Rozrywka i wypoczynek » Święta

Potrawy, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole

W tym roku twoja kolej na przygotowanie potraw na Święta Wielkanocy? Spokojna głowa, wbrew pozorom obowiązkowych dań nie jest dużo. Obfitość na świątecznym stole zapewnią niezbędne dodatki. Poznaj ich symbolikę!

Przygotowanie tradycyjnej polskiej Wielkanocy może być przeżyciem zarówno kulinarnym, jak i duchowym. To okazja, by wzbogacać się wewnętrznie, pod warunkiem że znamy symbolikę przygotowywanych dań i wiemy, dlaczego je święcimy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zupa z wkładką

Żurek lub barszcz biały tradycyjnie podawany jest na wielkanocne śniadanie. Dawniej był symbolem Wielkiego Postu. W Wielki Piątek urządzano nawet symboliczny „pogrzeb żuru”, zakopując zupę w ziemi. Obecnie jest obowiązkową pozycją w świątecznym menu, ponieważ spożywamy go z poświęconą „wkładką”. Najchętniej wzbogacamy go jajkiem i kiełbasą, zazwyczaj białą. Przy rodzinnym stole nie brakuje również amatorów innych rodzajów wędlin, np. kabanosów, które stanowią doskonały dodatek do świątecznej zupy.

Kolorowe jajka

Jajka to najbardziej uniwersalny symbol odrodzenia, triumfu życia nad śmiercią. W Wielkanoc, kolorowe i pięknie ozdobione, są wszechobecne na naszych stołach. Tradycyjnie spożywamy je z chrzanem, jednak sposobów ich przyrządzenia jest wiele. Można je faszerować np. pastą z żółtka i papryki z dodatkiem majonezu lub serwować z sosem tatarskim i rzeżuchą.

Wędliny i pasztety

Wędlina jest widocznym znakiem kończącego się Wielkiego Postu, dlatego jest niezbędna na wielkanocnym stole. To symbol dostatku, ma zapewniać zdrowie i płodność całej rodzinie. Najczęściej podczas świąt serwujemy pieczone pasztety, kiełbasy oraz pieczenie na zimno, które podawane na gorąco stanowią również świetną bazę wielkanocnego obiadu.

Ostry chrzan

Zarówno z wędlinami, jak i z jajkami idealnie komponuje się chrzan - ludowy symbol siły i fizycznej krzepy oraz symbol męki pańskiej. Ze względu na niezwykle ostry smak i aromat, niewiele osób decyduje się spożywać go w postaci startej, bez dodatków. Zazwyczaj łączy się go z żółtkiem jajek, majonezem, śmietaną.

Chleb i sól

Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa, jest również podstawowym, niezbędnym do życia pokarmem. Poświęcony, ma zapewnić całej rodzinie pomyślność i szczęście. Sól natomiast chroni przed zepsuciem i nie chodzi tu tylko o żywność, ale i - w wymiarze symbolicznym – o nas samych. Jest symbolem oczyszczenia i prawdy.

Świąteczne wypieki

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć słodkości. Do najpopularniejszych świątecznych wypieków należą mazurki (czekoladowe, migdałowe, kajmakowe, pomarańczowe) i babki (z makiem, lukrem i inne). Wielkanocne poświęcone ciasto symbolizuje doskonałość.

Ważne, by smak świąt kojarzył się nam z NATURĄ. To wyjątkowe dni w roku, kiedy powinniśmy unikać gotowych rozwiązań, tzw. instant food – mówi Agnieszka Piech, przedstawiciel firmy Konspol, renomowanego producenta wędlin. Jeśli chodzi o wędliny, śmiało można spożywać produkty oparte na naturalnych składnikach, bez dodatków do żywności ,,E”. W tym roku z oferty Konspolu na święta polecamy zwłaszcza Kabanosy z kurczaka NATURA oraz Szynkę wędzoną z kurczaka „Natura”. Dla wielbicieli pasztetów - znakomity Pasztet z królika, a także nowość - Pieczeń swojską.

Na świątecznym stole obowiązkowo należy umieścić również święconego baranka, który jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa i zwycięstwa życia nad śmiercią. Dekoracyjnymi elementami będą gałązki bukszpanu (symbol wiosny, nieskończoności życia) oraz bazie (symbol budzącej się do życia przyrody).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Joanna Korczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »