Gospodarka » Przemysł

Scenariusze przyszłości bez węgla

Scenariusze przyszłości bez węgla
Zobacz więcej zdjęć »
Zakończyła się tegoroczna edycja CEE Climate Community Lab, której celem jest wsparcie innowatorów z regionów węglowych w Europie Środkowej i Wschodniej. W jej ramach najlepsze organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Rumunii stawiają czoła wyzwaniom sprawiedliwej transformacji.
Wzmocnienie lokalnych społeczności, a tym samym pomoc regionom węglowym to nadrzędny cel projektów opracowanych przez trzy organizacje: Valea Jiului Society, Instytut Spraw Obywatelskich oraz TryMee Clothing, które na realizację swoich idei otrzymają granty w wysokości po 10 000 euro.

„Prawdziwie sprawiedliwa transformacja to proces, w którym liczy się każdy głos i każda para rąk. Bez aktywnego udziału mieszkańców regionów węglowych zmiana nie jest możliwa. Dlatego właśnie zainicjowaliśmy CEE Climate Community Lab, którego misją jest łączenie innowatorów z Europy Środkowej i Wschodniej, przekraczanie granic oraz wzmacnianie ich wysiłków." - skomentowała Joanna Sabat z EIT Climate-KIC.

Climate Community Lab to inicjatywa unijnej organizacji EIT Climate-KIC oraz partnerów: 4CF, Impact Hub i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest wsparcie mieszkańców regionów węglowych Europy Środkowo-Wschodniej w odejściu od paliw kopalnych, a także łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w tych regionach.

„W ramach Climate Community Lab udało nam się w tym roku nie tylko zainicjować współpracę pomiędzy regionami węglowymi z różnych krajów, ale co ważniejsze, pomogliśmy im rozwinąć się w tworzeniu scenariuszy przyszłości. To właśnie tego typu umiejętności będą stanowić podstawę do współtworzenia nowej rzeczywistości w świecie bez węgla." - powiedziała Anna Sacio-Szymańska z 4CF.
W ramach tworzonych scenariuszy, autorzy nagrodzonych projektów wyszli ze wspólnego założenia, że transformacja każdego regionu zaczyna się od zamieszkującej go społeczności. Dlatego zaproponowali stworzenie lokalnych przestrzeni coworkingowych, które będą impulsem do rozwoju silnych wspólnot, mających wpływ na wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu.

Polski zdobywca grantu, Instytut Spraw Obywatelskich, jest łódzką organizacją, która od 2004 roku działa na rzecz rozwijania, kształtowania i promowania postaw obywatelskich. Realizuje m.in. kampanie społeczne Tiry na tory i Obywatele decydują.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mateusz Rogowski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »