Gospodarka » Przemysł
Poznaj cięcie laserem
Zobacz więcej zdjęć » |
Większa efektywność i doskonała precyzja
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wszystko sprowadza się do takich parametrów jak większa efektywność, lepsza szybkość i podwyższona precyzja.
Realizację takich parametrów w przemyśle, zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę materiałów, z którą mamy do czynienia w produkcji, w przemyśle ciężkim i metalowym, ale również w kamieniarstwie, budownictwie, tartacznictwie i innych, zapewnić może cięcie laserem – rozwiązanie o niezwykle wysokiej precyzji. Metoda ta posługuje się skupioną przez soczewkę wiązką laserową, która z niezwykłą dokładnością wykonuje cięcia według ustalonego wcześniej wzoru. Pozwala to na obrobienie ogromnych partii surowca a także na odtworzenie bardzo delikatnych wzorów. Można zatem wykorzystać tę metodę dla tworzenia ornamentyki na kamieniach, ale również do wykonania części do maszyn, podzespołów czy konstrukcji, gdzie wymagane jest zachowanie wyjątkowej drobiazgowości.
Zalety i wady metody
Wśród zalet metody cięcia wiązką laserową z pewnością wymienić można szybkość, z jaką pracują nowoczesne głowice. Proces z łatwością poddaje się automatyzacji, co pozwala również na wyeliminowanie niebezpieczeństwa dla osób, które pracowałyby przy obróbce laserowej. Program komputerowy oraz odpowiednie sterowniki do maszyn sterują pracą lasera, dbając o dokładność cięcia, stopień nagrzewania się i inne parametry – wszystko odbywa się pod kontrolą osoby nadzorującej. Dzięki zastosowaniu wąskiej szczeliny ciecia oraz wysokiej gładkości można zaoszczędzić materiał, który nie wymaga dalszych obróbek.
Jak każde zjawisko, tak i cięcie laserem ma jednak pewne wady. To przede wszystkim wysokie koszty inwestycji – dlatego wykorzystanie wiązki laserowej opłaca się przede wszystkim dużym podmiotom, które wykonują obróbki materiałów w ogromnych ilościach. Jeśli chodzi o cięcie blachy, ze względu na dbałość o jakość materiału wprowadza się również pewne ograniczenia co do jej grubości.
Cięcie laserem może być jednak z powodzeniem stosowane do innych materiałów – metalu, drewna, ceramiki, do stali niestopowej i wysokostopowej, a nawet do tworzyw sztucznych i tekstyliów. Wysoka precyzja, jaką zapewnia, pozwala na przeprowadzenie cięcia najwyższej jakości.
Nadesłał:
ageprass
|
Komentarze (0)