Społeczeństwo » Społeczeństwo

Powrót do szkoły – zadbaj o bezpieczeństwo online dzieci

Powrót do szkoły – zadbaj o bezpieczeństwo online dzieci
Zobacz więcej zdjęć »
Wakacje dobiegają końca, a to oznacza, że nasze dzieci, zamiast spędzać czas w parku czy na plaży, wrócą przed swoje komputery, tablety i smartfony, przeglądając encyklopedie internetowe oraz słowniki, które pomogą im, całkowicie bezpiecznie, przygotowywać się do lekcji.

Niestety, to jedynie utopia – w rzeczywistości, oprócz bogactwa przydatnych materiałów dzieci mogą łatwo natrafić w internecie na niepożądane treści (pornografia, przemoc itp.) oraz strony poświęcone narkomanii, samookaleczeniom czy nawet samobójstwom. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestaw porad, dzięki którym rodzice będą mogli zadbać o bezpieczeństwo online swoich dzieci.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Kontroluj czas spędzany przez dzieci online

 

Nie ma nic złego w tym, że dzieci spędzają czas online, wyszukując informacje edukacyjne, grając, komunikując się z przyjaciółmi czy korzystając od czasu do czasu z Facebooka. Jednak wszyscy prawdopodobnie zgodzą się, że większość dzieci przebywa w internecie  zbyt długo. Z tego powodu ważne jest ustalenie ścisłych zasad dotyczących czasu, jaki dziecko spędza przy komputerze. Przed ustanowieniem tych nowych reguł rodzice powinni odbyć szczerą rozmowę ze swoją pociechą, wyjaśniając, dlaczego tak ważne są wprowadzone limity czasowe. W przeciwnym razie dziecko może odebrać takie działanie jako nieuzasadnioną karę, która może zniszczyć zaufanie do rodziców i przynieść odwrotny skutek.

 

Kontroluj treści

 

Kolejna rada dotyczy ustalenia jasnych reguł odnośnie tego, co dzieci mogą, a czego nie mogą robić online, oraz wyjaśnienia, dlaczego są one konieczne. Reguły należy modyfikować, w miarę jak dzieci dorastają. Aby mieć pewność, że dziecko przestrzega ustalonych zasad, zaleca się włączenie funkcji kontroli rodzicielskiej dostępnej w większości rozwiązań bezpieczeństwa (np. Kaspersky Internet Security multi-device). Pozwala ona rodzicom nie tylko ograniczyć czas, jaki ich dzieci spędzają w internecie, ale również zablokować dostęp do nieodpowiednich stron czy gier oraz uniemożliwić udostępnianie danych osobistych innym użytkownikom. Strony internetowe oraz gry są przydzielone do kategorii na podstawie ich zawartości oraz wieku dziecka. Rodzice mogą również łatwo przeglądać szczegółowe raporty na temat tego, co ich dzieci robiły online.

 

Przedstaw dzieciom wskazówki bezpieczeństwa

 

Podczas rozmowy z dziećmi dotyczącej nowych zasad rodzice powinni przekazać im niektóre z przedstawionych tu wskazówek. Nie tylko pomoże to dzieciom zabezpieczyć się przed zagrożeniami online, ale również sprawi, że będą czuły, że rodzice mają do nich zaufanie. Oto lista wskazówek, które warto przekazać dzieciom:

- Nie udostępniaj publicznie swoich informacji prywatnych ani nie wysyłaj ich nieznajomym. W szczególności dotyczy to danych kontaktowych, adresu, nazwy szkoły itd. „Nieznajomi” oznaczają tutaj wszystkie osoby, niezależnie od wieku, których nie znasz w realnym życiu.

- Nie zgadzaj się na żadne prośby nieznajomych dotyczące osobistego spotkania.  

- Nie podawaj nikomu swojego numeru telefonu czy adresu e-mail, ani nie publikuj takich danych w serwisach społecznościowych.

- Nie klikaj odsyłaczy i nie uruchamiaj załączników pochodzących od nieznanych nadawców.

- Nie ufaj wiadomościom, które zawierają jakiekolwiek kuszące propozycje – darmowe towary, zniżki, poprawę reputacji, zwiększenie liczby polubień/gwiazdek na określonych stronach itd. Najlepiej usuń takie wiadomości i nie klikaj żadnych odsyłaczy.

- Jeżeli doświadczysz online czegoś, co sprawi, że poczujesz się nieswojo, lub zaczniesz dostawać wiadomości od osób, które niepokoją Cię, powiedz o tym rodzicom, aby uzyskać ich pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

 

Spróbuj znaleźć źródło problemu

 

Rodzice powinni mieć świadomość, że wyłączenie komputera nie oznacza odcięcia od internetu. Dzieci mogą łączyć się za pośrednictwem tabletów, smartfonów i innych urządzeń. Jeśli dziecko natychmiast sięga po inny sprzęt, gdy komputer jest niedostępny, rodzice powinni zrobić coś więcej niż tylko zapewnić ochronę takich urządzeń przed cyberzagrożeniami. Należy zastanowić się, dlaczego tak naprawdę zamiast spotykać się z przyjaciółmi w prawdziwym świecie dziecko jest pochłaniane przez świat online. Czy http://plblog.kaspersky.com/10-wskazowek-bezpiecznego-korzystania-z-internetu-przez-dzieci,

- http://plblog.kaspersky.com/stop-cyberprzemocy-8-porad-dla-rodzicow,

- http://plblog.kaspersky.com/twoje-dziecko-a-sieci-spolecznosciowe,

- http://plblog.kaspersky.com/dziecko-i-komputer-duet-o-podwyzszonym-ryzyku,

- http://plblog.kaspersky.com/5-oznak-wyludzen-w-darmowych-grach.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/newsRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »