Dom » Budownictwo

Razem dla Krakowa

Razem dla Krakowa
Zobacz więcej zdjęć »
W dniach 1-8 czerwca, ponure mury ronda Mogilskiego w Krakowie, zostaną ozdobione niezwykłą mozaiką o powierzchni aż 85 m². Celem akcji jest ułożenie największej kamiennej dekoracji w Polsce, z udziałem jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie.

To druga część akcji Wyspiański na Mogilskim, której pomysłodawczynią jest Małgorzata Jantos, a autorem projektu Lubosz Karwat. W trakcie wydarzenia, które jest współorganizowane z Urzędem Miasta Krakowa i Krakowskim Biurem Festiwalowym, promowana będzie również ogólnopolska akcja Ratujemy Mozaiki. Jej organizatorami są Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury, a głównym celem działań jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki.

Wyspiański byłby dumny
Wyspiański na Mogilskim jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji, która trwała cztery dni i cieszyła się ogromną popularnością mieszkańców całego Krakowa. Tym razem powstanie kamienna mozaika o wymiarach 93 m długości i wysokości od 60 do 100 cm. Jej projekt, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowano w oparciu o twórczość Stanisława Wyspiańskiego, zachowując tym samym styl istniejących już elementów. Całość będzie układana techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek dekoracji będzie ręcznie docinany zgodnie z wzorcem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru. Ponadto Lubosz Karwat, w hołdzie artyście, przygotował kamienny obraz na wzór jednego z jego autoportretów. Zostanie on zamontowany w trakcie wydarzenia. Jednym ze sponsorów wydarzenia jest Ceramika Paradyż. Bardzo się cieszymy, że w Polsce pojawiają się takie inicjatywy, jak Wyspiański na Mogilskim, które zwracają uwagę na problematykę estetyki przestrzeni miejskiej. Z nieukrywaną przyjemnością włączyliśmy się w krakowski happening, gdyż jego idea jest nam bardzo bliska – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż.

Impreza ma charakter otwarty. W dniach od 1 do 8 czerwca, w godzinach 9-17, każdy może przyjść na rondo Mogilskie i położyć fragment mozaiki, aby na stałe zapisać się w historię tego miejsca. Wernisaż wieńczący dzieło, odbędzie się w sobotę 8 czerwca. Wydarzenie można śledzić na przygotowanym na tę okoliczność profilu na Facebooku Ozdabiamy Rondo Mogilskie oraz profilu akcji Ratujemy Mozaiki

Akcja Ratujemy Mozaiki
Organizatorzy akcji w tym roku wspierają także inicjatywę Ratujemy Mozaiki. Koncentruje się ona na ochronie przed zapomnieniem polskiego dziedzictwa kulturowego, jakim bez wątpienia są mozaiki znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Jej organizatorami są Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.ratujemymozaiki.com i profilu akcji na Facebooku . Działania wokół akcji Ratujemy Mozaiki rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku. Obecnie na naszej stronie www.ratujemymozaiki.com mapę polskich mozaik. Serdecznie zachęcam do przesyłania za jej pomocą fotografii ulubionych dekoracji miejskich. Na stronie znajdą też Państwo najświeższe informacje o planowanych przez nas działaniach – dodaje Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż .

Zapraszamy na www.ratujemymozaiki.com


Akcja Ratujemy Mozaiki
Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy  naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarń, sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask.


Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »