Firma » System prawny

Prawo spadkowe Zabrze

Prawo spadkowe Zabrze
Zobacz więcej zdjęć »
Prawo spadkowe to jedna z gałęzi prawa cywilnego, która reguluje przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci właściciela. Główne przepisy związane z tym zagadnieniem regulowane są przez księgę Spadki znajdującą się w Kodeksie cywilnym z 1964 roku.

Kryteria wyodrębnienia to przede wszystkim normowanie skutków prawnych śmierci człowieka jako podmiotu praw i obowiązków majątkowych. Prawo spadkowe związane jest też ściśle z innymi działami prawa cywilnego.

Śmierć a prawo spadkowe
Głównym zadaniem prawa spadkowego jest normowanie skutków prawnych związanych ze śmiercią osoby fizycznej. Z reguły bowiem śmierć podmiotu, któremu przysługiwało określone prawo, nie będzie pociągała za sobą wygaśnięcia tego prawa, lecz spowoduje jego przejście na inne podmioty. 

Przedmiot regulacji prawa spadkowego
Prawo spadkowe reguluje przede wszystkim kwestię dziedziczenia, czyli wskazuje, kto jest spadkobiercą. Spadkobiercy mogą być testamentowi, a więc wskazani przez spadkodawcę na podstawie oświadczenia woli w formie testamentu, jak również ustawowi – wyznaczani przez przepisy i obejmujący spadek na podstawie związku rodzinnego ze spadkodawcą wynikającego z więzi krwi albo więzi prawnej. Oprócz tego prawo spadkowe reguluje także stanowisko prawne spadkobiercy, a ponadto pewne instytucje pozostające w związku z dziedziczeniem. Należą do nich przede wszystkim ochrona interesów najbliższych członków rodziny związana z zachowkiem, a także przeniesienie przez spadkobiercę w drodze umowy ogółu jego praw wynikających z dziedziczenia na inną osobę, czyli zbycie spadku. 

Prawo spadkowe Zabrze
Warto wiedzieć, czym powinien charakteryzować się dobry prawnik w Zabrzu, dzięki czemu będzie można znaleźć najlepszego specjalistę w dziedzinie prawa. Przede wszystkim istotna jest doskonała znajomość Kodeksu cywilnego i to nie tylko księgi Spadki, ale także wszystkich pozostałych, gdyż prawo spadkowe ściśle związane jest także z przepisami ogólnymi, a także z prawem zobowiązań czy prawem rzeczowym. Ze względu na stałe nowelizacje konieczne jest także, by prawnik nieustannie aktualizował swoją wiedzę, pozostawał na bieżąco ze zmianami w normach prawnych, a także zapoznawał się z najważniejszymi orzeczeniami Sądu Najwyższego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »