Zdrowie » Uroda
Problem dużej wagi
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zbyt wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, choroby kręgosłupa i stawów, nadciśnienie i inne schorzenia układu krążenia - to skutki nadwagi i otyłości, z jaką coraz większa liczba osób ma do czynienia. Często pytamy czy istnieje jakaś definicja zdrowego odżywiania? W uproszczeniu można przyjąć dziesięć zasad zdrowego odżywiania dla osób zdrowych, którymi posługują się dietetycy.
Przede wszystkim należy spożywać produkty z różnych grup żywności, dbając przy tym o urozmaicenie posiłków. Należy też kontrolować masę ciała. Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe. Mleko i produkty mleczne również powinny stać się nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Mięso spożywajmy z umiarem, zastępując je przemiennie rybami i roślinami strączkowymi. Warzywa i owoce spożywajmy każdego dnia. Są one najlepszym źródłem witamin. Ograniczmy spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Unikajmy cukru i słodyczy. Zredukujmy spożycie soli i postarajmy się zrezygnować z alkoholu.
Do najczęstszych błędów żywieniowych, które popełniamy zalicza się przede wszystkim nieregularne posiłki. - Powinniśmy spożywać dziennie 4-5 posiłków nie dużych objętościowo. Często zapominamy o śniadaniu, które jest bardzo ważne. Zapominamy o spożywaniu owoców i warzyw, które dostarczają wielu cennych witamin i błonnika. Polacy ze względu na tempo życia coraz częściej korzystają z barów szybkiej obsługi. Żywność ta jest źródłem węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Niestety takie długotrwałe odżywianie prowadzi z czasem do otyłości. Wielu moich pacjentów spożywa za dużo słodyczy i cukru wręcz jest od nich uzależniona, co jest jedną z głównych przyczyn otyłości - wyjaśnia Kamila Korach-Zajdler, dietetyk z Prywatnej Lecznicy Certus.
Lekarze coraz częściej alarmują, że Polacy są bardzo otyli, a ludzie z nadmierną masą ciała to większość spośród pacjentów zgłaszający się do dietetyka. Kto zatem powinien się zgłosić do dietetyka i kiedy? - Myślę, że do specjalisty powinien zgłosić się każdy, kto ma problem z nadwagą i otyłością i nie jest w stanie sam sobie pomóc. Z usług dietetyka powinny skorzystać również osoby z niedowagą oraz cierpiące na inne jednostki chorobowe, gdzie odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa kluczącą rolę w leczeniu pacjenta - wyjaśnia Kamila Korach-Zajdler. Dietetyk, oprócz ułożenia odpowiedniego jadłospisu, oferuje wsparcie i motywuje pacjenta w trakcie jego dietoterapii, aby wspólnie osiągnąć upragniony cel.
Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dietetyk przeprowadza zwykle wywiad dietetyczny z pacjentem. Stara się zdobyć jak najwięcej informacji dotyczących przyzwyczajeń żywieniowych, stylu życia i aktywności fizycznej pacjenta. Ważne są także informacje, takie jak występowanie innych dolegliwości np. zaparć, nadmiernego wydzielania soku żołądkowego itp. Ma to duże znaczenie przy udzielaniu porady dietetycznej i ułożeniu jadłospisu. Dietetyk wykonuje także pomiary antropometryczne: masa ciała, obwód talii, obwód bioder. Końcowym etapem wizyty u dietetyka jest opracowanie programu żywieniowego układanego zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Nadesłał:
adStone
|
Komentarze (0)