Technologie » Telekomunikacja

Rozwój telewizji regionalnych

Historia telewizji w Polsce ma długą historię. Już w końcówce XIX wieku podejmowano pierwsze próby skonstruowania urządzenia do wyświetlania obrazów za pomocą przepływu prądu elektrycznego.

Polskim prekursorem telewizji był Jan Szczepanik, który w 1897 roku na terytorium Wiekiej Brytanii opatentował urządzenie nazwane przez siebie telektroskopem. W 1929 roku inżynier Stefan Manczarski skonstruował urządzenie pozwalające przesyłać na odległość nieruchome obrazy. W późniejszych latach rozwijano pomysł wykorzystania urządzeń elektronicznych do przesyłu obrazu i dźwięku na odległość. 

Pierwsza ekspetymentalna transmisja programu telewizyjnego w Polsce miała miejsce 5 października 1938. Wziął w niej udział między innymi znany piosenkarz Mieczysław Fogg. Postęp prac nad stałym kanałem telewizyjnym był bardzo zaawansowany. Planowano otwarcie go już w 1940 roku, jednak wybuch drugiej wojny światowej stanowczo pokrzyżował te plany.

Do pomysłu utworzenia polskiej telewizji powrócono w 1947 roku w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym. W 1952 roku nadano pierwszy program w przeddzień wyborów do sejmu. Był on oglądany na odbiornikach Leningrad rozmieszczonych w miejscach użyteczności publicznej takich jak świetlice i kluby osiedlowe. Kilka miesięcy później rozpoczęto nadawanie regularnych audycji telewizyjnych. Już kilka lat później, od 1956 roku rozpoczęto tworzenie telewizji regionalnych, między innymi TVP Wrocław, TVP Lublin, TV Poznan, TVP Łódź. Własne ośrodki telewizyjne posiadały największe wówczas miasta w Polsce.

Programy produkowane na rynek lokalny utrzymywały się przez wiele lat w podobnym stanie. Nadawały programy informacyjne, prognozy pogody, jak również wiele produkcji kulturalnych o niewielkim zasięgu, które były powiązane z danym miastem. W trakcie rozwoju mediów elektronicznych, następowało zwiększenie zasięgu, w którym była dostępna telewizja Konin, Kalisz i Poznań to przykładowe miasta, w których były umieszczone nadajniki analogowe TVP Poznań. Obecnie z powodu cyfryzacji sygnałów niektóre miejsca, z których nadawana jest wielkopolska telewizja Konin, Gniezno, Piła, Wągrowiec, dwa nadajniki w Poznaniu. Zwiększyło się zagęszczenie nadajników, zatem dostępność lokalnych telewizji na terenie całego kraju istotnie wzrosła. 

W latach 1994-2002 jedenaście regionalnych kanałów TVP było połączonych czterogodzinnym blokiem wspólnym w celu wypełnienia kilkunastogodzinnego czasu antenowego. Od 2002 roku zamiast Telewizji Regionalnej, wprowadzono jeden program TVP 3, który posiadał jedynie krótkie regionalne okna dla poszczególnych części kraju. Pięć lat później TVP 3 przekształcono w TVP Info, czyli kanał o profilu informacyjno-regionalnym. W 2013 roku zarząd Telewizji Polskiej przekształcił TVP Info w samodzielny kanał informacyjny. Odtworzona została w tym momencie TVP Regionalna, która w rzeczywistości składa się z szesnastu oddzielnych kanałów lokalnych, połączonych pasmem wspólnym. Zwiększył się czas nadawania programów, a poszczególne oddziały terenowe współpracują także nad wieloma produkcjami. Kanał ma charakter przede wszystkim informacyjno-publicystyczny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

weronikad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »