Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Skąd się biorą wzdęcia? Czego unikać, by im zapobiec?

Wzdęcia to wstydliwy problem wielu osób. Pojawiają się najczęściej po spożytym posiłku i nierzadko utrudniają nawet normalne funkcjonowanie. Wzdęcia to efekt wypełnienia brzucha przez zbyt dużą ilość powietrza. Kiedy w jelitach gromadzi się zbyt dużo powietrza i jak można temu zapobiec?

Wzdęcia: przyczyny powstawania

Wiele osób po zjedzeniu posiłku narzeka na wzdęty brzuch. W ich jelitach nagromadziło się zbyt dużo gazów. Większość stanowi tlen, który przedostał się do układu pokarmowego podczas jedzenia. W jelitach znajduje się również dwutlenek węgla, metan czy wodór, które powstają na skutek procesów trawiennych. Główną przyczyną nagromadzenia się zbyt dużej ilości gazów w jelitach jest…niewłaściwy sposób spożywania pokarmów. Podczas jedzenia zasysamy pewną część powietrza wraz z kolejnymi kęsami, jednak rozmawiając podczas jedzenia „połykamy” zazwyczaj więcej powietrza; tak się dzieje także w momencie, gdy zbyt szybko pochłaniamy posiłek. Do innych przyczyn wzdęć należy zaliczyć m.in. nadmierną produkcję gazów w jelitach (co wynika z nadmiernej fermentacji lub spowolnienia przemieszczania się masy kałowej) czy dysfunkcję procesów trawiennych (chorobę trzustki, wątroby czy jelita grubego).

Wzdęcia: jakie objawy im towarzyszą?
 
Charakterystycznym objawem wskazującym na wzdęty brzuch jest uczucie rozdęcia. Towarzyszy mu zazwyczaj wrażenie rozpierania od środka, a także – najczęściej – uczucie ucisku w lewym lub prawym podżebrzu (co jest efektem nadmiernego nagromadzenia się powietrza w tamtych okolicach). Dodatkowo osoba cierpiąca na wzdęcia częściej oddaje gazy. Innymi objawami, które mogą pojawić się przy wzdętym brzuchu, są napadowe skurcze jelit, a nawet ból w klatce piersiowej i duszności.

Co można poradzić na wzdęcia?

Wzdęcia mogą powodować również niektóre potrawy, dlatego warto obserwować swój organizm, by móc wykluczyć problematyczne posiłki ze swojej diety. Zaleca się także ograniczenie spożywania napojów gazowanych, częstsze spacery i mniejsze porcje posiłków. Aby złagodzić objawy warto sięgnąć także po leki, które powodują natychmiastową ulgę (np. Ulgix).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Łukasz Orbitowski na festiwalu Apostrof w Krakowie. 20.05.19, godz.:18, Empik Bonarka
Za 2 dni:
Marek Krajewski na Apostrofie w Krakowie, 21.05.19, g. 18:00, Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »