Kultura, sztuka » Kultura

Remont perły Krakowa

Remont perły Krakowa
Zobacz więcej zdjęć »
Remont Placu Szczepańskiego trwał dwa lata i pochłonął kilkanaście milionów złotych. Od razu też wzbudził kontrowersje. Nieudana inwestycja czy reprezentatywny salonik secesyjny?

Plac Szczepański, to jedna z pereł Krakowa. Znajdują się tu atrakcyjne turystycznie i kulturalnie obiekty: Teatr Stary, Pałac i Bunkier Sztuki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i ekskluzywny lokal Scandale Royal przyciągający zarówno turystów jak i koneserów sztuki.

Plac Szczepański powstał na początku IX wieku. Jego nazwa pochodzi od kościoła św. Szczepana, który tam się znajdował i pochodził zapewne jeszcze z czasów przed lokacyjnych. Na starym Placu Szczepańskim oprócz pięknych secesyjnych budynków nie znajdowało się nic atrakcyjnego, jedynie parking. Władze miasta postanowiły to zmienić, częściowo po to, aby odciążyć Rynek Główny i przenieść część imprez kulturalnych na mniejszy, wyremontowany Plac Szczepański. Prace jednak napotkały opóźnienia wynikające ze znalezisk archeologicznych w postaci starych chałup, również sprzed okresu lokacji miasta.

Krytyczne głosy

Plan zakładał stworzenie placu na kształt saloniku secesyjnego, z elementami korespondującymi ze stylem architektonicznym zabudowy: Teatru Starego, Bunkra Sztuki, Pałacu Sztuki i pięknych kamienic jak ta projektu Wiktora Miarczyńskiego na Placu Szczepańskim  Wybudowano na nim podświetlaną fontannę, fantazyjne ławeczki i latarnie. Elementy te jednak zdaniem wielu plastyków miejskich, historyków sztuki i architektów, stały się dominujące, niefunkcjonalne, niespójne stylowo oraz banalne. Fontanna zamiast secesyjnej jest neobarokowa, a ławki „dziwaczne”.

Plac to tylko dodatek

Otoczenie Placu jednak wiele zyskało mimo niepochlebnych opinii niektórych osób. Remontu doczekały się przyległe do Placu ulice, a zabytkowe budynki na pewno prezentują się lepiej na tle odnowionej płyty, niż wcześniejszego parkingu. Niezależnie od stylu fontanny i jej odbioru przez znawców sztuki i architektury, stała się ona atrakcją turystyczną. Barwnie podświetlana nocą, wygrywa różne melodie przyciągając turystów ciekawych nowego wizerunku Placu Szczepańskiego. Ostatecznie jednak plac jest tylko bazą, zaś jego istotę stanowią znajdujące się autentycznie secesyjne budynki. Na Plac przychodzą ludzie żądni wrażeń estetycznych i kulturalnych, odwiedzający Pałac Sztuki czy Teatr Stary. Od dwóch lat poszukiwaczy kulinarnych przeżyć wabi też jedna z najlepszych krakowskich restauracji – Scandale Royal w kamienicy z numerem 2. Lokal zaskarbił sobie sympatię koneserów win i alkoholi doskonałym koktajl barem oraz wyrafinowanym menu, którym można delektować się przed i po spektaklu w teatrze. Doceniło go wielu polskich celebrytów. Scandale Royal odwiedzają m.in. politycy, aktorzy Teatru Starego, piosenkarze czy pisarze. Restauracja oferuje stoliki z widokiem na plac, dlatego lokal na remoncie zyskał.  Jak mówi współwłaściciel restauracji, Grzegorz Pajda:

Estetyka to dla nas ważny aspekt. Dbamy o ładne otoczenie lokalu, dlatego cieszymy się, że remont placu nareszcie się zakończył i goście mogą podziwiać jego efekty z okien naszej restauracji. Na szczęście płyta wygląda teraz atrakcyjnie i nie kłóci się ze stylistyką naszej restauracji. Odnowiony plac to dodatkowa atrakcja dla naszych klientów.”

Menu i zdjęcia lokalu oddające powyższe słowa, można zobaczyć na www.lescandale.pl

Nowa funkcja

W oczach Krakowian Plac Szczepański prezentuje się znacznie lepiej niż w opiniach architektów. To od zawsze miejsce kontemplacji sztuki wysokiej. Teraz przyciąga turystów chcących nacieszyć oko widokiem nocnej iluminacji fontanny, zatrzymuje koneserów sztuki i wrażeń smakowych, a także jest tłem ślubnych i pamiątkowych zdjęć. Plac stanowi atrakcyjny plan zdjęciowy, a dodatkowym atutem jest bliskość lokalu, który organizuje przyjęcia urodzinowe i imprezy firmowe.

Niezależnie, czy nowy Plac Szczepański będzie w stanie spełnić oczekiwane funkcje i odciążyć Rynek Główny od części imprez masowych, już zyskał nową rolę. Stał się modnym elementem eleganckiej strony Krakowa, który warto odwiedzić na trasie nocnego clubbingu, poszukując miejsca na pamiątkowe zdjęcie czy na późny posiłek i drinka w Scandale Royal.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzyna.mlynarczyk@smartpr.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »