Dom » Budownictwo

Prywatne akademiki – popyt na komfortowe przestrzenie wciąż rośnie

Atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych stale rośnie. Taka sytuacja skutkuje stałym wzrostem popytu na usługę zamieszkania w nowoczesnych i komfortowych obiektach.

Atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych stale rośnie. Wysoko wykwalifikowana kadra wykładowców, stosunkowo niskie koszty utrzymania oraz bardzo konkurencyjny koszt czesnego sprawiają, że polskie uniwersytety są coraz częściej wybierane przez studentów z innych krajów. Taka sytuacja skutkuje stałym wzrostem popytu na usługę zamieszkania w nowoczesnych i komfortowych obiektach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przychylność miast uniwersyteckich

Nie od dziś wiadomo, że największym polskim miastom zależy na podnoszeniu swojej atrakcyjności dla zagranicznych studentów. Głównym tego powodem jest fakt, że w perspektywie kilku kolejnych lat, grupa ta zmieni się w dobrze wykształconych młodych profesjonalistów, posiadających ekspercką wiedzą w swoich dziedzinach, mogących zasilić lokalny rynek pracy. Obecny trend zabudowywania działek, na których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, poprzez budowę prywatnych akademików, staje się coraz bardziej popularny. Dzieje się tak bez względu na specyfikę okolicznej zabudowy, jak i odległość od uczelni. Również władze gminne są zainteresowane powstawaniem dobrze wyposażonej, nowoczesnej bazy noclegowej dla studentów, gdyż polepsza to komfort życia w uniwersyteckich miastach i przyciąga młodych ludzi.

Dobrze zaprojektowany akademik, to taki, w którym żyje się komfortowo każdemu studentowi, taki który odpowiada na różnorodne, bieżące i zmieniające się zapotrzebowania mieszkańców – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock – spółki, która przygotowała Akademik Collegia w Gdańsku. Odczytywane z rynku sygnały wskazują na potrzebę zapewnienia młodym ludziom prywatnej przestrzeni mieszkalnej w komfortowo wyposażonych pokojach oraz stworzenia wspólnych  przestrzeni, służących do integracji podczas spędzania wolnego czasu, w czasie wspólnej nauki czy podczas rozwijania pasji. W przygotowanym przez nas budynku oferujemy salę do fitnessu wyposażoną w profesjonalny sprzęt sportowy, salę muzyczną wyposażoną w instrumenty oraz duży, ogólnodostępny lokal gastronomiczny, w którym oprócz funkcji podstawowej, planuje się organizować różnorodne eventy celem urozmaicenia czasu wolnego w Akademiku Collegia – dodaje.

Akademik Collegia powstał bezpośrednio przy kampusie Politechniki Gdańskiej i w niewielkiej odległości od Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajomość tego miejsca oraz zmieniających się trendów na rynku nieruchomości, w tym przede wszystkim ogromna nisza nowoczesnej bazy noclegowej oferowanej studentom, jakoby wymusiły budowę akademika w tym miejscu. Dogodna lokalizacja i przemyślana koncepcja architektoniczna budowy nowoczesnego akademika z bogatym programem usług dodatkowych, bardzo szybko znalazły zainteresowanie na rynku.

Jak projektować komfort?

W przypadku projektu Akademika Collegia największą trudnością było określenie założeń projektowych, gdyż była to jedna z pierwszych inwestycji w sektorze akademików prywatnych w Polsce, a akademiki zagraniczne nie najlepiej odpowiadały potrzebom rynku polskiego. Dużo uwagi poświęcono na optymalizację ilości, wielkości oraz proporcji pokoi mieszkalnych, tworząc szereg różnorodnych modułów i ich ustawień na rzutach budynku, poszukując korzystnych ekspozycji na słońce i otoczenie, przy eliminacji ewentualnych uciążliwości. 

Akademik, składa się z dwóch skrzydeł mieszkalnych, w których łącznie dostępnych jest 474 pokoi o metrażach od 17 do 46m2. W jego centralnej części zaplanowano serce integracji społeczności akademika, różnorodne pomieszczenia do spędzania wolnego czasu z balkonami i obszernymi tarasami oraz obecnie aranżowany i przygotowywany do otwarcia lokal gastronomiczny. W centralnej części znajdują się również pomieszczenia przeznaczone do indywidualnej lub grupowej nauki, wyposażone w multimedia. Całość zorganizowana została w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom prywatność w pokojach i zaspokoić potrzeby integracyjne w przestrzeniach wspólnych. – dodaje Karol Wojtas. Pokoje spełniają wymagania samodzielnych lokali, w których zaprojektowano wygodną łazienkę, aneks kuchenny, strefę pracy i strefę wypoczynku. Priorytetem była funkcjonalność i komfort mieszkańców, co przyczyniło się do bogatego wyposażenia pokoi w wygodne meble: rozległe łóżka, duże szafy w zabudowie, obszerne biurka, półki, jak również pełne wyposażenie aneksu kuchennego, zawierającego lodówkę, płytę grzewczą, mikrofalówkę, blaty kuchenne i liczne szafki. Zadbano o komfort akustyczny w budynku stosując grube ściany oddzielające pokoje, cichobieżne windy czy wygłuszające okładziny w komunikacji w budynku – podsumowuje.

Strefy wspólne nowym magnesem

Rozpoznając potrzeby młodych mieszkańców, zaprojektowano strefę fitness, wytłumiony pokój muzyczny z instrumentami oraz pralnię z suszarkami. Chętnym zapewniono również miejsca postojowe dla samochodów i rowerów w podziemnej hali garażowej. Młodzi ludzie chętnie korzystają ze znajdujących się na każdym piętrze części integracyjnych, ucząc się w wyciszonych pomieszczeniach  przeznaczonych do nauki czy wspólnie spędzając czas w playroomach, w wydzielonych pomieszczeniach o różnorodnej aranżacji. Znajdują się w nich wygodne kanapy, fotele, huśtawki, stoły do ping ponga, konsole PlayStation oraz gry planszowe, pozwalają miło spędzać czas w gronie rówieśników i nawiązywać nowe kontakty. Warto również dodać, że obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla spragnionych świeżego powietrza, na balkonach i tarasach czekają leżaki i meble, gdzie można w akompaniamencie śpiewu ptaków cieszyć się widokiem zieleni w pobliskim Parku w Królewskiej Dolinie, odwiedzanego niegdyś przez króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę.

Rozwijając bazę prywatnych akademików o wysokim standardzie, polskie miasta wkraczają na konkurencyjny rynek rywalizacji o studentów zagranicznych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że poszczególne metropolie przyciągają studentów z wybranych obszarów globu. Gdańsk cieszy się popularnością wśród studentów ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Indii, Chin i krajów Bliskiego Wschodu. Wysoki poziom nauczania w połączeniu z rozbudowującą się bazą wysokiej jakości miejsc mieszkalnych, daje szansę na promocję Polski jako ważnego ośrodka akademickiego również w innych częściach świata. Współpraca między ośrodkami akademickimi a prywatnymi inwestorami może stanowić doskonały impuls do podnoszenia atrakcyjności danego miasta i przyciągania kolejnych grup studentów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »