Kultura, sztuka » Kultura
Rusza 10. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA
Zobacz więcej zdjęć » |
Wydarzenie nazwane ERĄ SCHAEFFERA od nazwiska Mistrza - wszechstronnego twórcy, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku - doczekało się swojego dziesięciolecia.
„10. edycja Ery Schaeffera to 10 lat w świecie Bogusława Schaeffera zamknięte multimedialno-muzyczno-aktorską opowieść sięgającą do tego, co wydarzyło się przez minione lata oraz tego co Tu i Teraz. Przenikające się płaszczyzny wydarzeń zaczerpniętych Przeszłości w zderzeniu z tym co wydarza się Dziś - nierealne, ulotne i zarazem konkretne i bolesne, zamknięte w niezmiennym, powtarzalnym i zapętlonym od lat dążeniu do nazwania Schaefferowskiego Człowieka i jego Świata” – mówi reżyserujący po raz dziesiąty Erę Schaeffera Maciej Sobociński i dodaje: „Z okazji dziesięciolecia Festiwalu zapraszamy widzów na nieprzewidywalne i zaskakujące wydarzenie przypominające Artystów związanych z Erą Schaeffera przez minione lata i świeżo przyglądające się Sobie i Swojej Kondycji w kontekście otaczającej Nas Rzeczywistości. Kumulacja zdarzeń i zderzenia Artystycznych Indywidualności w jednej przestrzeni - nigdy Nienazwanej i Niedookreślonej do końca - zawsze otwartej i inspirującej."
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
ERA SCHAEFFERA to coroczny, międzynarodowy projekt Fundacji AUREA PORTA oparty o bogaty dorobek Bogusława Schaeffera. Organizowany nieprzerwanie przez dekadę Festiwal jest zakotwiczony w Warszawie, ale począwszy od pierwszej, przez wszystkie kolejne, po tegoroczną edycję skupia artystów z całego świata. To odbywające się cyklicznie wydarzenie jest przybliżeniem twórczości polskiego artysty, który niezmiennie jest bardziej znany i doceniany za granicą niż w kraju oraz najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.
10. edycję ERY SCHAEFFERA tworzą m.in.:
Aktorzy: Waldemar Obłoza, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Jamal Souissi
Tancerze: Lena Kowalska, Witek Jurewicz
Muzycy: Olga Szwajgier, Michał Urbaniak, Andy Ninvalle, Marcin Wyrostek i Corazon, Artur Dutkiewicz
Gość specjalny: Prof. Richard Demarco /promotor Tadeusza Kantora w 70 tych latach, założyciel Fringe Festiwalu w Edynburgu, Ambasador Prof. Schaeffera w krajach anglojęzycznych
Reżyseria: Maciej Sobociński
Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA
Celem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. Tradycją stały się już spotkania z twórczością Schaeffera, z artystami różnych dziedzin muzyki, teatru, filmu oraz performance’u.
„Zadaniem Fundacji jest szeroka promocja dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera realizowana konsekwentnie poprzez coroczne spotkania międzynarodowego środowiska artystycznego skupiających się wokół teatralnej, muzycznej, plastycznej oraz tanecznej twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. Przed nami okrągła, 10. rocznica tego niezwykłego festiwalu awangardy muzyczno-teatralnej, wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem, które od lat skupia wybitnych twórców polskich i zagranicznych. Zapraszamy do świętowania z nami” – mówi Krystyna Gierłowska z Fundacji AUREA PORTA
Tegoroczny, 10. Festiwal ERA SCHAEFFERA odbędzie się 29 września 2018 r. o godz. 19:00 w warszawskim Domu Kultury KADR.
Patroni medialni wydarzenia: TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Jet Line, empik, Polskie Radio RDC, e-Teatr, AICT Polska, polmic.pl
Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji znalazło się 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci schaefferowskich dramatów byli znani, polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak).
Nadesłał:
Justyna Kurowska
|
Komentarze (0)