Dom » Wnętrza

Ręczna kosiarka mechaniczna – mnóstwo zalet, mało wad

Zastanawiasz się nad zakupem ręcznej kosiarki bębnowej (wrzecionowej)? Dobrze udało ci się trafić. Taka kosiarka to naprawdę świetne rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę, ekologię, ekonomię i zdrowie. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Wyjaśnić warto, bo wciąż dominują u nas kosiarki elektryczne i spalinowe, gdy tymczasem, kosiarkom ręcznym, bębnowym (wrzecionowym), żadna z tych kosiarek nie jest w stanie dorównać. Oto dlaczego:

Ręczna kosiarka mechaniczna a jakość koszenia

Mówiąc bardzo obrazowo: większość kosiarek mieli trawę. Mielenie polega na urywaniu traw (i innych roślin) i, co za tym idzie, wyraźnym skracaniu ich długości.

Kosiarki wrzecionowe (bębnowe) mechaniczne są znacznie lepsze pod tym względem. Ich działanie przypomina działanie nożyczek. Te kosiarki precyzyjnie tną trawę i w ten sposób skracają ją niejako bezinwazyjnie. Co to oznacza?

Mianowicie to, że urwanie trawy skutkuje poszarpaniem tworzących nią włókien, podczas gdy po przycięciu (jak przy użyciu mechanicznej kosiarki bębnowej czy też wrzecionowej) włókna są precyzyjnie przycięte.

To oznacza, że trawa po skoszeniu ręczną kosiarką wrzecionową nie powinna żółknieć na końcach. Po kosiarce elektrycznej lub spalinowej – żółknąć będzie. Innymi słowy – koszenie kosiarką ręczną skutkuje lepszym, ładniejszym wyglądem trawnika.

Uwaga: jedyna rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to odpowiednie ustawienie kosiarki wrzecionowej. Musisz zadbać o to, by ostrza bębna były idealnie zgrane z ostrzem tnącym dolnym – wtedy trawa zostanie naprawdę idealnie przycięta. Jeśli nie wiesz do końca, o co chodzi, zajrzyj na stronę RĘCZNA KOSIARKA MECHANICZNA, a dowiesz się wszystkiego.

Ręczna kosiarka mechaniczna a koszt koszenia

Tradycyjne kosiarki elektryczne lub spalinowe wymagają stałego ponoszenia wydatków na eksploatację – należy płacić za zużyty prąd lub paliwo. Do tego dochodzi oczywiście wydatek na zakup kosiarki.

Kupując i używając ręczną kosiarkę mechaniczną, płacisz właściwie tylko raz – przy jej zakupie, przy czym cena takiej kosiarki, nawet najlepszej jakości, nie powinna przekroczyć 400 zł. Koszenie nic nie kosztuje. Takie kosiarki są niesamowicie żywotne, a jeśli kupisz model tzw. samoostrzący (np. kosiarki Gardena), nie wydasz nic na eksploatację. Jedyne, co musisz zrobić to zadbać o dobrą kondycję kosiarki, czyli regularne czyszczenie i korygowanie ustawienia bębna w stosunku do noża dolnego. Z powodzeniem zrobisz to samodzielnie i bez żadnych problemów.

Kosiarka bębnowa (ręczna, mechaniczna) a wygoda koszenia

Kosiarka bębnowa waży niewiele. Nie więcej niż ok. 9 kg (choć to może zależeć od modelu). Łatwo ją przenieść i łatwo nią operować.

Wygoda koszenia jest przeogromna, bo składają się na nią: niewielka waga kosiarki, stosunkowo duża operatywność (manewrowalność) urządzenia oraz brak jakichkolwiek kabli czy dodatkowych obciążeń (silnik, paliwo, etc.).

Wszystkie manewry są wykonywane ręcznie, taka kosiarka nie jest kosiarką samojezdną, więc przy szczególnie dużych areałach można odczuć pewną uciążliwość koszenia (koszenie wymaga wkładu sił własnych), jednak wszystkie niedogodności kompensuje brak kabli, niewielka waga i bardzo cicha praca urządzenia. Dzięki takiej kosiarce można doskonale aktywnie odpoczywać we własnym ogrodzie, i to niezależnie od jego areału.

Uniwersalizm i multum zastosowań

Przywykło się sądzić, że kosiarki ręczne najlepiej nadają się do koszenia powierzchni nie przekraczających 200 – 300 m kwadratowych. W rzeczywistości powierzchnia koszenia zależy jedynie od możliwości i zapału użytkownika. Te kosiarki, dobrej jakości, są praktycznie nie do zdarcia i z powodzeniem można kosić nimi powierzchnie rzędu 20 – 30 akrów i więcej (2000 – 3000 m kwadratowych i więcej).

To oznacza, że kosiarki te sprawdzą się niemal wszędzie.

Przeszkodą nie jest również ukształtowanie terenu, który nie musi być idealnie płaski. Nierówności rzędu 2-3 centymetrów nie pogorszą jakości koszenia przy odpowiednim ustawieniu wysokości (koszenia) kosiarki.

Rodzaj traw też nie ma większego znaczenia, bo kosiarki bębnowe koszą wszystko.

Najważniejsza jest wysokość traw (i chwastów), która nie może przekroczyć zasięgu kosiarki (13 – 14 cm).

Posiadając dobrą jakościowo kosiarkę o możliwie szerokich kołach i kilku zakresach wysokości koszenia, skosisz nią praktycznie każdą powierzchnię z wyjątkiem chaszczy i ziem charakteryzujących się dużym i zagęszczonym pofałdowaniem.

Przeszkodą może być też miękkość / twardość terenu. Przy dużej miękkości taka kosiarka może okazać się ciężka w prowadzeniu. Problematyczne może więc okazać się koszenie terenów bardzo wilgotnych lub obficie porośniętych mchem.

Jedyne wady tych kosiarek

Kosiarki nie nadają się do precyzyjnego koszenia, ale to rola podkaszarek! Nie sprawdzą się też na terenach o dużych różnicach poziomów, czy też na bardzo zarośniętych powierzchniach. Tu jedynym możliwym rozwiązaniem jest użycie podkaszarki lub kosy.

Generalnie – mechaniczne kosiarki ręczne są świetnym zastępstwem dla kosiarek elektrycznych lub spalinowych (tych tradycyjnych, z nożami). I jeśli tylko jesteś w stanie zużyć nieco więcej własnej energii w trakcie koszenia – to rozwiązanie na pewno cię zadowoli, a nawet zachwyci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Opiniomat
http://opiniomat.co.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »