Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rola matki w czasie starań kobiety o dziecko

Rola matki w czasie starań kobiety o dziecko
Zobacz więcej zdjęć »
Relacja matka – córka to bez wątpienia jedna z najważniejszych w życiu każdego człowieka. Oddziałuje ona pośrednio na większość dziedzin naszego dorosłego życia. Czy jednak mamy świadomość tego, że może wpływać także na… płodność córki?

Psychika – ona naprawdę wpływa na płodność!

Nie ma wątpliwości, że psychika odgrywa ogromną rolę w kwestii starań o dziecko. Codzienny stres i napięcie, nadmiar obowiązków, przemęczenie, wygórowane oczekiwania otoczenia bądź własne, trudne stany emocjonalne, brak poczucia bezpieczeństwa w związku czy chociażby presja wieku, otoczenia i rodziny – te oraz szereg innych czynników mogą sprawić, że para, u której nie istnieją żadne biologiczne problemy z płodnością, może mieć trudności z poczęciem.

- Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, że niewłaściwa relacja córki z matką oraz zły wzorzec matki wyniesiony z dzieciństwa wcale im nie ustępują –zauważają twórcy portalu dla osób starających się o dziecko, Staraniowy.pl. - W sytuacji, gdy kobieta wynosi z rodzinnego domu spaczony obraz rodziny oraz roli poszczególnych jej członków, w przyszłości może mieć trudności ze stworzeniem własnego domu. Może to u niej powodować podświadomą blokadę przed stworzeniem nowej rodziny, a szczególnie - przed byciem matką. Co więcej, może się tak zdarzyć nawet, mimo wielkiego pragnienia posiadania potomstwa! Jak można to wyjaśnić?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Matka–córka  - relacja na całe życie

Symbioza matki i córki to w pierwszym etapie życia dziecka coś naturalnego - z uwagi na najbliższy z możliwych kontakt oraz tożsamość płci. Relacja między tymi dwiema kobietami jest jednak kluczowa dla rozwoju kobiecości córki oraz jej wewnętrznej integracji. Z czasem więc symbioza ta musi ulec zdrowemu poluzowaniu – od współistnienia, po pomoc w kreowaniu nowego istnienia.

Matka nie może traktować córki jak własnego „przedłużenia”. Powinna pomóc jej ukształtować własną osobowość jako kobiety, pomóc zrozumieć i zaakceptować swoją seksualność, nauczyć ją rozwijać i pielęgnować własną indywidualność. Córka musi doświadczyć swojej odrębności i - będąc tej samej płci, umieć zróżnicować się od matki - zdobyć własną, życiową przestrzeń. W tym czasie matka powinna dyskretnie czuwać nad córką i równolegle z nią uczyć się ich różnorodności oraz budować nowy rodzaj relacji. Relacji opartej na bliskości kobiety z kobietą. - Niestety, nie zawsze tak się dzieje – zauważają twórcy portalu dla osób starających się o dziecko, Staraniowy.pl.

Zbyt słaba, zbyt silna

Zarówno zbyt słaba, jak i zbyt silna relacja matki z córką może się okazać szkodliwa. Dziewczynka, która nie otrzymuje od matki wystarczającego wsparcia, miłości i akceptacji, nie czuje się przygotowana do podjęcia nowej i w istocie - nieznanej dla siebie roli. - Matka nie tylko nie przekazuje jej wiedzy o tym, jak być matką – zauważają twórcy serwisu dla przyszłych rodziców.
- Ona nawet nie pozwala dziecku obserwować tego samodzielnie na swoim przykładzie! Takie „porzucenie” – w sensie psychicznym, przez matkę może powodować, że kobieta ciągle funkcjonuje „z pozycji dziecka". Nadal pozostaje małą dziewczynką, poszukującą matczynej miłości.
 

Relacja matki z córką to jednak relacja podwójna - matki z dzieckiem oraz kobiety z kobietą. Jak zauważają twórcy serwisu, czasami dzieje się tak, że pierwsza z wymienionych relacji dominuje tę drugą, a niekiedy wręcz - zupełnie nie pozwala się jej rozwinąć. - Zbyt silny, jak na kobietę dorosłą, związek z matką może wpłynąć na swego rodzaju zatrzymanie człowieka w rozwoju - w aspekcie psychicznym. A z uwagi na to, że „dzieci nie rodzą dzieci" - zbyt zażyła relacja z matką może stać się czynnikiem, utrudniającym poczęcie własnego dziecka. Macierzyństwo to bowiem kolejny etap rozwoju kobiety - niejako przypieczętowanie jej dorosłości. Także i w tym wypadku dochodzi do sytuacji, że dorosła kobieta, w jednej z kluczowych relacji w swoim życiu - relacji z matką, funkcjonuje z pozycji dziecka. To z kolei nie pozwala na pełne rozwinięcie się jej własnej kobiecości - jednego z warunków gotowości do bycia matką.

----

Jak widać, w relacji matka-córka niezbędny jest zdrowy dystans, który pozwoli obydwu wieść własne życie, zaspokajać własne potrzeby i marzenia. Matka powinna być dla córki najważniejszą kobietą w życiu, ale – zaraz po niej samej! Powinna być wzorcem, który ta – pragnie naśladować. I właśnie dlatego, przy okazji zbliżającego się Dnia Matki, twórcy serwisu dla przyszłych rodziców zapraszają do wzięcia udziału w konkursie: „Czego chciałabyś/chciałbyś nauczyć się od swojej mamy?” By wziąć udział w zabawie wystarczy być fanem fan page’a serwisu Staraniowy.pl oraz Wydawnictwa Znak pod postem konkursowym na profilu serwisu Staraniowy.pl odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Do włączenia się w zabawę organizatorzy zachęcają za pomocą atrakcyjnych nagród – inspirującej lektury „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” Wydawnictwa Znak.

Portal www.staraniowy.pl zadebiutował w sieci na początku grudnia 2013 r., w odpowiedzi na wzrastający problem niepłodności i przedłużanie się okresu starania o dziecko w przypadku coraz większej liczby par. To pierwszy w Polsce, w pełni ekspercki, serwis skierowany do wszystkich, którzy planują zostać rodzicami, a w szczególności do tych, którzy borykają się z przeszkodami na drodze do rodzicielstwa.

-----------

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cloud9

Komentarze (1)

  • avatar
    ~fantasja 2015-05-19 08:33:12

    Pierwszy akapit jest nielogiczny, relacja matki i córki, nie dotyczy życia każdego człowieka, tylko życia matek i ich córek.

    Pozdrawiam


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »