Gospodarka » Bezpieczeństwo

Racibórz - nowy harmonogram wywozu odpadów już funkcjonuje. Mieszkańcy zadowoleni z formy jego przek

Racibórz - nowy harmonogram wywozu odpadów już funkcjonuje. Mieszkańcy zadowoleni z formy jego przek
Zobacz więcej zdjęć »
Od 1 stycznia w Raciborzu obowiązuje nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej całoroczny plan otrzymali w formie kalendarza z oznaczoną legendą. Dotychczasowe zasady odbioru odpadów nie uległy zmianie. Zmieniły się jedynie, niektóre dni ich odbioru.

O czym powinni pamiętać mieszkańcy? Przypominają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „EMPOL” oraz Urzędu Miasta Racibórz. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Blisko 20 tysięcy ton - tyle odpadów rocznie produkują raciborzanie! W tym prawie 74 proc. stanowią odpady niesegregowane. W uproszczonej analizie można przyjąć, że każdy mieszkaniec Raciborza tworzy rocznie około 450 kg odpadów! Warto pamiętać, że segregacja nieczystości już u źródła ich powstawania stanowi podstawę obecnej gospodarki odpadami w kraju. Racibórz stworzył kompleksowe warunki do selektywnej zbiórki. 

W ramach systemu obsługiwanych jest 170 punktów segregacyjnych wyposażonych w 710 pojemników typu „dzwon”. W systemie workowym rocznie zużywamy około 650 000 sztuk worków. Udostępniono również prawie 2200 pojemników na bioodpady. Za ich wywóz odpowiedzialne jest konsorcjum firm PUK „EMPOL” Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu. Wychodząc mieszkańcom naprzeciw, ale też kierując się aspektami ekologicznymi i ekonomicznymi, konsorcjum wraz z nowym rokiem wprowadziło zmianę harmonogramu w dzielnicach Raciborza. Mieszkańcy otrzymali kalendarze, w których wyraźnie, na kolorowo zaznaczono dni, w których odbierane będą poszczególne odpady.  

Zmianie uległy terminy odbioru poszczególnych odpadów. Wiemy, że przyjęta przez nas forma kalendarza przypadła do gustu raciborzanom. Należy jednak pamiętać, że nie zmienił się sposób odbioru oraz jego godziny - apelują przedstawiciele Spółki „EMPOL”, lidera konsorcjum odpowiedzialnego za wywóz odpadów komunalnych. 
PUK „EMPOL” i PK Racibórz zajmują się opróżnianiem pojemników z odpadami zmieszanymi, opróżnianiem tzw. „dzwonów” na odpady segregowane, zbiórką worków z odpadami segregowanymi, wywozem bioodpadów, organizacją i obsługą punktów zbiórki poszczególnych odpadów wysegregowanych. - Bardzo ważne, aby mieszkańcy wystawiając swoje odpady robili to starannie - zwraca uwagę kierownik referatu gospodarki odpadami w Urzędzie Miasta Racibórz. - W okresie zimowym regularnie odbierany jest żużel i popiół. Należy pamiętać, że zawartość pojemnika, musi być odpowiednio schłodzona - dodaje kierownik.  

Wzorem lat ubiegłych odpady zielone regularnie odbierane będą od kwietnia do końca listopada. Niezależnie od odbioru, mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć zalegających gałęzi czy resztek wysuszonych roślin, mogą we własnym zakresie przywieść je na kompostownię w Raciborzu przy ul. Rybnickiej 125 lub zamówić odpłatny transport. Ściśle określone terminy odbioru mają również tzw. wielkogabaryty czy opakowania po środkach ochrony roślin. 
Segregacja odpadów, nowoczesny sprzęt do ich wywozu, ustalony grafik odbioru odpadów powinny ułatwiać cały proces. Bywa jednak, że ulega on zakłóceniu i po odpady trzeba wracać innego dnia. - Zdarza się, że dojazdy do śmietników są zastawiane samochodami i pomimo podejmowanych prób mamy problem z opróżnieniem pojemników. Najgorzej jest w lokalizacjach, gdzie brakuje miejsc parkingowych. Apelujemy jednak, aby spojrzeć na harmonogram w dniach odbioru poszczególnych surowców i pozwolić nam pracować – podkreśla Joanna Mazurkiewicz, kierownik ds. Transportu i Biura Obsługi Klienta Spółki „EMPOL”. Gęsto zaparkowane pojazdy przy wiatach śmietnikowych utrudniają również opróżnianie tzw. „dzwonów”, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być podnoszone na haku nad samochodami. W razie zerwania się łańcucha, upadający kontener uszkodzi wszystko, na co spadnie.


Kolejną przeszkodą w odbieraniu odpadów jest niestosowanie się do harmonogramu wywozów. - Podajemy dokładne daty wywozu poszczególnych rodzajów odpadów. Mimo tego, zdarza się, że odbieramy telefony od rozczarowanych mieszkańców Raciborza, którzy zapomnieli wystawić swoje kosze. Przedsiębiorstwo EMPOL zaczyna zbiórkę od godziny 6 rano. Mimo, że regularnie jeździmy tymi samymi trasami zdarza się, że jesteśmy zmuszeni zmienić kolejność odwiedzanych punktów (np. w wyniku remontów drogowych), dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie odpady były wystawione już od rana. Oczywiście, jeśli dostaniemy telefon, że ktoś się spóźnił z wystawieniem kosza, a nasze auto jest jeszcze w pobliżu, to staramy się wrócić. Jednak proszę pamiętać, że nasze auta jeżdżą wg ustalonego harmonogramu, mają ściśle określone trasy i często powrót tego samego dnia, w to samo miejsce jest niemożliwy - zaznacza kierownik ds. Transportu i Biura Obsługi Klienta Spółki „EMPOL”.


Warto również przypomnieć, że gruzu i innych odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do kontenerów. Tego typu odpady można nieodpłatnie zostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) zlokalizowanym przy ul. Adamczyka 10.


PSZOK przyjmuje również: gruz, stolarkę okienną i drzwiową, armaturę łazienkową i inne odpady budowlane (w ilości do 500 kg rocznie z jednego adresu). Ponadto: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny), opony, tekstylia, przeterminowane leki i termometry rtęciowe, farby, lakiery oraz świetlówki. 

Nowy harmonogram dostępny jest także na stronie internetowej: www.raciborz.pl w zakładce „odpady komunalne”. Wszelkie informacje na temat wywozów odpadów komunalnych można uzyskać pod nr tel.: 887 227 003, a w kwestii dzierżawy pojemników pod nr tel.: 32 415 34 24 wew. 135 lub pod adresem: ul. Adamczyka 10 w Raciborzu.

***
Autor tekstu i zdjęcia: JUSTYNA KORZENIAK/ ADVENTURE MEDIA

***
EMPOL Sp. z.o.o.- rodzinne Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Tylmanowej. Od 20 lat zajmuje się transportem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W ubiegłym roku, w ramach Partnerstwa Publiczno-Prawnego z Gminą Racibórz, EMPOL wybudował Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Szczegółowe informacje na temat Spółki dostępne są na stronie internetowej, pod adresem www.pukempol.pl.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »