Dom » Ogrody

Praktyczny poradnik mycia pod ciśnieniem. Co powinieneś wiedzieć o urządzeniach wysokociśnieniowych?

Kluczem do zachowania pięknego wyglądu oraz wartości naszego majątku jest odpowiednia dbałość. Urządzeniem, które w tym pomoże jest bez wątpienia myjka ciśnieniowa. Pozwoli wyczyścić różnego rodzaju powierzchnie i przedmioty, które będą cieszyć nasze oko swoim pięknym wyglądem.

Kluczowe parametry, czyli jak wybrać odpowiednią myjkę?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne. Dwa najważniejsze to ciśnienie robocze (wyrażane w barach) i wydatek pompy (ilość przepływającej wody wyrażana w litrach na godzinę). Ciśnienie robocze określa siłę, z jaką strumień wody usuwa brud z czyszczonych powierzchni (zbyt wysokie ciśnienie może spowodować uszkodzenia). Natomiast wydatek tłoczenia wody wpływa na skuteczność spłukiwania brudu ze strumienia wysokociśnieniowego. Im większy wydatek, tym skuteczniejsze mycie.

Warto zwrócić uwagę na nową linię urządzeń Full Control marki Kärcher. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, na pistolecie myjki znajdują się piktogramy, które informują nas o wybranym ciśnieniu i odpowiednich zastosowaniach. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni przez zbyt wysokie ciśnienie wody.

Parametry techniczne to nie jedyny czynnik ułatwiający optymalny wybór urządzenia. Aby być w pełni zadowolonym z zakupu, warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie dostarczane wraz z urządzeniem, a także możliwe dodatkowe akcesoria, które znacznie zwiększają zakres zastosowań urządzenia Kärcher.

Przed dokonaniem wyboru, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:

  • Do jakich prac będzie wykorzystywane urządzenie wysokociśnieniowe?
  • Gdzie będzie stosowane?
  • Jakiej intensywności zabrudzeń można się spodziewać?
  • Jak często konieczne będzie usuwanie brudu?

 

Jak dokonać wyboru?

Jeśli urządzenia wysokociśnieniowe będą wykorzystywane okazjonalnie do czyszczenia małych obiektów, takich jak narzędzia, rowery lub typowe mycie samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór modelu z klasy wydajności od K2 do K4. Takie urządzenia pracują z ciśnieniem roboczym do 120 barów i wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie, zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, droższego urządzenia, nie jest ekonomicznie uzasadniony. Natomiast do weekendowego mycia samochodu czy do czyszczenia większych powierzchni, takich jak podjazdy, tarasy, elewacje czy ogrodzenia zalecany jest wybór urządzenia z ciśnieniem roboczym wynoszącym co najmniej 120 barów (klasa K5 i wyższa). Dodatkowe akcesoria, takie jak przedłużki czy szczotki, znacznie skracają czas i wysiłek potrzebny do czyszczenia. W przypadku regularnego czyszczenia dużych i mocno zabrudzonych powierzchni, warto sięgnąć po urządzenie z klasy wydajności K7, które pracuje z ciśnieniem roboczym rzędu 150 barów i ma maksymalnie duży wydatek tłoczenia. Takie urządzenia nie są najtańsze, ale spełnią potrzeby wymagającego użytkownika. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długotrwałe użytkowanie i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domowego.

 

Polak mądry przed szkodą, czyli jak uniknąć błędów?

Jak mówi przysłowie, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Jednak warto zdobyć odpowiednią wiedzę i uniknąć błędów. Najczęściej popełniane przez użytkowników myjek ciśnieniowych błędy to:

  • pozostawianie myjki z wodą w układzie ciśnieniowym (np. w pompie) w garażu na zimę. Niskie temperatury powodują zamarzanie wody, co prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych elementów;
  • niezrzucanie ciśnienia po zakończonym czyszczeniu. Myjka pozostaje wówczas pod ciśnieniem, co przyspiesza jej zużycie;
  • używanie niewłaściwych środków czyszczących, co może powodować uszkodzenia.
  • stosowanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę, co również może prowadzić do szybszego zużycia lub uszkodzenia urządzenia. Wąż powinien mieć co najmniej 7,5 metra długości;
  • niestosowanie filtra. Drobiny piasku lub innych materiałów, które dostają się wraz
    z wodą, mogą przedostać się pod głowicę pompy myjki, a następnie do zaworów. Brak filtrów może przyspieszać zużycie wewnętrznych elementów.

 

Zastosowania, czyli co wyczyścisz myjką Kärcher?

Myjka ciśnieniowa ma wiele różnych zastosowań, a dzięki odpowiednim akcesoriom, można znacznie rozszerzyć zakres jej możliwości. Oto kilka przykładów:

Drewniany taras: Myjka wysokociśnieniowa doskonale sprawdza się do czyszczenia drewnianych podłóg, takich jak taras. Dzięki silnemu strumieniowi wody łatwo można usunąć brud i mech. W przypadku trudnych zabrudzeń sprawdzi się użycie środka czyszczącego 3 w 1 marki Kärcher, przeznaczonego do drewna. Środek ten możemy nałożyć za pomocą myjki pod niskim ciśnieniem. Po chwili działania środka, brud można łatwo spłukać płaskim strumieniem wody. Do czyszczenia większych powierzchni, zwłaszcza drewnianych, doskonale nadaje się szczotka do czyszczenia powierzchni płaskich T-Racer. Po czyszczeniu warto również zaimpregnować drewno odpowiednim środkiem ochronnym, aby ochronić je przed warunkami atmosferycznymi.

Schody zewnętrzne: Schody narażone są na działanie czynników atmosferycznych, co powoduje nagromadzenie brudu. Myjka ciśnieniowa doskonale poradzi sobie z tym problemem. Szczególnie skuteczna jest dysza rotacyjna, która efektywnie usuwa brud z trudno dostępnych miejsc. Osłona przeciw rozpryskom, dostępna jako dodatkowy element, pozwala precyzyjnie skierować strumień wody i uniknąć rozpryskiwania. Do czyszczenia samych schodów doskonale sprawdza się szczotka Power PS 40, wyposażona w trzy dysze wysokociśnieniowe.

Zablokowane rury: Zatkane rury spustowe to uciążliwy problem, ponieważ ich odetkanie zazwyczaj wymaga sporego wysiłku. Jednak z myjką ciśnieniową i specjalnym zestawem akcesoriów do oczyszczania rur marki Kärcher można to zrobić znacznie łatwiej. Wystarczy wsunąć wąż z dedykowaną dyszą do zatkanej rury. Dysza oczyszcza i przepycha rurę. Oznaczenia na wężu pokazują, jak daleko jest włożony w rurę. Aby uzyskać najlepsze efekty, wąż należy od czasu do czasu wyjąć i ponownie włożyć. W przypadku mocno zatkanych rur zaleca się powtórzenie czyszczenia kilka razy.

Okna połaciowe: Czyszczenie wysoko położonych okien może być problematyczne. Jednak specjalna lanca teleskopowa do myjek ciśnieniowych marki Kärcher pozwala sięgnąć nawet do odległości 4 metrów. Pasek na ramię zapewnia wygodne trzymanie lancy. Najpierw należy użyć środka do czyszczenia szkła, na przykład preparatu 3 w 1 marki Kärcher, a następnie dokładnie spłukać go za pomocą myjki.

Samochód: Mycie samochodu przy użyciu myjki ciśnieniowej to czysta przyjemność, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji różne przydatne akcesoria. Obrotowa szczotka z miękkimi włosiami doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni lakierowanych, szklanych, metalowych lub z tworzywa sztucznego. Dodatkową zaletą tej szczotki jest ruchomy przegub, który umożliwia dostosowanie kąta nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Specjalna szczotka do felg i kół, dzięki miękkim włosiom, nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i łatwo dociera do najmniejszych szczelin.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KatarzynaIwan

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »