Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Protezy i pokrycia kosmetyczne - charakterystyka

Protezy kosmetyczne to rodzaj zaopatrzenia protetycznego, które stosuje się aby uzupełnić ubytek utraconych części ciała. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz precyzyjnej pracy protetyka, istnieje możliwość wiernego odtworzenia stóp, palców czy dłoni wraz ze wszystkimi cechami skóry.

Najczęściej wykonywanymi protezami kosmetycznymi w jednej z wrocławskich pracowni protetyczno-ortopedycznych (Orto-Pes) są protezy palców, całych dłoni i stóp oraz ich części, a także rzadziej protezy ramion i przedramion. Ich rolą jest estetyczne uzupełnienie danego ubytku. Są lekkie, jednak mają ograniczoną ruchomość w przypadku protez kończyn górnych przy ich pomocy można jedynie biernie chwytać niewielkie przedmioty. Przeznaczone są dla osób, które ponad funkcjonalność protezy cenią sobie wygląd zewnętrzny protezy kosmetyczne mogą idealnie kamuflować posiadane niedoskonałości ciała.

Pokrycie kosmetyczne a kikut

Warto zaznaczyć, że pokrycie kosmetyczne nie wpływa w żaden sposób na kikut (lej w wersji bez i z pokryciem nie jest w żaden sposób naruszony pokrycie jest przymocowane do zewnętrznej części leja). Natomiast samo dbanie o pokrycie nie różni się niczym od dbania o protezę bez niego. Trzeba więc uważać aby nie uszkodzić go mechanicznie silne uderzenie, otarcie o chropowatą powierzchnię, naciągnięcie, trzymanie protezy w bezpośrednim kontakcie źródeł ciepła może je uszkodzić lub odkształcić.

Pokrycie kosmetyczne pełni nie tylko istotną rolę estetyczną, ale i funkcjonalną. Jest niejako dodatkową ochroną elementów konstrukcyjnych protezy niepożądanym zabrudzeniem oraz różnego typu uszkodzeniami mechanicznymi. Aby jednak pokrycie właściwie spełniało swoje zadanie, musi być odpowiedniej jakości, co oznacza, że nie może w żaden sposób wpływać na pogorszenie funkcjonalności protezy  poprzez jej nadmierne obciążenie, brak stabilności mocowania czy niedopasowanie.

Powyższy tekst stanowi tylko część obszerniejszego artykułu-wywiadu pt. "Protezy i pokrycia kosmetyczne definicja, rodzaje, zastosowanie". Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu pracowni protetyczno-ortopedycznej Orto-Pes - ortopes.pl.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »