Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Równowaga PEH - co trzeba wiedzieć wybierając odżywki do włosów?

Równowaga PEH - co trzeba wiedzieć wybierając odżywki do włosów?
Zobacz więcej zdjęć »
Czy wiesz, czym jest ta słynna równowaga PEH? Ten termin często pojawia się w odniesieniu do świadomej pielęgnacji włosów, a często niewiele mówi. Równowaga PEH to indywidualny stan równowagi pomiędzy podstawowymi składnikami odżywczymi włosów.

Określenie własnej równowagi PEH ułatwia wybór odżywki do włosów. Jednak aby to odpowiednio określić, należy dowiedzieć się, jak każdy z nich wpływa na ich kondycję.Proteiny — materiał budulcowy dla włosa

Włosy zbudowane są z włókien keratynowych, dlatego proteiny nazywane są ich materiałem budulcowym. Proteinowe odżywki do włosów sprawiają, że włosy są lśniące, gładkie i nadają im zdrowej objętości. Również mają zdolność do wypełniania mikrouszkodzeń.

Włosy, które potrzebują protein, są oklapnięte, matowe i mają zwiększoną tendencję do plątania. W przypadku włosów kręconych dochodzi do rozluźnienia skrętu. W przypadku nadmiaru protein na włosach tworzy się ich nadbudowa, dlatego są one spuszone, plączą się, a podczas dotykania skrzypią w charakterystyczny sposób.

W kosmetykach do pielęgnacji włosów wykorzystuje się proteiny zwierzę, roślinne oraz jedwab. Proteiny zwierzęce cechują się mocniejszym działaniem i głębiej wnikają w strukturę włosa. Natomiast proteiny roślinne uzupełniają płytki ubytki w strukturze włosa oraz tworzą warstwę ochronną na jego powierzchni.Emolienty — osłona włosów 

Emolienty substancje, które nie wnikają w głąb włosów, tylko tworzą warstwę ochronną na jego powierzchni. Są substancje, które tworzą bazę w odżywkach do włosów, dlatego ich wyeliminowanie z pielęgnacji jest niemożliwe. Są to produkty, które trzeba wybierać ze szczególnym uwzględnieniem typu włosa.

W ich przypadku szczególnie warto zapoznać się z porowatością włosów, gdyż ułatwi to wybór odpowiednich kosmetyków na podstawie ich składu. Niektóre z emolientów mogą być za ciężkie, przez co ich użycie powoduje oklapnięcie, szybsze przetłuszczanie się oraz strączkowanie się włosów.

Podobnie dzieje się w przypadku zbyt dużego udziału emolientów w pielęgnacji włosów. Niedobór emolientów lub emolienty, które są za lekkie, powodują, że włosy są suche, szybciej tracą nawilżenie oraz są bardziej podatne na łamanie.

Emolienty, których działanie jest mocne, to oleje i masła roślinne, woski zwierzęce oraz silikony. W przypadku olejów i maseł niezbędne jest poznanie porowatości włosów, aby je odpowiednio dobrać. Do delikatnych emolientów należy alkohol cetylowy.Humektanty — nawilżają włosy 

Humektanty odpowiadają nawilżanie włosów i stoją w opozycji do protein. Oznacza to, że w przypadku przeproteinowania włosów, dla zrównoważenia należy używać odżywki do włosów, która zawiera substancje nawilżające. Nie oznacza to jednak, że w pielęgnacji powinno się dostarczać tyle samo substancji.

Niektóre typy włosa potrzebują więcej protein niż humektantów i odwrotnie. Głównie są to substancje, które wiążą wodę w komórkach włosa. Włosy, którym brakuje humektantów, są szorstkie i suche, a także łamliwe i oklapnięte. Kiedy nawilżaczy jest zbyt dużo w pielęgnacji w stosunku do protein, włosom są spuszone, a skręt kręconych włosów ulega rozprostowaniu.

Niektóre substancje wykazują silniejsze działanie nawilżające. Należą do nich miód, gliceryna oraz ekstrakt z aloesu. Mocznik, alantoina, niacynamid i panthenol wykazują delikatne działanie nawilżające. Humektanty najlepiej jest stosować razem z emolientami. Może wykorzystywać metodę mycia OMO. Najpierw należy nałożyć odżywkę humektantową, następnie zmyć ją i myć skórę głowę, a następnie nałożyć odżywkę emolientową. Ogranicza to utratę wody z włosa.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »