Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rak nie będzie czekał. Zbadaj się już dziś!

Rak nie będzie czekał. Zbadaj się już dziś!
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce, rocznie rozpoznaje się około 11 tys. nowych przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Na wczesne wykrycie tej choroby pozwala przeprowadzenie kolonoskopii. Jeśli nie zaczniemy się badać, rak jelita stanie się dla nas bardziej groźniejszy.

Ponad 70 proc. nowotworów jelita grubego powstaje z tzw. polipów gruczolakowatych. Przeważnie lokalizuje się je w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego: esicy i odbytnicy.

Nadzieję na złagodzenie objawów choroby można upatrywać w możliwości wykrycia zmian przednowotworowych lub nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na skuteczną terapię są znacznie większe. Pozwala na to badanie jakim jest kolonoskopia. - Umożliwia ono dokładne obejrzenia całego jelita grubego, pobranie materiału diagnostycznego oraz wykonanie polipektomii, czyli usunięcia polipów gruczolakowatych, które przekształcają się często w zmiany nowotworowe - wyjaśnia dr Piotr Szabłowski, Kierownik Centrum Endoskopii z Prywatnej Lecznicy Certus.

Badania kolonoskopowe są zdecydowanie najbardziej czułymi badaniami. Jak wskazują statystyki, pozwalają one na wykrycie ok. 95 proc. przypadków nowotworów. Kolonoskopia z polipektomią, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego. Według danych szacunkowych, powoduje ona zmniejszenie ryzyka zachorowania o 76-90 proc. i zmniejszenie śmiertelności o 69 proc.

Od czerwca 2009 roku Prywatna Lecznica Certus wprowadziła do swojej oferty również najnowocześniejszą metodę diagnostyczną chorób przewodu pokarmowego: system endoskopii kapsułkowej. Jest to innowacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych.

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego.

Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.

Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kilkugramową kapsułkę, która wielkością przypomina tabletkę witaminową. Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego - zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60 tys. zdjęć. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu umieszczonego na specjalnej kamizelce, którą pacjent nosi podczas badania. Po około 8 godzinach pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem.

Lekarz, wykonujący badanie - za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »