Gospodarka » Maszyny

Pompa korbowodowa OMAX zapewnia bezpieczne cięcie każdego materiału

Pompa korbowodowa OMAX zapewnia bezpieczne cięcie każdego materiału
Zobacz więcej zdjęć »
Na rynku producentów urządzeń do cięcia wodą amerykańska korporacja OMAX stosuje w swoich maszynach z linii OMAX i MAXIEM niezwykle wydajną i ekonomiczną pompę korbowodową. OMAX, tym się różni od innych producentów waterjetów, że konstruuje swoje urządzenia od początku właśnie pod takie rozwiązanie.

Amerykańska korporacja OMAX - światowy lider w produkcji urządzeń do cięcia wodą, stosuje w swoich waterjetach pompy korbowodowe. Konkurencyjni producenci stawiają na duże, mało wydajne i nieekonomiczne pompy wzmacniaczowe, wyposażone dodatkowo w wielkie chłodnice.

Zdarza się, że próbują również do maszyn konstruowanych pod pompy wzmacniaczowe, wstawić te korbowodowe. Mimo wielu prób ze strony innych producentów waterjetów, nadal tylko korbowód OMAX jest niezawodny i konkurencyjny, jeśli chodzi o cięcie strumieniem wodnym.

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że OMAX sam skonstruował i zbudował własną pompę korbowodową, korzystając przy tym z doskonałej myśli inżynierskiej uczonych z USA. Jest to więc doskonałe narzędzie, sprawdzone i przetestowane przez amerykańskich uczonych oraz inżynierów amerykańskiej korporacji.  Wszystkie maszyny do cięcia wodą OMAX i MAXIEM są od samego początku konstruowane do pracy z pompą korbowodową. Tak samo jest projektowane oprogramowanie sterujące waterjetami OMAX i MAXIEM. Nie ma więc mowy, aby waterjety tych marek borykały się z jakimikolwiek problemami w pracy z pompą korbowodową.

Zastanówmy się więc, jak powinien wyglądać modelowy proces cięcia materiału kruchego za pomocą urządzenia do cięcia strumieniem wodnym? Dzięki wykorzystaniu pompy korbowodowej, maszyny OMAX i MAXIEM mogą osiągnąć wręcz wzorcowy schemat tego procesu. Wyobraźmy sobie element, w którym musimy wyciąć oprócz jego kształtu zewnętrznego również szereg otworów. Otóż maszyna tnąc materiał kruchy, jakim jest szkło, lub kamień przebija materiał niskim ciśnieniem, żeby nie spowodować jego pokruszenia, a następnie wycina narysowane kształty ciśnieniem wysokim. Maszyna z pompą korbowodową OMAX, w której ciśnienie regulowane jest w sposób płynny, najpierw przebije materiał niskim ciśnieniem i w ułamku sekundy przestawi się na ciśnienie wysokie, aby wyciąć pożądany otwór. W ten sposób przechodząc od jednego otworu w drugi wykona w sposób efektywny cały detal. Proces ten jest sterowany poprzez doskonałe oprogramowanie Intelli-MAX, które jest skorelowane z pracą pompy korbowodowej Omaxa.

- Gdybyśmy ten sam element próbowali wyciąć na maszynie z pompą wzmacniaczową, proces wyglądałby tak: maszyna obniża ciśnienie do niskiego poziomu i najpierw przebija cały materiał dziurawiąc go, a następnie pompa ładuje akumulator, żeby już wysokim ciśnieniem wyciąć kształty - wyjaśnia Tomasz Łapiński, specjalista ds. sprzedaży firmy MAXIEM WATERJETS, dystrybutora maszyn MAXIEM. - Proces ten wydłuża się znacznie ponieważ użytkownik maszyny traci cenny czas na ładowanie akumulatora, a na dodatek zanim kształty zostaną wycięte, ma już podziurawiony materiał bez możliwości zmiany rozstawu otworów.

Niestety jeden z producentów waterjetów, który próbuje wprowadzać pompę korbowodową do swoich maszyn, zapomniał o wykorzystaniu jej podstawowych zalet i mimo, że pompa próbuje naśladować rozwiązania „korbowodówek" OMAX-a zachowuje się podczas cięcia, jak pompa wzmacniaczowa. Co więcej nawet jeśli użytkownik zdecyduje się na nieefektywny ruch w cyklu „najpierw przebicia w całym materiale, a później cięcie", maszyna wraca do pierwszego otworu po najkrótszej drodze i tylko możemy próbować wyobrazić sobie co się stanie, kiedy na jej drodze stanie wystający z detalu element mocowania, lub wypukły dekor.

- Oprogramowanie OMAX sterujące procesem cięcia jest w pełnym zakresie przystosowane do wykorzystania korzyści jakie oferuje rozwiązanie bezpośredniego napędu pompy, takich jak przebijanie materiału i kontynuowanie cięcia w jednym przebiegu, decydowanie w kontrolerze czy przebijanie ma być wykonywane dla materiału kruchego  - dodaje Przemysław Prajsnar, dyrektor sprzedaży OMAX w Polsce. - Wykorzystanie zalet pompy korbowodowej w maszynie konstruowanej pod pompę wzmacniaczową, wymaga w tym przypadku pisania specjalistycznych makr. W ten sposób zamiast ułatwiać sobie pracę - bardziej ją komplikujemy.

- Zasadniczą więc korzyścią ze stosowania pomp OMAXA jest ich wyjątkowa sprawność.

Wysoka sprawność na poziomie 95% pomp korbowodowych wynika z małych strat energii w układzie korbowodowym - mówi Tomasz Łapiński, specjalista ds. sprzedaży firmy MAXIEM WATERJETS, która stosuje w maszynach MAXIEM pompy korbowodowe OMAX.

Każdy, kto miał do czynienia z obróbką materiałów kruchych takich, jak szkło czy kamień wie jak ważne jest stabilne, niepulsujące medium podczas obróbki i jak niewiele trzeba żeby zepsuć drogi materiał.

Teraz, dzięki waterjetom wyposażonym w pompy korbowodowe OMAX, cięcie wodą każdego surowca - metalu, kamienia, szkła, plastiku czy innego materiału, może być łatwe i precyzyjne. Urządzenia OMAX i MAXIEM są bowiem idealne dla firm, które aktualnie wykonują cięcie na kilku różnych urządzeniach i chcieliby zastąpić je jednym procesem, tak samo precyzyjnym jak dotychczas.

- Taki stan rzeczy spowodowany jest po pierwsze tym, że jedynie OMAX od 30 lat rzeczywiście inwestuje w rozbudowę rozwiązań korbowodowych, a większość jego rozwiązań jest opatentowana i niedostępna dla reszty producentów. Z drugiej strony jedynie OMAX od początku do końca sam buduje swoje urządzenia, a reszta z producentów kupuje z rynku to, co jest dostępne - dodaje Remigiusz Filipiak, wiceprezes firmy JetSystem, przedstawiciela amerykańskiej korporacji OMAX w Polsce.

Podsumowując, lata badań i doświadczeń amerykańskiej korporacji OMAX, sprawiły, że pompa korbowodowa pracująca w waterjetach OMAX i MAXIEM jest najlepszym rozwiązaniem przy cięciu strumieniem wodnym różnych materiałów. Inwestując więc w maszynę OMAX lub MAXIEM masz pewność, że Twoje pieniądze zostały po prostu dobrze ulokowane, a waterjet będzie pracował wydajnie i oszczędnie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marcin@mmpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »