Firma » Finanse

Rodzaje księgowości

Rodzaje księgowości
Zobacz więcej zdjęć »
Liczne grono przedsiębiorców, zanim podejmie pierwsze kroki na drodze do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej, musi bardzo dokładnie przeanalizować rodzaje księgowości, która może być prowadzona na dwa sposoby, a mianowicie w formie księgowości uproszczonej lub formie księgowości p

Jednak czy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego jakie prawa, a przede wszystkim jakie obowiązki wiążą się z obiema powyższymi formami na prowadzenie księgowości? Często można spotkać się z dylematami przedsiębiorców, którzy zadają sobie pytanie odnośnie tego, co jest lepsze – pełna czy może uproszczona księgowość...? Jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji? Czym kierować się przy wyborze? W głowie wciąż pojawia się coraz więcej pytań, jednak wciąż brak na nie odpowiedzi. Czas to zmienić i przedstawić przedsiębiorcom plusy oraz minusy, które niosą ze sobą poszczególne rodzaje księgowości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu
Księgowość uproszczona to zbiór podstawowych oraz łatwych zasad na gromadzenie danych finansowych w przypadku małych przedsiębiorstw. Główną funkcją tej formy księgowości jest obliczanie podatku, który jest obowiązkiem każdej osoby prowadzącej własną firmę. Księgowość uproszczona może być prowadzona w jednej z trzech dostępnych form, do których zaliczamy:

- kartę podatkową,

- ryczałt ewidencjonowany,

- książkę przychodów i rozchodów.

Znaczną zaletą księgowości uproszczonej jest to, iż jest nie tylko prosta, ale również tania. To właśnie ze względu na niskie koszty jej prowadzenia, jest ona dobrym wyborem dla firm mniejszych rozmiarów.

Z kolei pełna księgowość jest znacznie trudniejsza ze względu na to, iż jest bardzo rozbudowana, skomplikowana, kosztowniejsza i wymaga większej precyzji ze strony osoby, która zajmuje się jej prowadzeniem. Forma ta pozwala na kontrolowanie, analizowanie oraz generowanie informacji związanych z sytuacją firmy w danym momencie roku obrotowego. Pełna księgowość również służy do obliczania należnego podatku, ale jej głównym zadaniem jest tworzenie pełnego obrazu finansów w danym przedsiębiorstwie. Dlatego właśnie, prowadząc pełną księgowość, należy ewidencjonować każdy grosz, który przepływa przez firmę. Bez wątpienia pełna księgowość jest doskonałym narzędziem do tego, aby sprawować kontrolę nad przedsiębiorstwem oraz analizować jego szanse na rozwój oraz poszerzanie działalności.

Problemem jednak okazują się skomplikowane przepisy prawne, liczne formalności oraz wysokie koszty związane z jej prowadzeniem. Należy pamiętać, iż prowadząc pełną księgowość, należy ewidencjonować wszelkie zaistniałe zdarzenia gospodarcze takie, jak np.: wpływy do kasy, uszkodzenia towarów, przelewy bankowe, zobowiązania kredytowe, regulowanie zobowiązań oraz należności, itp..

Niektóre formy prowadzenia działalności mają jednak odgórnie narzucony obowiązek prowadzenia księgowości w formie pełnej. Dlaczego? Otóż sytuacja ta występuje w przypadku, gdy dana forma prowadzenia działalności, zakłada wydzielenie oraz zarządzanie odrębnym majątkiem, a także zapewnienie właścicielom oraz kontrahentom bardzo szczegółowej kontroli nad majątkiem przedsiębiorstwa. Tym sposobem nawet najmniejszych rozmiarów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest zobowiązana do tego, aby prowadzić pełną księgowość. Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, których przychody za poprzedni rok, przekroczyły 1,2 mln euro.

Podsumowując możemy stwierdzić, iż księgowość uproszczona oparta jest o proste systemy obliczania podatku, a z kolei księgowość pełna jest przepełniona skomplikowanymi systemami do generowania informacji finansowej o danej firmie. Pierwszy rodzaj księgowości mówi nam, ile zarobiliśmy i jaki z tego tytułu musimy zapłacić podatek, a drugi rodzaj nie tylko mówi ile zarobiliśmy, ale również informuje o tym, gdzie znajdują się poszczególne firmowe pieniądze.

 

Przeczytaj więcej na temat księgowości! 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »