Technologie » Komputery

Polska na plusie, gdy globalne IT łapie zadyszkę

Polska na plusie, gdy globalne IT łapie zadyszkę
Zobacz więcej zdjęć »
Według prognoz Gartnera globalne IT urośnie w 2015 r. o 3,1%. Przy uwzględnieniu spadków kursu dolara wartość rynku jednak… obniży się o 1,3%, do 3,66 bln USD. Kursy walut tworzą iluzję kryzysu, jednak prowadzą także m.in. do wzrostu realnych cen usług i produktów IT na Zachodzie.

Tymczasem nowe technologie w Polsce trzymają się mocno. Badacze Future Market Insights prognozują, że polski rynek IT osiągnie do 2020 roku wartość 6,24 mld USD, rosnąc średnio o 6% rocznie. Do kraju odważnie wkraczać będą także kolejne technologie, które mogą zmieniać oblicze firm.

Branża IT zasłużenie utrzymuje opinię jednej z najdynamiczniej rozwijających się i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki. Dostrzegają to również zachodni badacze. Future Market Insights ocenia, że już w 2013 r. wartość rynku IT w Polsce sięgnęła 4,1 mld USD i będzie nadal dynamicznie rosnąć.

Światowe spowolnienie, Polska na plusie

Co zastanawiające, globalna branża IT odnotowuje w tym samym czasie lekkie spowolnienie. Badacze Gartnera zapowiadają bowiem wzrost tego sektora w 2015 r. o 3,1% (0,6% mniej niż w poprzedniej prognozie), a przy uwzględnieniu malejącej wartości dolara – nawet spadek o 1,3%, do 3,66 bln USD.

Paradoksalnie, pozytywnym czynnikiem wpływającym na wartość sektora IT w Polsce może być rosnąca liczba wdrożeń rozwiązań dla biznesu, które na Zachodzie są już teraz szeroko rozpowszechnione. To m.in. systemy ERP i CRM, technologie chmurowe czy firmowe aplikacje mobilne. Przy jednoczesnej lekkiej zadyszce na rynkach zachodnich, w Polsce firmy z branży IT mają wciąż wiele obszarów do intensywnego rozwoju – komentuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland.
Według analiz Future Market Insights, polski rynek IT w Polsce jest napędzany przez m.in. zwiększające się zainteresowanie przedsiębiorstw technologiami - dającymi realną przewagę nad konkurencją.
Największe nakłady na usługi IT ponoszą sektory: finansowy, publiczny i produkcyjny. Widać zapotrzebowanie rynku na rozwiązania CRM, optymalizację procesów (BPM), narzędzia Business Intelligence (BI) oraz optymalizację zarządzania środkami trwałymi, w tym nieruchomościami. W tym roku wśród dużych firm powinny zyskiwać na znaczeniu rozwiązania BI, z kolei w sektorze MSP - technologie chmurowe - precyzuje Dariusz Mazurek, Członek Zarządu Capgemini Polska, CEO Application Services.
U progu technologicznej rewolucji .... Czytaj całość artykułu tutaj: http://erp-view.pl/wiadomosci/polska_na_plusie_gdy_globalne_it_lapie_zadyszke.html


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »