Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Są sposoby na chrapanie

Chrapanie jest uciążliwe dla otoczenia, ale to nie jedyny dyskomfort przez nie powodowany. Tak naprawdę zjawisko to jest jedną z najpoważniejszych przyczyn bezsenności (niekoniecznie tej w pełni uświadamianej), powoduje też senność w ciągu dnia.

 W dłuższej perspektywie bardzo poważnie odbija się na zdrowiu osoby chrapiącej. Może też pośrednio zagrozić jej życiu.

Chrapanie a bezsenność

Chrapanie jest tak przyczyną zewnętrzną i wewnętrzną bezsenności. Zewnętrzną, bo utrudnia sen innym, a wewnętrzną dlatego, że obecnie uznaje się je za zaburzenie snu. Osoby chrapiące śpią znacznie gorzej i są mniej wypoczęte rano. Istotą problemu jest to, że chrapiącemu zwykle trudno uwierzyć, że chrapie.

Przyczyny chrapania

Chrapanie jest zwykle wynikiem niewydolności układu oddechowego w czasie snu. Brak odpowiedniej wymiany gazowej sprawia, że osoba chrapiąca budzi się zwykle zmęczona i senna. Często drogi oddechowe zostają przyblokowane nieodpowiednio ustawionym językiem i podniebieniem. Nie wiadomo, jak powstaje taki nawyk, ale jest on dość niebezpieczny dla zdrowia.
Może także chodzić o jakąś ukrytą chorobę. Najczęściej mamy do czynienia ze schorzeniami dróg oddechowych, na przykład z polipami lub ubytkami w części nosowej. Bywa i tak, że osłabiona jest struktura krtani.

To powinno Cię przekonać, że chrapania nie można lekceważyć i jest ono sprawą dość poważną.

Co pomaga na chrapanie?

Jest ich bardzo wiele, ale najpierw należy zacząć od podstaw. Podstawami są: prawidłowa fizjologia (higiena życia, dieta, etc.) oraz odpowiednie warunki do spania.

Jeśli chcesz zwalczyć chrapanie, a masz nadmiar kilogramów to może czas się ich pozbyć. Dobra dieta i odpowiednio zaplanowany wysiłek fizyczny mogą wyeliminować chrapanie oraz ogólnie poprawić stan zdrowia. Warto też rzucić palenie, które bardzo obciąża układ oddechowy. Lepiej spać na boku i na idealnie płaskiej powierzchni, co oznacza pozbycie się poduszki.


Metody typu gwizdanie, wszywanie korka w pidżamę i im podobne „wynalazki” raczej sobie podaruj choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ich wypróbowaniu, a nuż zadziałają w Twoim przypadku. Niemniej jednak jeśli poważnie myślisz o wyleczeniu chrapania raczej zdecyduj się na jakiś profesjonalny preparat (np. SnoreZip lub inne zaprezentowane na stronie głównej naszego serwisu) lub leczenie.


Gdy te wymienione wyżej domowe i ogólnodostępne środki okażą się niewystarczające, koniecznie idź do lekarza i rozpocznij leczenie pod jego kierunkiem.

Może się nawet okazać, że potrzebna będzie operacja!

Lecz chrapanie swoje i swojego partnera

Jeśli jesteś partnerem lub partnerką osoby chrapiącej musisz też pamiętać, że tolerowanie chrapania partnera nie jest kwestią wyrozumiałości. Jeśli dbasz o jego / jej zdrowie, musisz nakłaniać go / ją do przeciwdziałania. Tak samo patrz na ten problem wtedy, gdy dotyczy Cię bezpośrednio. Twój mąż czy żona, partner lub partnerka mówiąc o Twoim chrapaniu wcale nie chcą Ci dokuczyć, ani zadbać o komfort swojego snu. Tak naprawdę przede wszystkim zwracają uwagę na Twoje zdrowie.

Jeśli obawiasz się leczenia zabiegowego albo z jakichkolwiek względów nie jesteś w tej chwili w stanie skontaktować się z lekarzem koniecznie wypróbuj ogólnodostępne środki przeciwko chrapaniu.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Co Gdzie i Jak - serwis poradnikowo - lifestylowy
http://cogdzieijak.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »