Technologie » Komputery

Popularność chmury wzrasta, jednak wciąż istnieją luki w zabezpieczeniach

Badanie przeprowadzone przez firmy Oracle i KPMG wykazuje, że nieporozumienia co do odpowiedzialności za bezpieczeństwo chmury, brak przejrzystości i szara strefa informatyczna komplikują ochronę przedsiębiorstw.


Jak wynika z drugiego dorocznego raportu Oracle i KPMG na temat zagrożeń w chmurze na rok 2019, przedsiębiorstwa kontynuują przenoszenie do chmury obciążeń o znaczeniu newralgicznym i najbardziej wrażliwych danych, nie oznacza to jednak, że znikły problemy związane z bezpieczeństwem. Badanie wykazało, że 72% respondentów uważa chmurę publiczną za bezpieczniejszą niż środowisko, które są w stanie stworzyć we własnym centrum przetwarzania danych, dlatego przenosi dane do chmury. W dalszym ciągu istnieją tu jednak luki w przejrzystości, które mogą utrudniać firmom zrozumienie, co dzieje się z ich newralgicznymi danymi w chmurze.

Raport przewiduje, że w latach 2018–20 nastąpi 3,5-krotny wzrost liczby przedsiębiorstw mających ponad połowę danych w chmurze. 71% firm podało, że większość tych danych to dane wrażliwe - dla porównania, w ubiegłym roku było to 50%. Zdecydowana większość (92%) stwierdziła jednak, że obawia się, czy ich pracownicy przestrzegają chmurowych polityk ukierunkowanych na ochronę tych danych.

Z raportu wynika, że z uwagi na newralgiczny charakter usług chmurowych bezpieczeństwo chmury staje się strategiczną koniecznością. Usługi chmurowe nie są już opcjonalnymi, trzeciorzędnymi elementami środowiska informatycznego, lecz służą do wykonywania podstawowych zadań, które są istotne we wszystkich aspektach działalności gospodarczej. Raport na rok 2019 wskazuje na kilka kluczowych obszarów, w których korzystanie z usług chmurowych może stwarzać dla wielu przedsiębiorstw wyzwania w obszarze bezpieczeństwa.

•  Nieporozumienia dotyczące wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo. 
82% użytkowników chmury miało do czynienia ze zdarzeniami związanymi z bezpieczeństwem, wynikającymi z nieporozumień dotyczących modelu wspólnej odpowiedzialności. Choć 91% firm dysponuje formalnymi metodykami w zakresie użytkowania chmury, 71% jest przekonane, że nie zawsze są one przestrzegane przez pracowników, co skutkuje pojawianiem się szkodliwego oprogramowania i naruszeniami ochrony danych.
•  Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa informacji zbyt często są pomijani w związku z bezpieczeństwem chmury. 90% ankietowanych dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji ma wątpliwości co do swojej roli w ochronie środowiska oprogramowania udostępnianego jako usługa (SaaS) obsługiwanego przez dostawcę usług chmurowych.
•  Największym problemem w zakresie bezpieczeństwa jest w dalszym ciągu przejrzystość. Jak wynika z badania, największym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa jest wykrywanie zdarzeń związanych z bezpieczeństwem w chmurze i odpowiednie reagowanie; problem ten został uznany za najważniejsze obecnie wyzwanie przez 38% respondentów. 30% ankietowanych jako problem z bezpieczeństwem określiło fakt, że ich istniejące mechanizmy kontroli bezpieczeństwa sieci nie zapewniają odpowiedniego wglądu w działające w chmurze obciążenia.
•  Korzystanie z niezatwierdzonych przez firmę aplikacji w chmurze i brak mechanizmów kontroli bezpieczeństwa naraża dane na ryzyko. 93% respondentów podało, że w dalszym ciągu zmaga się z tzw. szarą strefą informatyki, tj. sytuacją, w której pracownicy używają niezatwierdzonych przez przedsiębiorstwo urządzeń prywatnych i platform do przechowywania lub udostępniania plików z firmowymi danymi. Połowa ankietowanych firm wymieniła jako częste przyczyny oszustw i wycieków danych brak mechanizmów kontroli zabezpieczeń i niewłaściwe konfiguracje. 26% respondentów wskazało jako swoje największe obecnie wyzwanie w obszarze cyberbezpieczeństwa korzystanie z usług chmurowych bez upoważnienia.

„Najważniejsze obciążenia na świecie są przenoszone do chmury, co zwiększa zapotrzebowanie na skoordynowaną, zintegrowaną, warstwową strategię bezpieczeństwa” - powiedział Kyle York, wiceprezes ds. strategii produktu w dziale Oracle Cloud Infrastructure. „Rozpoczęcie od platformy chmurowej stworzonej z myślą o bezpieczeństwie i wykorzystanie sztucznej inteligencji do ochrony danych przy jednoczesnej eliminacji obciążeń administracyjnych i konieczności instalowania poprawek zmniejsza złożoność i pomaga przedsiębiorstwom chronić najbardziej newralgiczne zasoby - ich własne dane”.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »