Firma » Praca

Polacy coraz chętniej wracają do kraju

Polacy coraz chętniej wracają do kraju
Zobacz więcej zdjęć »
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące emigracji. 2018 był pierwszym od ośmiu lat rokiem, w którym zmniejszyła się liczba polskich imigrantów w innych krajach, głównie w Wielkiej Brytanii.

Komentarz przygotowany przez Karolinę Serwańską, dyrektor zarządzającą w Agencji Pośrednictwa Pracy Polski HR

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po raz pierwszy od 2010 roku spadła liczba osób przebywających na emigracji, obecnie to niemal 2,5 mln. Blisko 100 tys. Polaków zdecydowało się wrócić z Wielkiej Brytanii, tylko w przypadku tego kraju odnotowano spadek. Nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną powrotu do Polski jest Brexit i nadal niepewna sytuacja, jeśli chodzi o emigrantów. Innym powodem powrotu jest poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Polsce i bardzo niskie bezrobocie. Osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii tuż po otwarciu granic, czyli kilkanaście lat temu odłożyły już trochę pieniędzy decydują się na powrót i inwestycje w kraju.  Powrót niemal 100 tys. osób z Wielkiej Brytanii nie rozwiąże jednak problemu niedoboru pracowników. Na pewno spora część z nich będzie chciała założyć własne działalności, a to paradoksalnie może sprawić, że będziemy zmagać sią z jeszcze większym deficytem pracowników. 

Jeśli chodzi o emigracje do Niemiec, widoczny jest wzrost, jednak niewielki, bo zaledwie o 3 tys. I w tym przypadku tak sporego spadku zainteresowania pracą u zachodniego sąsiada należy szukać w niskim bezrobociu w Polsce. Zwróćmy uwagę, że do pracy do Niemiec czy innych państw wyjeżdżały głównie osoby, które miały konkretne, niekoniecznie wysokie kwalifikacje, np. hydraulicy. Obecnie takich osób na polskim rynku pracy jest niewiele a ich zarobki nierzadko są porównywalne z tymi na zachodzie. Nie dziwi więc fakt, że takie osoby znacznie rzadziej decydują sią na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy. 

Istotna kwestią, która jest pomijana, a którą warto podkreślić jest demografia. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a wraz z wiekiem spada tendencja to zmiany miejsca zamieszkania i poszukiwania pracy. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy spodziewać się, że w kolejnych latach, o ile sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu, nadal będzie malała liczba osób decydujących się na emigracje.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »