Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Praca i pierwsze problemy ze wzrokiem

Praca i pierwsze problemy ze wzrokiem
Zobacz więcej zdjęć »
Komputer – wielu z nas nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Co więcej, w przypadku niektórych zawodów (np. stanowiska administracyjne, marketingowe, graficzne) wykonywanie swoich obowiązków bez niego – byłoby niemożliwe.

Codzienne korzystanie z tego sprzętu przez kilka godzin ma jednak swoje konsekwencje – szacuje się, że blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Co nam grozi i po jakim czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dlaczego komputer może nam szkodzić?

Pracując na co dzień przy komputerze, godzinami wpatrujemy się w świecący ekran. Monitor komputera, ze względu na swoją budowę ze szkła, odbija padające na ekran  światło podobnie jak lustro. Odbicia te nakładają się na obraz z ekranu i przy dłuższej pracy męczą wzrok. Do tego często dochodzi złe ustawienie monitora (powyżej poziomu oczu lub za blisko oczu), niewłaściwe oświetlenie miejsca pracy oraz zbyt rzadkie mruganie powiekami.

„Pierwsze problemy ze wzrokiem, w przypadku wykonywania pracy przy stałym korzystaniu z  urządzenia, jakim jest komputer, pojawiają się zazwyczaj po kilku latach. Czy będzie to po trzech czy po sześciu to już kwestia indywidualna – uzależnione jest to od stanu naszego narządu wzroku, ale także od tego, jak długo pracujemy przy komputerze w ciągu dnia” stwierdza dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Gorsza kondycja wzroku – jakie objawy o tym świadczą?

Do najczęstszych problemów ze wzrokiem, towarzyszących pracy przy komputerze, należy zaliczyć: ból i zmęczenie oczu, łzawienie, uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienie spojówek, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, a nawet pogłębianie się wad wzroku.

„Jedną z przyczyn wywołujących powyższe objawy – zwłaszcza ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu, czyli tzw. zespół suchego oka spowodowany wysuszeniem rogówki i spojówki – jest m.in. zmniejszona częstotliwość mrugania, to czynność odpowiedzialna za prawidłowe nawilżanie i dotlenienie oka (rogówki). Prawidłowo powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę, natomiast w trakcie pracy przy komputerze robimy to nawet 2-3 razy rzadziej” – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Do pojawienia się takich objawów może przyczynić się też zbyt suche powietrze, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach.

„U osób stale pracujących przy użyciu komputera, zwłaszcza w wieku 30—40 lat, może pojawić się przedwczesna starczowzroczność, czyli pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka” – dodaje dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Jak odciążyć wzrok? Kilka ważnych porad

  1. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu monitora: wzrok powinien być skierowany na wprost lub  lekko w dół. Na ekran należy patrzeć w odległości 40-50 cm.
  2. Ustaw odpowiednią jasność ekranu, która nie będzie razić oczu (na poziomie ok. 100-150 cd/m2).
  3. Odrywaj wzrok od monitora – najlepiej co kilkanaście minut skieruj go w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń.
  4. Pracuj na odpowiednim rozmiarze czcionki (12 lub większy).
  5. Mrugaj – możliwie jak najczęściej. To bardzo ważna czynność odpowiedzialna za oczyszczanie, nawilżanie i dotlenienie oka (rogówki).
  6. Zadbaj o oświetlenie – w pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być równomiernie rozproszone, nie powinno być także dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia. Jeśli światła ogólne nie są dostosowane do pracy przy komputerze, korzystaj z lampki biurowej, ustawiając jej światło tak, aby nie raziło oczu.
  7. Regularnie wietrz pokój.
  8. Korzystaj z przerw – pracownikowi pracującemu przy monitorze ekranowym (co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy) przysługuje 5-minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego i co ważne – przerwy te są wliczane do czasu pracy. W czasie przerwy, jeśli istnieje taka możliwość, warto popatrzeć przez okno na zieleń znajdującą się w dalszej odległości.
  9. Nawilżaj oczy kroplami, jeśli poczujesz, że są wysuszone.
  10. Okularnicy” pracujący przy komputerze mogą wyposażyć swoje okulary u optyka w soczewki z powłoką  antyrefleksyjną.
  11.  Raz w roku warto udać się na konsultację u specjalisty – optometrysty lub okulisty.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne         



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »