Kultura, sztuka » Kultura

Rycerz z Promotechu trafił na pałacowe salony

Rycerz z Promotechu trafił na pałacowe salony
Zobacz więcej zdjęć »
Jubileuszowa rzeźba Promotechu – stalowy rycerz w koronie - trafiła z Podlasia na Opolszczyznę, a dokładnie do barokowego Pałacu w Wysokiej. A wszystko za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Wiesław Motybel, jeden z pracowników Promotechu, a po godzinach pasjonat i rzeźbiarz, na swój sposób postanowił uczcić jubileusz 30-lecia firmy. Artysta zaprojektował naturalnych rozmiarów, stalową rzeźbę, w której wykonaniu uczestniczyli też dwaj inni pracownicy - Wojciech Adamski i Mateusz Konczerewicz. By wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zarząd spółki postanowił wystawić dzieło na licytację i znalazł godnego nabywcę. Rzeźba trafiła do XVIII-wiecznej posiadłości, Pałacu w Wysokiej, w którego odrestaurowanie zaangażował się jego obecny zarządca - Igor Machnik.

- Pałac przez lata był centrum kultury i naszym celem nadal jest propagowanie głównie kultury i historii, ale także rękodzieła i ważnych akcji społecznych - mówi Igor Machnik. - Ta rzeźba zaś jest dziełem konkretnych ludzi; przedstawia postać króla i w tym sensie nawiązuje do historii; a my uczestnicząc w jej licytacji wspieramy cenną inicjatywę społeczną, jaką jest WOŚP - wszystkie nasze założenia zostały więc spełnione, a przy okazji mogliśmy pomóc chorym dzieciom.

Pałac w Wysokiej został wybudowany w połowie XVIII wieku przez ród v. Skrbeńskich. Po 1945 roku został przejęty przez PGR i przeznaczony na mieszkania. Kompletnie zrujnowany obiekt 10 lat temu trafił w prywatne ręce i jest sukcesywnie odrestaurowywanyMimo prac, pałac jest udostępniany do zwiedzania podczas licznych imprez kulturalnych. W latach świetności pomieszczenia zamku były bogato zdobione licznymi stiukami i malowidłami ściennymi, których fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Promotech
http://promotech.eu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »