Dom » Budownictwo

Proekologiczna rekuperacja – inwestycja, która zdrowo się opłaca

Proekologiczna rekuperacja – inwestycja, która zdrowo się opłaca
Zobacz więcej zdjęć »
Dla inwestorów, którzy cenią nowoczesne i energooszczędne rozwiązania wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest bezcennym rozwiązaniem – pozwala na obniżenie strat energii, odzyskuje już wyprodukowane ciepło, a ponadto zapewnia pełną kontrolę ilości świeżego powietrza w budynku.

Co to jest rekuperator?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Centralną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Jego działanie polega na przekazywaniu energii z jednego medium do innego. W przypadku rekuperatora dochodzi do przekazania energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń - informują eksperci z firmy Rekuperatory.pl

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w wysoko energooszczędnym projekcie LUMINA HOUSE, Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. System wentylacji w LUMINIE (projekt i montaż) przygotowała firma Rekuperatory.pl, partner nowoczesności. Wykorzystano w nim centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła AERIS 550 LUXE VV, która nie dopuszcza do strat energii i utrzymuje optymalny mikroklimat wnętrza w całym domu.

Jak działa rekuperacja?

Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie (poziom głośności rekuperatora AERIS 550 LUXE VV wynosi od 39 dB (A) i z minimalnym zużyciem energii (od 13 W) - informują inżynierowie z firmy Rekuperatory.pl.

Zalety rekuperacji w domu jednorodzinnym:
· niższe koszty ogrzewania domu
· optymalny komfort klimatyczny w całym domu przez cały rok
· likwidacja nadmiernej wilgoci, eliminacja zaparowanych szyb w oknach
· filtracja pyłów i alergenów
· ograniczenie hałasu z zewnątrz
· zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni
· możliwość obniżenia temperatury powietrza nawiewanego w lecie (by-pass, wymiennik gruntowy)
· szybkie usuwanie przykrych zapachów (dym z papierosów, gotowanie)
· latem - brak owadów latających w domu
· brak przeciągów

Kiedy i dlaczego warto wybrać rekuperację?

Eksperci zalecają zaprojektowanie systemu rekuperacji (lub systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) już na etapie projektowania domu - jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych: im szybciej, tym lepiej. Pozwoli to na znaczne oszczędności (rezygnacja np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej , mniejsze koszty związane np. z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów inwestycji - radzi mgr inż. Mateusz Marciniak z firmy Rekuperatory.pl

Jak zgodnie twierdzą specjaliści - bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym.

Jest to najbardziej efektywny i ekonomiczny rodzaj wentylacji.

Gdzie uzyskać więcej informacji?

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest dostępny do wszystkich projektów z oferty Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Każdy inwestor, który ceni nowoczesne rozwiązania, będzie usatysfakcjonowany wyborem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowych informacji oraz odpowiedzi na pytania techniczne udzielają eksperci z firmy Rekuperatory.pl oraz architekci z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:

Ekspert firmy Rekuperatory.pl:

mgr inż. Mateusz Marciniak
tel.: 601 388 663e-mail: m.marciniak@rekuperatory.pl

www.rekuperatory.pl

Konsultacja architekta:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

tel.: 71 798 38 52
e- mail: biuro@archipelag.pl
www.archipelag.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
http://www.archipelag.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »