny stan.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pracodawcy po prostu takiego dokumentu nie wymagają od kandydatów. Nazywanie go podaniem straciłoby wtedy sens. Jak samo hasło - podanie o pracę - daje do zrozumienia jest to dokument składany przez interesanta, czyli w tym przypadku osobę poszukującą pracę. Podstawową różnicą pomiędzy nim a innymi podobnymi pismami jak na przykład CV czy list motywacyjny, jest to że nie jest ono odpowiedzią na anons pracodawcy, a jest własną inicjatywą kandydata.
Podanie o pracę musi mieć określoną formę i zawierać pewne treści. Najbardziej pożądaną rzeczą w tym dokumencie skierowanym do wymarzonego pracodawcy powinno znaleźć się tytuł: PODANIE O PRACĘ. Poza tym do koniecznych fragmentów klasyfikujemy dane teleadresowe osoby ubiegającej się o stanowisko, a także preambuły definitywnie wskazujące firmę do której kierujemy podanie. Na zakończenie koniecznie powinno się dodać swój podpis oraz listę dokumentów wysłanych razem z podaniem - zwykle są to życiorys i dodatkowo list motywacyjny. Jeśli chodzi o kwestię formalną to te punkty w zupełności wystarczą. Co jednak zawrzeć w treści podania?
Jeśli chodzi o samą myśl podania to tu jest już dosyć znaczna dowolność. Wypada mieć na uwadze, że podanie o pracę rozpatrujemy jako oficjalne skierowanie się z wnioskiem o zatrudnienie, dlatego wszelkie pochlebne zwroty jak na przykład: "Uprzejmie proszę o" są zasadne. Kluczowym jest podanie o jakie stanowisko się ubiegamy. Potencjalny pracodawca powinien wiedzieć jak widzisz swoją rolę w jego firmie. Dodatkowo wypada poinformować nie rozpisując się rozlegle o ważnym posiadanym certyfikacie lub pozostałych rzeczach, które według Ciebie mogą sprawić, że przybliżysz się do osiągnięcia celu. Kończąc musisz wspomnieć coś o samej firmie oraz o tym dlaczego wybraliśmy dokładnie ją spośród wielu innych. Miej też na uwadze, iżby nie rozpisywać się przesadnie. Nie sądzę, by pracodawca miał chętkę zagłębiać się w przeszło stronicę, poza tym ciekawiące go w największym stopniu wiadomości musi znaleźć w załączonym CV albo liście motywacyjnym. Myślę, że prawidłową długością będzie tutaj od pół do całej strony A4.
Jeśli dalej masz wątpliwość w odniesieniu do wyglądu a także zawartości tego podania oraz raczej jesteś w owej rzeczy laikiem to proponuję odkryć wzór podania o pracę w Sieci. Nie powinno być to nader trudne, bowiem jest co najmniej kilkanaście stron internetowych www zadedykowanych omawianej tematyce. Przede wszystkim jednak nie wolno podchodzić lekkomyślnie do kwestii podania, dziś na rynku pracy nie jest kolorowo, dlatego wypada walczyć o swoje, wobec tego jeśli już planujesz wysłać podanie o pracę to lepiej przyłóż się do tego, żeby urzec swoich pracodawców, a ulokowany czas oraz trud na pewno się opłacą. Zostaje mi jedynie każdemu szukającemu wymarzonej pracy życzyć szczęścia w tworzeniu podania i w znalezieniu uczciwych i dobrych pracodawców, oferujących odpowiednie warunki pracy.
Komentarze (0)