Rozrywka i wypoczynek » Sport
Rozmiar buta narciarskiego – jak wybrać odpowiedni
Zobacz więcej zdjęć » |
Wraz z wpięciem buta w nartę, nie powinien on więcej zaprzątać nasze myśli, a stanowić wręcz przedłużenie naszej nogi. Żeby uniknąć sytuacji, w której co kilka metrów musimy się zatrzymywać i poprawiać zapięcia, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie dopasowanie buta do swojej stopy, bowiem dzięki temu unikniemy bolesnych niespodzianek i obolałych nóg.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rozmiar buta
Buty narciarskie muszą leżeć na stopie idealnie, nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe, bowiem będą powodować dyskomfort podczas jazdy, a w ekstremalnych sytuacjach mogą także stanowić dla nas zagrożenie. Podstawowym błędem początkujących narciarzy jest dobieranie butów zbyt długich i szerokich, które podczas przymiarki wydają się bardziej komfortowe. Tworzenie luzów w bucie powoduje przesuwanie się stopy na zakrętach i muldach, co w konsekwencji może prowadzić do kontuzji. Równie dużym błędem jest wybieranie butów w obiciem wewnętrznym, które przypomina futro czy inny ocieplany materiał. Po kilku godzinach na stoku materiał wewnątrz buta zbije się i wgniecie, co również może prowadzić do powstawania luzów.
By odpowiednio dobrać but narciarski musimy znać rozmiar swojej stopy co do centymetra. Najprostszym sposobem sprawdzenia rozmiaru stopy jest przyłożenie jej do kartki papieru i zaznaczenia na niej koniuszka dużego palca oraz miejsce zakończenia pięty. Szerokość stopy mierzymy w jej najszerszym miejscu, czyli na kościach za palcami. Zaznaczone punkty na kartce wystarczy zmierzyć w linii prostej by poznać precyzyjnie rozmiar naszej stopy. Podczas przymiarki, koniuszek palca powinien delikatnie wyczuwać nos buta, a pięta nie powinna się unosić czy przesuwać.
Rozmiarówki, rozmiarówki
Decydując się na zakup butów narciarskich nie warto kierować się numeracją, tzw. klasyczną czy też europejską, bowiem w zależności od producenta jej wartość może być różna w różnych butach. Swoją stopę mierzymy właśnie dlatego, by poznać jej rzeczywisty rozmiar i dopasować go do wielkości wkładki. Większość dobrych producentów butów narciarskich podaje takie informacje jako standardowe, spychając inne oznaczenia, które nie gwarantują precyzji i mogą powodować błędy przy wybieraniu butów narciarskich.
Dobierając szerokość buta narciarskiego warto sprawdzić czy jest ona regulowana czy stała, bez możliwości dopasowania do stopy. Producenci jako szerokość najczęściej podają szerokość skorupy buta.
Przymiarka rzecz święta
Przymierzając buty narciarskie nie powinniśmy się śpieszyć. Pośpiech w tym wypadku jest naszym najgorszym doradcom i powinniśmy zarezerwować sobie trochę czasu na precyzyjne sprawdzenie i dopasowanie każdego parametru naszych butów narciarskich.
Sam proces przymiarki wszędzie powinien wyglądać bardzo podobnie, tzn. buta zakładamy na jedną warstwę skarpet narciarskich. Po założeniu buta warto chwilę w niem postać bez zapinania klamer i starać się wyczuć czy na tym etapie stopa komfortowo w nim leży. Następnie zapinamy klamry, zawsze zaczynając od dołu. Stopa w dopiętym bucie narciarskim powinna przesunąć się lekko w tył, a pięta dobrze przylegać do tylnej skorupy, warto pamiętać by szczelnie zapiąć także pasek velcro na szczycie buta.
Po zapięciu buta stajemy w pozycji narciarskiej, na lekko zgiętych kolanach. W tej pozycji powinniśmy się lekko poruszać i poruszać stopami, by sprawdzić luzy i ewentualnie dopiąć klamry. Pamiętaj, że jeżeli na którymkolwiek etapie przymiarki poczujesz uwieranie to nie bój się zrezygnować z mierzonego modelu i poszukać czegoś innego, bowiem to o Twój komfort i wygodę tutaj chodzi.
Kolejnym elementem przymiarki jest sprawdzenie pozycji pięty podczas ugięcia w kolanach. Pięta nie powinna się unosić – pamiętajcie by tą próbę wykonywać na płaskiej stopie i nie stawać na palcach. Następnie sprawdzamy punkty ucisku przesuwając łydkę i goleń, sprawdzamy czy nie uwiera nas język buta, nie ociera nas tylni spoiler oraz jak mocny jest ucisk w okolicach kostki i stawu skokowego. Warto również przejść się po sklepie by przetestować buty w ruchu. Jeżeli nie odczujemy ucisku lub dyskomfortu podczas każdego z testów to możemy spokojnie kupić mierzone buty.
Sezon narciarski rozpoczął się już w wielu miejscowościach na dobre, a odpowiednio dobrane buty narciarskie pozwolą nam cieszyć się z każdego zjazdu przez wiele kolejnych sezonów.
Nadesłał:
MariuszMax
|
Komentarze (0)