Motoryzacja » Transport

Praktyczne aspekty wypożyczania samochodu

Praktyczne aspekty wypożyczania samochodu
Zobacz więcej zdjęć »
Skorzystanie z wynajmu samochodu może być kuszącą perspektywą nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla przedsiębiorców. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług wypożyczalni aut, warto zapoznać się z tematem, aby wiedzieć czego możemy oczekiwać oraz, jakie mamy prawa jako klienci.

O czym należy pamiętać, wynajmując samochód

Niemal każda wypożyczalnia samochodów daje swoim klientom możliwość wypożyczenia pojazdu na krótszy lub dłuższy czas. Wynajem długoterminowy w perspektywie jest zwykle tańszą opcją niż wynajęcie pojazdu na kilka dni. Z tej możliwości korzystają głównie przedsiębiorcy, gdyż wynajęcie samochodu na firmę często okazuje się bardziej opłacalne niż opcja leasingu.

Osoby prywatne zwykle potrzebują samochodu na krótki czas – na przykład podczas wypadu do innego miasta czy okresowego przyjazdu zza granicy.  

Kiedy już zdecydujemy się na najem samochodu, powinniśmy zapoznać się z regułami obowiązującymi w danej wypożyczalni oraz modelami pojazdów, jakie oferuje ona swoim klientom. Osoby prywatne z pewnością chętnie skorzystają z różnego rodzaju aut miejskich.

Wypożyczając samochód, powinniśmy pamiętać, że niemal każda z tego typu firm wymaga wpłacenia tak zwanej kaucji zwrotnej, która stanowi pewne zabezpieczenie w razie zwrócenia pojazdu w złym stanie. Musimy jednak wiedzieć, że fakt wpłacenia kaucji nie zwalnia nas od obowiązku zwrotu samochodu w dokładnie takim stanie, w jakim je odebraliśmy od pracownika wypożyczalni. Jeśli auto, które oddamy, będzie posiadało zniszczenia powstałe z naszej winy, w większości przypadków za ich naprawę zapłacimy z własnej kieszeni.

Żeby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Jakie wymagania wypożyczalnie samochodów stawiają swoim klientom?

Wiele firm oferujących wynajem aut, oprócz wpłacenia kaucji zwrotnej, wymaga by osoba, która wypożycza samochód miała odpowiedni staż jako kierowca. W przypadku mniejszych samochodów średniej klasy, często musimy posiadać prawo jazdy przez minimum rok, a także mieć ukończone minimum 19 lat. W przypadku luksusowych pojazdów wymogi stawiane klientom mogą być bardziej wyśrubowane.

Zanim wypożyczymy dany samochód, powinniśmy go dokładnie obejrzeć
i wszelkie zauważone uszkodzenia bądź defekty zgłosić personelowi wypożyczalni. Ważne jest, by zastrzeżenia te znalazły się w umowie. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie zostaniemy obciążeni kosztami naprawy uszkodzeń, które nie powstały z naszej winy.

Wypożyczając samochód, otrzymujemy go zawsze z pełnym bakiem, tak więc przed jego zwróceniem, musimy również zatankować do pełna. W przeciwnym wypadku wypożyczalnia  może doliczyć nam koszty paliwa.

Wiele wypożyczalni aut umożliwia również swoim klientom możliwość zwrotu samochodu poza siedzibą firmy. Jest to użyteczna usługa, jednak jeśli się na nią zdecydujemy musimy wiedzieć, że jest ona dodatkowo płatna.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna rzecz. Przed wypożyczeniem danego pojazdu, przeczytajmy dokładnie umowę. Dzięki temu unikniemy później zdziwienia lub też ewentualnych rozczarowań. Bo najważniejsze, to znać swoje prawa i obowiązki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Więcej informacji o wynajemi samochodów znaleźć można na blogu www.wypozycz.net/blog



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

metro.polis

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »