Firma » Biznes

RIPOK od środka, czyli jak wygląda proces ekologicznego przetwarzania odpadów

RIPOK od środka, czyli jak wygląda proces ekologicznego przetwarzania odpadów
Zobacz więcej zdjęć »
- Zanim powstał RIPOK, odpady w większości trafiały na wysypisko, więc o działaniach na rzecz ochrony środowiska nie było mowy. Dziś przy użyciu nowoczesnych technologii w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych, spełniamy europejskie wymogi ekologiczne

– powiedział kierownik Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Raciborzu, Marcin Piróg. 

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów w Raciborzu, należąca do firmy Empol z Tylmanowej, to inwestycja, która umożliwia mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych. Celem jej funkcjonowania jest nie tylko profesjonalna, przyjazna dla środowiska likwidacja odpadów, ale także wzrost poziomu recyklingu surowców wtórnych. Przy budowie RIPOK zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, spełniające surowe normy środowiskowe. O tym, jak wygląda cały proces przetwarzania odpadów w raciborskiej instalacji opowiada jej kierownik, Marcin Piróg. 

Szczegółowe sortowanieNa teren Zakładu przywożone są odpady komunalne. Po wstępnej ich ocenie, zważeniu i zewidencjonowaniu, są one kierowane do sekcji przyjęć odpadów, wyznaczonej w hali mechanicznego przetwarzania. -  Pojazd wjeżdża na pierwszą halę, gdzie znajduje się magazyn rozładunkowy. Kolejno odpad dzielony jest na dwie części: selektywny i komunalny, który dodatkowo trafia do trzech specjalnych boksów. Do pierwszego kierujemy odpad komunalny, do drugiego makulaturę a do trzeciego szkło, dzielone dodatkowo na kolory: biały i mix – powiedział Marcin Piróg, kierownik Regionalnej Instalacji Odpadów Komunalnych w Raciborzu. Warto wspomnieć, że sortownia odpadów posiada wydajność 47 000 Mg/rok odpadów komunalnych. 

Po rozładunku, odpady kierowane są do kabin, gdzie są segregowane. Należy także zaznaczyć, że w RIPOK działają jednocześnie dwie linie sortownicze, na których odbywa się przetwarzanie odpadu komunalnego i selektywnego. - Na początek odpady trafiają do kabiny wstępnej, gdzie pracownicy na pierwszych stanowiskach wyciągają szkło i folię, a następnie do przesiewaczy bębnowych (każdy odpad poniżej 80 mm, jak np. ziemia z kwiatów, popioły, odpady biodegradowalne). Wszystko to, za pomocą taśmociągów, trafia na zewnątrz do tzw. bufora. Reszta odpadów przekazywana jest do kabiny szczegółowego segregowania, gdzie wydzielonych jest sześć stanowisk, na których odzyskujemy surowce: PET biały, PET mix. także folie, metale jeżeli wcześniej nie zostały wyłapane, chemię twardą PP, chemię miękką HDPE i gruz. Odpad, który nie nadaje się do recyklingu trafia do maszyny wstępnego mielenia, po czym przeznaczany jest do produkcji paliwa alternatywnego, a następnie przekazywany do spalania (spalarnie, cementownie) – wyjaśnił kierownik RIPOK w Raciborzu.

Kolejny etap odzyskuSurowce wtórne, które mogą zostać poddane procesowi prasowania kierowane są na belownicę zlokalizowaną obok hali sortowni. Po ich sprasowaniu (zbelowaniu) odpady są magazynowane w wyznaczonym miejscu pod wiatą lub na placu magazynowym. Odpady szkła umieszczane są w specjalistycznych kontenerach, pozostałe są belowane lub umieszczane w big bagach lub kontenerach a następnie przekazywane do dalszego recyklingu.

Frakcje podsitowe natomiast, które przeznaczone są do przetwarzania biologicznego, trafiają do bufora, po czym zostają przewiezione do bioreaktorów. Tam składowane są przez dwa tygodnie, podczas których zachodzi proces napowietrzania, zraszania i odciągu za pomocą wentylacji wszelkich szkodliwych woni do naturalnego biofiltra znajdującego się na górze kompostowni. - Po dwóch tygodniach takiego procesu przyjeżdża niezależne laboratorium, które pobiera u nas próbki. Jeżeli próby zakończą się sukcesem, a frakcje nadają się do wyciągnięcia z bioreaktora, wywozimy je na plac dojrzewania, gdzie leżą kolejnych 6 tygodni. Oczywiście, jeżeli próby wychodzą bardzo dobrze, czas ten może ulec skróceniu. Gdy wszystkie warunki zostają spełnione, transportujemy cały odpad na wysypisko – podsumował kierownik RIPOK.

***

EMPOL Sp. z.o.o.- rodzinne Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Tylmanowej. Od 20 lat zajmuje się transportem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W ubiegłym roku, w ramach Partnerstwa Publiczno-Prawnego z Gminą Racibórz, EMPOL wybudował Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Szczegółowe informacje na temat Spółki dostępne są na stronie internetowej, pod adresem www.pukempol.pl.

***

KONTAKT:

www.pukempol.pl

Aleksandra Dik

aleksandradik@adventure.media.pl

tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl

tel. 32 724 28 84

fax 32 417 01 70

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »