Kultura, sztuka » Kultura

Przyznano pierwszą w historii Nagrodę Wielkiego Redaktora

W poniedziałek wieczorem oficjalnie otwarto tegoroczną edycję Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” organizowanego pod auspicjami Alior Banku. Najważniejszym punktem w programie ceremonii otwarcia było wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora, której laureatką została Marianna Sokołowska.

Zdobywczyni Nagrody Wielkiego Redaktora, Marianna Sokołowska, od 1969 r. związana z Państwowym Instytutem Wydawniczym, redagowała wszystkie książki Mirona Białoszewskiego, który opisywał ją słowami „skromna pani z wydawnictwa". W swojej karierze zredagowała między 300 a 400 książek, w tym dzieła Olgi Tokarczuk, Marii Janion czy Wojciecha Kuczoka.


Nagroda została ufundowana przez Konsulów Honorowych Wielkiego Księstwa Luksemburga, Tomasza Kopoczyńskiego i Adama Byglewskiego, którzy po raz pierwszy postanowili docenić ten ważny, a często niezauważany zawód. Gratulacje na ręce laureatki złożyła także Anna Seniuk, odczytując specjalną laudację na jej cześć. Marianna Sokołowska otrzymała także Pióro Wielkiego Redaktora od mieszkańców i władz Szczebrzeszyna.

Dodatkowo, podczas uroczystości doceniony został Piotr Duda, inicjator i organizator Festiwalu w Szczebrzeszynie. Za swoje zaangażowanie otrzymał medal województwa lubelskiego z rąk Marszałka województwa.

 

W nastrój uroczystości inauguracyjnych wprowadził gości aktor Robert Więckiewicz, czytając fragmenty prozy Iwaszkiewicza z „Książki moich wspomnień". Fani festiwalu mogli dzięki temu przenieść się do początków działalności Skamandra i dowiedzieć się więcej o relacjach artysty z innymi członkami grupy - Tuwimem, Słonimskim, Lechoniem czy Wierzyńskim. Wybór lektury był nieprzypadkowy - w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, twórczość Skamandrytów jest w tym roku motywem przewodnim wydarzenia.  Inaugurację wzbogaciły występy uzdolnionych wychowanków Szkoły Muzycznej w Szczebrzeszynie oraz koncert ponadczasowej wokalistki jazzowej, Hanny Banaszak.

Głównym partnerem IV. edycji Festiwalu jest Alior Bank, który od początku obejmuje wydarzenie swoim mecenatem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

a.bak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Anna Maria Jopek gościem w krakowskim Empiku, 22.10, godz.:18:00, Empik Bonarka
Warsztaty z glinką, 20.10, godz:12:00, Empik Bonarka, Kraków
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »