Technologie » Internet

Podłączony telefon, podłączony dom, podłączony samochód… podłączone ciało?

Podłączony telefon, podłączony dom, podłączony samochód… podłączone ciało?
Zobacz więcej zdjęć »
Wraz z ewolucją Internetu Rzeczy, który staje się Internetem Nas, Kaspersky Lab – ekspert ds. bezpieczeństwa – rozpoczął współpracę ze szwedzką społecznością biohakerów BioNyfiken w celu zbadania, z czym wiąże się podłączanie naszych ciał do internetu.

Niegdyś było to ograniczone wyłącznie do hitów hollywoodzkich oraz powieści science-fiction, jednak mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób, które zostały „udoskonalone” przy pomocy urządzeń technologicznych. Dzięki wynalezieniu oraz powszechnemu wykorzystywaniu implantów, takich jak rozruszniki serca, pompy insulinowe, aparaty słuchowe oraz systemy głębokiej stymulacji mózgu, świat pełen jest ludzi, o których można powiedzieć, że są po części maszynami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Coraz głośniejszy jest także temat „udoskonalonych” ludzi – osób, które wprowadzają urządzenia technologiczne do swojego ciała nie tylko ze względów zdrowotnych, ale dla większej wygody w życiu codziennym. Inteligentne implanty pozwalają tym ludziom w mgnieniu oka kontrolować zamki w drzwiach, dokonywać zakupów oraz uzyskiwać dostęp do systemów komputerowych. Rodzi się jednak pytanie: gdy pozwolimy, aby nasze ciało zawierało coraz większe ilości danych osobistych, które mogą zostać zhakowane, czy nie będzie to powód do niepokoju?     

 

BioNyfiken, zlokalizowana w Szwecji społeczność biohakerska, stoi na czele ruchu związanego z regulacją oraz popularyzacją zjawiska związanego z umieszczaniem czipów w ciele. Stoi ona na stanowisku, że posiadanie inteligentnego podskórnego implantu nie różni się tak bardzo od noszenia kolczyka czy posiadania tatuażu i że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie implantów kompatybilnych z technologią NFC, zawierających cały wachlarz informacji.    

 

Patrick Mylund Nielsen, starszy badacz bezpieczeństwa w Kaspersky Lab, powiedział: „Trend dotyczący Internetu Rzeczy polega na tworzeniu produktów i jak najszybszym wprowadzaniu ich na rynek. Bezpieczeństwo to często sprawa poboczna, jeśli w ogóle jest uwzględniana. Chociaż udoskonalanie człowieka poprzez wstrzykiwanie implantów do ciała to temat, który nie jest obcy literaturze science-fiction, nie wszystkie opowiadania podejmują wątek codziennych implikacji tego procederu. Co się stanie, kiedy nasze prywatne klucze znajdą się pod naszą skórą? Czy ktoś może zostać moją wirtualną kopią poprzez sam akt przywitania się ze mną? Kto mógłby śledzić każdy mój krok? W języku szwedzkim ‘Nyfiken’ oznacza ‘ciekawy’, a jeśli chodzi o odpowiedź na powyższe pytania – rzeczywiście jesteśmy ciekawi”.

 

„Technologia ta jest już rzeczywistością” – mówi Hannes Sjoblad, jeden z założycieli BioNyfiken. „Jesteśmy świadkami szybko powiększającej się społeczności osób, które eksperymentują z implantami pozwalającymi szybko i łatwo wykonać cały szereg codziennych zadań, takich jak zezwalanie na wejście do budynku, odblokowanie urządzeń osobistych bez kodu PIN oraz umożliwianie dostępu na poziomie odczytu do różnych rodzajów przechowywanych danych.

 

Wprowadzenie tej technologii uważam za kolejny istotny przełomowy moment w historii interakcji pomiędzy człowiekiem a komputerem, który można porównać do wprowadzenia pierwszego komputera stacjonarnego z systemem Windows lub pierwszego ekranu dotykowego. Identyfikacja za pomocą dotyku jest czymś naturalnym dla człowieka. Każde dodatkowe urządzenie, które musimy nosić ze sobą w celu identyfikacji - czy to breloczek kluczy, czy karta magnetyczna - to kolejny przedmiot zagracający nasze życie.

 

To dlatego uznaliśmy, że istotna jest współpraca z czołowym ekspertem ds. bezpieczeństwa, który naprawdę rozumie tę technologię i może pomóc nam przeanalizować zagrożenia. Kaspersky Lab jest idealnym partnerem badawczym dla BioNyfiken. To nie tylko wysoko cenieni eksperci ds. bezpieczeństwa oraz liderzy myśli technologicznej, ale również prekursorzy nowych technologii oraz przełomowych badań.

 

Nie możemy się doczekać współpracy z ekspertami z Kaspersky Lab nad otwartym projektem badawczym mającym na celu analizę luk w zabezpieczeniach takich czipów w codziennych sytuacjach związanych z ich użytkowaniem przez człowieka. Naturalnie w przypadku wykrycia błędów niezbędne będzie opracowania sposobów ich usunięcia” - dodał Sjoblad.

 

Oprócz badania prowadzonego wspólnie z BioNyfiken Kaspersky Lab będzie współorganizatorem imprez wraz z szerszą społecznością biohakerów, które odbędą się w Europie, a ich celem będzie zwiększenie świadomości dotyczącej aspektów bezpieczeństwa i prywatności. W Szwecji już teraz znajduje się wiele nowocześnie urządzonych budynków, takich jak Epicenter, spełniających potrzeby biznesu przyszłości, w których implanty NFC są regularnie wykorzystywane do szeregu różnych działań, zastępując dodatkowe urządzenia.   

 

Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, powiedział: „Osobiście, wolałbym nie wszczepiać sobie czipów. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie da się powstrzymać postępu technologicznego i pojawią się innowatorzy, którzy będą gotowi przyjąć ryzyko i testować granice technologiczne poprzez eksperymentowanie na własnym ciele. Wolałbym, aby robili to z pełną świadomością oraz mieli na względzie kwestię bezpieczeństwa zamiast myśleć o tym po fakcie, jak często bywa. Dlatego cieszę się, że BioNyfiken wybrał nas do współpracy w zakresie zbadania, jakie implikacje dla bezpieczeństwa niesie połącznie naszego ciała z Siecią.  

 

Informacje o BioNyfiken

Bionyfiken to stowarzyszenie non-profit zrzeszające szwedzkich biohakerów, biologów majsterkowiczy, hakerów łamiących zabezpieczenia urządzeń wszczepianych do ciała oraz wykwalifikowanych entuzjastów. Więcej informacji na temat grupy znajduje się na stronie http://www.bionyfiken.se.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »