Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Programowanie zdrowia przyszłych pokoleń Polaków

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Karmienie piersią chroni wrażliwy organizm dziecka przed alergiami, chorobami, a co ciekawe pomaga zapobiegać otyłości, która staje się jednym z coraz powszechniejszych problemów zdrowotnych wśród małych dzieci.

Warto więc propagować naturalne karmienie, zwłaszcza, że z najnowszego badania wynika, że w Polsce zaledwie 6% kobiet karmi piersią zgodnie z zaleceniami ekspertów[1] - tzn. wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia dziecka.

Skala problemu

Niedostateczne wsparcie i edukacja kobiet o roli naturalnego karmienia to jeden z powodów rezygnacji matek z karmienia piersią, nawet w pierwszych dniach życia dziecka. Z badania zainicjowanego przez Fundację NUTRICIA w 2014 roku wynikało, że już kilka dni po porodzie, aż 25% mam, nie karmi swoich dzieci wyłącznie piersią. Wśród matek dzieci do 6. miesiąca życia, piersią karmiło tylko 38%[2]. Według raportu Centrum Nauki o Laktacji, 82% kobiet ciężarnych nie otrzymało informacji o karmieniu piersią od ginekologów, 84% lekarzy nie wskazało kobietom w połogu gdzie i do kogo mogą się zgłosić w przypadku problemów z laktacją[3].

Potrzeba edukacji personelu medycznego

Celem, do którego należy dążyć, są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuacja po rozszerzeniu diety, nawet do 2. roku życia. Ważne jest edukowanie personelu medycznego, który sprawuje opiekę nad matkami, tak, by wydłużyć proces karmienia piersią w Polsce. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Fundacja NUTRICIA przyznaje granty na szkolenia laktacyjne. Szkolenia przeznaczone są dla pielęgniarek, położnych, lekarzy, którzy mają styczność z kobietą podczas ciąży, porodu czy połogu. Do tej pory Fundacja przyznała 103 szpitalom granty na szkolenia laktacyjne. Na szkoleniach wyedukowano ponad 3 600 osób, personel medyczny dowiedział się m.in. jak ważne dla powodzenia laktacji są pierwsze chwile życia dziecka. Szczególnie istotne jest to w przypadku wcześniaków, które często po porodzie muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu medycznego. Fundacja NUTRICIA w ramach współpracy z oddziałami neonatologicznymi oferuje szpitalom fotele do kangurowania wcześniaków, które mają m.in. ułatwić początki laktacji mamom i ich przedwcześnie narodzonym dzieciom. Fundacja rozdała już kilkadziesiąt takich foteli.

Pomoc na wyciągnięcie ręki

Wykwalifikowany personel medyczny będzie pomocny, ale warto, by każda z mam miała łatwy dostęp do kompleksowego źródła informacji na temat karmienia piersią. „Poradnik karmienia piersią” według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci powstał z myślą o mamach, które chcą karmić piersią. Poradnik stworzono w oparciu o najnowsze wyniki badań, we współpracy z ekspertami z zakresu pediatrii i specjalistami ds. żywienia. W jasny i rzetelny sposób przedstawia on aktualną wiedzę między innymi na temat korzyści płynących z karmienia naturalnego, programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, składu mleka kobiecego, technik karmienia, czy diety kobiety karmiącej.

Liczy się każde działanie

Należy pamiętać, że każde działanie propagujące naturalne karmienie piersią jest na wagę złota. W Polsce obecnie jedynie 6% matek karmi dzieci wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, tymczasem celem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest zwiększenie tego odsetka do 50%. Trzeba edukować mamy jak dużą rolę w programowaniu żywieniowym i prewencji chorób cywilizacyjnych odgrywa karmienie piersią. Należy mieć nadzieję, że działania prowadzone przez takie podmioty jak choćby Fundacja NUTRICIA okażą się skuteczne i przyczynią się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat wagi karmienia piersią. Warto, by każdy wiedział jak duże znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości ma karmienie piersią.

Więcej informacji na temat działalności Fundacji NUTRICIA można znaleźć na stronie www.fundacjanutricia.pl . Więcej informacji o karmieniu piersią warto szukać na stronie 1000dni.pl

 

 [1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.

[2] Raport z badania „Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia”, Królak-Olejnik B., Gajewska D., Fundacja NUTRICIA, Warszawa 2015.

[3] Raport z badania ankietowego 2017, Centrum Nauki o Laktacji, źródło: http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/raport_2017.pdf

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alert Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »