Kultura » Kultura
Przyznano pierwszą w historii Nagrodę Wielkiego Redaktora
Zdobywczyni Nagrody Wielkiego Redaktora, Marianna Sokołowska, od 1969 r. związana z Państwowym Instytutem Wydawniczym, redagowała wszystkie książki Mirona Białoszewskiego, który opisywał ją słowami „skromna pani z wydawnictwa". W swojej karierze zredagowała między 300 a 400 książek, w tym dzieła Olgi Tokarczuk, Marii Janion czy Wojciecha Kuczoka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nagroda została ufundowana przez Konsulów Honorowych Wielkiego Księstwa Luksemburga, Tomasza Kopoczyńskiego i Adama Byglewskiego, którzy po raz pierwszy postanowili docenić ten ważny, a często niezauważany zawód. Gratulacje na ręce laureatki złożyła także Anna Seniuk, odczytując specjalną laudację na jej cześć. Marianna Sokołowska otrzymała także Pióro Wielkiego Redaktora od mieszkańców i władz Szczebrzeszyna.
Dodatkowo, podczas uroczystości doceniony został Piotr Duda, inicjator i organizator Festiwalu w Szczebrzeszynie. Za swoje zaangażowanie otrzymał medal województwa lubelskiego z rąk Marszałka województwa.
W nastrój uroczystości inauguracyjnych wprowadził gości aktor Robert Więckiewicz, czytając fragmenty prozy Iwaszkiewicza z „Książki moich wspomnień". Fani festiwalu mogli dzięki temu przenieść się do początków działalności Skamandra i dowiedzieć się więcej o relacjach artysty z innymi członkami grupy - Tuwimem, Słonimskim, Lechoniem czy Wierzyńskim. Wybór lektury był nieprzypadkowy - w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, twórczość Skamandrytów jest w tym roku motywem przewodnim wydarzenia. Inaugurację wzbogaciły występy uzdolnionych wychowanków Szkoły Muzycznej w Szczebrzeszynie oraz koncert ponadczasowej wokalistki jazzowej, Hanny Banaszak.
Głównym partnerem IV. edycji Festiwalu jest Alior Bank, który od początku obejmuje wydarzenie swoim mecenatem.
Nadesłał:
a.bak
|
Komentarze (0)