Technologie » Komputery

Rola czynnika ludzkiego w bezpieczeństwie IT jest całkowicie zaniedbywana

Rola czynnika ludzkiego w bezpieczeństwie IT jest całkowicie zaniedbywana
Zobacz więcej zdjęć »
W zeszłym roku 87% organizacji w Europie Wschodniej doświadczyło wewnętrznego incydentu naruszenia bezpieczeństwa informacji, który w części przypadków spowodował utratę poufnych danych.

Tak wynika z badania Global Corporate IT Security Risks 2013 przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wraz z agencją badawczą B2B International.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

W badaniu ustalono, że trzy najpowszechniejsze rodzaje wewnętrznych zagrożeń to: luki w zabezpieczeniach lub błędy w istniejącym oprogramowaniu, nieumyślne wycieki danych na skutek błędu człowieka oraz utrata lub kradzież urządzeń przenośnych.     

 

Większość firm na świecie zdaje sobie sprawę ze znaczenia środków prewencyjnych w bezpieczeństwie IT i stosuje je w różnym stopniu. W celu zminimalizowania wewnętrznych zagrożeń bezpieczeństwa połowa badanych organizacji posiada rozwiązania, które pozwalają oddzielić sieci krytyczne dla działalności od innych, a 52% stosuje różne poziomy praw dostępu do systemów IT.

 

Mimo to wiele firm przyznaje, że aktualne środki są niewystarczające, a niektóre z nich stosują nowe rozwiązania bezpieczeństwa, które potrafią egzekwować polityki i zapewnić dodatkową ochronę przed utratą danych. Na przykład, mniej niż połowa badanych firm wykorzystuje kontrolę aplikacji, kontrolę urządzeń lub agenta zapewniającego ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem dla urządzeń mobilnych. Jeszcze mniej organizacji wdrożyło rozwiązania pozwalające na zarządzanie urządzeniami mobilnymi (28%) lub szyfrowanie na urządzeniach przenośnych (36%).  

 

Kolejny problem polega na tym, że pracownicy nie zawsze przestrzegają obowiązujących polityk bezpieczeństwa korporacyjnego, a odsetek firm, które jasno przedstawiły sankcje i procedury dyscyplinarne w przypadku naruszenia takich polityk, wynosi jedynie 32%. Co więcej, zaledwie 33% badanych firm uważa, że personel respektuje polityki bezpieczeństwa.   

 

Kaspersky Lab stworzył rozbudowane rozwiązanie bezpieczeństwa Kaspersky Endpoint Security for Business - platformę, która oferuje szeroki wachlarz narzędzi i technologii pozwalających firmom kontrolować i chronić wszystkie urządzenia punktów końcowych. W zakresie zapobiegania zagrożeniom wewnętrznym rozwiązanie zapewnia skuteczny algorytm szyfrowania w celu zabezpieczenia poufnych danych biznesowych, kontrolę aplikacji, kontrolę urządzeń, funkcje kontroli sieciowej i zarządzanie urządzeniami mobilnymi umożliwiające egzekwowanie polityk bezpieczeństwa IT.   

 

Wyniki badania Global Corporate IT Security Risks 2013 pokazują również, że poziom implementacji rozwiązań bezpieczeństwa w małych i średnich firmach na całym świecie jest jeszcze niższy niż w korporacjach. Dlatego specjalnie dla segmentu „bardzo małych firm” Kaspersky Lab wprowadza nową wersję rozwiązania Kaspersky Small Office Security, stworzonego z myślą o firmach zatrudniających mniej niż 25 pracowników. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed wszystkimi rodzajami zagrożeń internetowych i pomaga utrzymać produktywność w miejscu pracy przy pomocy prostych polityk sieciowych, które pozwalają kontrolować dostęp pracowników do portali społecznościowych, gier online lub innych stron internetowych w godzinach pracy. Kaspersky Small Office Security pozwala również właścicielom firm ograniczyć pobieranie plików i zablokować dostęp do różnych aplikacji, a tym samym zabezpieczyć firmę przed szkodliwym oprogramowaniem podszywającym się pod legalne programy.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »