Gospodarka » Przemysł

RAFAKO S.A. uczestniczyło w XII Konferencji Naukowo-Technicznej

RAFAKO S.A. uczestniczyło w XII Konferencji Naukowo-Technicznej
Zobacz więcej zdjęć »
Polska rzeczywistość, a europejska polityka energetyczno-klimatyczna, czas na energetykę i ciepłownictwo przyjazne środowisku, inwestycje i modernizacje, pomysły na paliwa, przyszłość polskiego węgla - to tylko niektóre tematy poruszane w trakcie XII Konferencji Naukowo-Technicznej.

„Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie”. W tym ważnym branżowym spotkaniu, tradycyjnie udział wzięło RAFAKO S.A., którego przedstawiciele wystąpili jako eksperci, a Spółka była sponsorem głównym wydarzenia. 

W dniach 20-21 lutego w Katowicach odbyła się XII Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie”. Wydarzenie to tradycyjnie stało się miejscem spotkań ekspertów zajmujących się ochroną środowiska w branży energetycznej i ciepłowniczej pośród których znalazło się RAFAKO S.A. 
Organizatorem sympozjum jest BMP, wydawca magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa” i m.in. portalu KierunekEnergetyka.pl. Zgodnie z założeniami, przedsięwzięcie stanowi platformę wymiany informacji i doświadczeń między koncernami, przedsiębiorstwami i ośrodkami naukowymi, działającymi w branży energetycznej. 

W panelu inauguracyjnym sympozjum w Katowicach wystąpił Jerzy Mazurek, Dyrektor Biura Techniczno-Projektowego RAFAKO S.A. w Zakładzie Instalacji Odsiarczania Spalin, przedstawiając zebranym zagadnienia związane z wpływem instalacji odazotowania spalin na pracę systemów odsiarczania. - W trakcie swojej prezentacji omówiłem trzy podstawowe segmenty związane z oczyszczaniem gazów spalinowych tj. odazotowanie, odpylanie i odsiarczanie. Przede wszystkim jednak starałem się zwrócić uwagę na to, że systemy te są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Istnieją takie sytuacje, w których przenosi się pewne działanie jednego systemu na drugi, co nie pozostaje bez konsekwencji i stwarza szereg problemów, o których użytkownik musi wiedzieć - mówił Jerzy Mazurek.

Tomasz Ordon, Projektant w RAFAKO S.A., wygłosił referat pt. „Kompleksowe rozwiązania oczyszczania spalin dla obiektów ciepłowniczych wraz z układami odbioru ciepła i wytwarzania energii elektrycznej”. - Tematem mojej prezentacji były układy kompleksowego oczyszczania spalin z uwzględnieniem możliwości zabudowy kotłów odzysknicowych oraz układów odzysku ciepła. Kompleksowe instalacje oczyszczania spalin są istotnym tematem w przypadku nowej zabudowy każdego obiektu. Wynika to z faktu, że instalacje oddziałują na siebie wzajemnie, przez co rozważanie inwestycji pod kątem optymalizacji, pozwala jak najlepiej zagospodarować te relacje, aby uzyskać najlepszy efekt technologiczny. Dodatkowo zabudowa instalacji odsiarczania podnosi potencjał dla odzysku ciepła i zredukowania strat ciepła kominowego - powiedział Tomasz Ordon.

Przyszłość polskiego węgla, nowe technologie energetyczne oraz budowa elektrowni w technologii czystego węgla to tylko niektóre z zagadnień, które poruszano w panelu dyskusyjnym z udziałem ekspertów, przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji z branży. W gronie uczestników rozmów zasiadła Prezes Zarządu RAFAKO S.A., Agnieszka Wasilewska-Semail. - Jestem przekonana, że węgiel jeszcze przez wiele lat będzie jednym z dominujących, jak nie najważniejszym paliwem energetycznym w Polsce. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na obecną infrastrukturę oraz nowe bloki energetyczne, które są budowane. Nie realizuje się przecież tego typu inwestycji, aby niedługo po oddaniu bloków z nich zrezygnować. Co więcej, inwestycje te prowadzone są już w technologiach nadkrytycznych, które pozwalają znacznie zwiększyć sprawność bloków. Wiąże się to z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, który w tej chwili jest jednym z najważniejszych tematów ze względu na planowane ograniczenia dotyczące rynku mocy. Natomiast w przypadku norm emisyjnych, to z całą pewnością Polska jest w stanie się do nich dostosować. RAFAKO jest firmą, która posiada swoje technologie w zakresie odpylania, odazotowania i odsiarczania spalin. W związku z czym sami najlepiej wiemy, że jest to możliwe. Niemniej jednak wiąże się to z określonymi nakładami. Tutaj istotna jest kwestia możliwości skorzystania z rynku mocy przez polskie elektrownie, po to, aby ograniczyć koszt dla przeciętnego odbiorcy energii - mówiła Agnieszka Wasilewska-Semail, podsumowując swój udział w debacie. - Pomimo, iż RAFAKO rozwija się za granicą i nieustanne poszukuje nowych rynków, szczególnie węglowych, to jednak najbardziej związani jesteśmy z Polską. W związku z tym liczymy, że klimat inwestycyjny pozwoli nam dostarczać rozwiązania dla naszej rodzimej energetyki - powiedziała Prezes Zarządu RAFAKO S.A., Agnieszka Wasilewska-Semail.

Pośród osób biorących udział w panelu znaleźli się także: Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej, Małgorzata Mika-Bryska, Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych, Veolia Energia Polska, Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz Wiesław Różacki, Dyrektor Wykonawczy Mitsubishi i Hitachi Power Systems GmbH. 

Drugiego dnia konferencji, Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A., jako ekspert wziął udział w dyskusji pt. „Polska rzeczywistość, a europejska polityka energetyczno-klimatyczna”. - Zapisy, które znalazły się w polityce energetycznej pod postacią tzw. pakietu zimowego są dosyć trudne do spełnienia, nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich reprezentantów energetyki cieplnej w Europie. Wymogi dotyczące tych instalacji, a dokładniej mówiąc parametr dotyczący emisji CO2/kW jest bardzo wyśrubowany i stwarzający problemy nie tylko dla energetyki węglowej, ale również olejowej i gazowej. Niemniej jednak myślę, że technologie, które są obecnie dostępne i rozwiązania, które są do zaoferowania na rynku, pozwalają bardzo się do tego zbliżyć. Jest oczywiście jeszcze kwestia rachunku ekonomicznego związana z takimi przedsięwzięciami, dlatego wydaje się, że te założenia są tak naprawdę parametrem negocjacyjnym i w związku z czym mogą pojawić się pewne ich modyfikacje. Natomiast technologie, które oferujemy pozwalają mieć nadzieję, że skuteczne rozwiązania są w naszym zasięgu, i co więcej, rynek jest nimi zainteresowany - podsumował Krzysztof Burek.

W dyskusji uczestniczyła także Izabela Kloc, Przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. - Jestem zwolennikiem ochrony środowiska, ale też nowoczesnych technologii węglowych, które mogą wnieść bardzo duży wkład w ochronę środowiska. W tym momencie trwają prace w Ministerstwie Środowiska i Ministerstwie Energii, przygotowujemy się do mocnej batalii o polski węgiel i możliwość tworzenia mixu energetycznego w oparciu o rodzime surowce - zaznaczyła Izabela Kloc. - Życzyłabym każdemu krajowi w UE, żeby tak obniżył emisję dwutlenku węgla, jak to zrobiła Polska w ostatnich kilkudziesięciu latach. Od 1990 roku mamy w tym zakresie największy dorobek - dodała Przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. 

Oprócz Krzysztofa Burka oraz Izabeli Kloc, w dyskusji udział wzięli także Andrzej Sikora, AGH, Aleksander Sobolewski, Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Waldemar Szulc z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie oraz Jacek Janas, Prezes Zarządu TAURO Wytwarzanie S.A. - Wymagania ochrony środowiska na poziomie UE cały czas się kształtują, a dyskusje na ten temat nieustannie trwają. Niewiele krajów obecnie bazuje na paliwach stałych. Pośród nich jest Polska. Jednak widać dokładnie, że w zakresie regulacji BAT, pomimo ich pierwszego surowego kształtu, są to mechanizmy, o które możemy powalczyć. Odstępstwa, regulacje, które można wprowadzać dla lokalnych rozwiązań po analizie ekonomicznej - to kierunek, o którym chcemy rozmawiać. Będziemy spełniać najwyższe standardy, ponieważ w niektórych przypadkach nie warto inwestować w rzeczy krótkotrwałe - podsumował na koniec Jacek Janas, Prezes Zarządu TAURON Wytwarzanie S.A., które pełniło funkcję Honorowego Gospodarza konferencji.


* * *

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

* * *


KONTAKT:

www.rafako.com.pl

Aleksandra Dik

aleksandradik@adventure.media.pl

tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl

tel. 32 724 28 84fax 32 417 01 70Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »