Zdrowie » Medycyna
Rak nie będzie czekał. Zbadaj się już dziś!
Zobacz więcej zdjęć » |
Ponad 70 proc. nowotworów jelita grubego powstaje z tzw. polipów gruczolakowatych. Przeważnie lokalizuje się je w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego: esicy i odbytnicy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nadzieję na złagodzenie objawów choroby można upatrywać w możliwości wykrycia zmian przednowotworowych lub nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na skuteczną terapię są znacznie większe. Pozwala na to badanie jakim jest kolonoskopia. - Umożliwia ono dokładne obejrzenia całego jelita grubego, pobranie materiału diagnostycznego oraz wykonanie polipektomii, czyli usunięcia polipów gruczolakowatych, które przekształcają się często w zmiany nowotworowe - wyjaśnia dr Piotr Szabłowski, Kierownik Centrum Endoskopii z Prywatnej Lecznicy Certus.
Badania kolonoskopowe są zdecydowanie najbardziej czułymi badaniami. Jak wskazują statystyki, pozwalają one na wykrycie ok. 95 proc. przypadków nowotworów. Kolonoskopia z polipektomią, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego. Według danych szacunkowych, powoduje ona zmniejszenie ryzyka zachorowania o 76-90 proc. i zmniejszenie śmiertelności o 69 proc.
Od czerwca 2009 roku Prywatna Lecznica Certus wprowadziła do swojej oferty również najnowocześniejszą metodę diagnostyczną chorób przewodu pokarmowego: system endoskopii kapsułkowej. Jest to innowacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych.
Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego.
Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.
Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kilkugramową kapsułkę, która wielkością przypomina tabletkę witaminową. Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego - zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60 tys. zdjęć. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu umieszczonego na specjalnej kamizelce, którą pacjent nosi podczas badania. Po około 8 godzinach pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem.
Lekarz, wykonujący badanie - za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra.
Nadesłał:
adStone
|
Komentarze (0)