Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Problemy z ciśnieniem krwi

Problemy z ciśnieniem krwi
Zobacz więcej zdjęć »
Problemy z ciśnieniem krwi to jedne z najczęstszych dolegliwości układu krwionośnego. W przeciwieństwie do zbyt niskiego ciśnienia, które zazwyczaj nie sprawia większych problemów, z długotrwałym nadciśnieniem wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne.

Optymalne wartości to 120 mm/Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm/Hg dla rozkurczowego. O nadciśnieniu mówi się, gdy pierwsza z wartości przekracza 140mm /Hg, a druga 90mm /Hg.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

cisnieniomierz-naramienny-ranking-opinie
Przyczyny:

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą tej choroby jest nadciśnienie samoistne. W takim przypadku trudno mówić o konkretnej przyczynie, wynika ono z nadczynności mechanizmów kontrolnych organizmu. Z całą pewnością niehigieniczny tryb życia sprzyja pojawieniu się choroby.

U ok. 5% chorych występuje nadciśnienie wtórne, czyli takie, którego bezpośrednią przyczynę można stwierdzić. U podłoża nadciśnienia wtórnego mogą leżeć choroby takie jak: miażdżyca, zapalenie kłębków nerkowych, nadczynność tarczycy.

Czynniki ryzyka:
Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu nadciśnienia tętniczego znajdują się:

    • Otyłość

  • Palenie tytoniu
  • Wiek
  • Alkohol
  • Nadmierne spożycie sodu
  • Płeć męska
  • Obciążenie rodzinne
  • Stresujący tryb życia
  • Przyjmowanie leków zawierających sterydy i niektórych pigułek antykoncepcyjnych

Symptomy:

  • Bóle głowy w okolicy potylicy
  • Krwawienie z nosa
  • Zawroty
  • Mroczki przed oczyma
  • Bezsenność
  • Obrzęki łydek

Diagnoza:

Nadciśnienie jest choroba, która bardzo często rozwija się bezobjawowo i stwierdzana jest podczas rutynowych badań. Niestety zdiagnozowana zbyt późno może spowodować poważne uszkodzenia organizmu.

Nadciśnienie stwierdza się na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego. Pomiary powinny być dokonywane o różnych porach dnia, zawsze w stanie spoczynku.

Poza tradycyjnymi pomiarami ciśnienia stosuje się też tzw. Holter ciśnieniowy. Jest to automatyczny, całodobowy pomiar pozwalający uniknąć błędów. Konieczne jest wykonanie EKG serca, zarówno spoczynkowego jak i wysiłkowego. Innym pomocnym w diagnostyce nadciśnienia badaniem jest fundoskopia- okulistyczne badanie pozwalające ocenić stan dna oka.

Wykonywane są też badania pozwalające stwierdzić czy nadciśnienie ma charakter pierwotny, czy wtórny

Leczenie:

W przypadku nadciśnienia wtórnego leczenie polega zazwyczaj na przeciwdziałaniu chorobie, która je spowodowała.

Leczenie mające na celu obniżenie ciśnienia podzielić można na farmakologiczne i niefarmakologiczne. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się beta-blokery i diuretyki oraz leki działające na centralny układ nerwowy.
Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważna jest zmiana trybu życia. Konieczna jest modyfikacja dotychczasowej diety, należy wyeliminować z niej tłuszcze oraz cukry proste. Niezbędne jest tez ograniczenie spożycia soli, osoby palące powinny podjąć walkę z nałogiem. W przypadku pacjentów z nadwagą wskazana jest redukcja masy ciała.

Ludzie, którym pozwala na to wiek oraz stan zdrowia powinni zadbać o aktywność fizyczną.
Podjęcie leczenia pomoże w uniknięciu takich powikłań jak: udar mózgu, niewydolność serca, uszkodzenie nerek, miażdżycy.

Profilaktyka:

Nie do przecenienia jest zdrowy tryb życia, czyli aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pozwalająca utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie. Warto też regularnie kontrolować ciśnienie, gdyż wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia pozwoli uniknąć wielu powikłań.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »