Rozrywka i wypoczynek » Święta

Skąd się wziął Dzień Ojca?

Skąd się wziął Dzień Ojca?
Zobacz więcej zdjęć »
Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami. Dla przypomnienia – w Polsce obchodzimy go 23 czerwca. Zastanawiasz się, czemu akurat wtedy i skąd w ogóle wziął się pomysł na celebrowanie ojcostwa? Historia jest dość ciekawa.

Chcesz ją poznać, a przy okazji dowiedzieć się, co warto dać tacie z okazji jego święta? Odpowiadamy i podpowiadamy.

Historia Dnia Ojca jest krótsza niż ta, którą ma za sobą analogiczne święto dotyczące mam. O ile krótszą? To zależy, jak interpretować kult matek-bogiń z czasów starożytnych czy regularnie odbywające się modlitwy za matki w chrześcijańskich kościołach. W oficjalnej interpretacji mówi się jednak o… 5 latach różnicy. A to dlatego, że Dzień Matki został oficjalnie uznany za święto w USA w 1905 roku, a Dzień Ojca pierwszy raz obchodzono w 1910 roku.Jak ustanowiono Dzień Ojca?

Na pomysł ustanowienia dnia, na który przypadałoby święto wszystkich ojców, wpadła Sonora Smart Dodd – córka weterana wojny secesyjnej, Waltera Smarta. Mężczyzna, po śmierci swojej żony, wychował Sonorę oraz jej pięcioro młodszego rodzeństwa samodzielnie. Dlatego pani Dodd zaproponowała, aby wskazać konkretny dzień, który pozwoliłby na wyrażenie wdzięczności każdemu ojcu na świecie.

I to właśnie za sprawą Sonory Smart Dodd w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton, 19 czerwca 1910 roku odbył się pierwszy Dzień Ojca. Święto szybko zdobyło popularność poza Stanami, a dziś obchodzi się je niemal na całym świecie.Kiedy świętujemy Dzień Ojca?

To pytanie, na które odpowiedzieć trochę trudniej. W Polsce, od 1965 roku, ma to miejsce 23 czerwca. To „sztywna” i niezmienna data. Ale na świecie bywa różnie. Przykładowo:

  • Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy świętują 19 marca – na tę datę przypada również dzień św. Józefa, który jest patronem ojców,

  • w wielu krajach na całym świecie Dzień Ojca przypada na trzecią niedzielę czerwca – tak jest np. na Słowacji, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych,

  • Skandynawowie świętują w drugą niedzielę listopada.

Co to oznacza? Tyle, że celebrować możesz nie tylko 23 czerwca, ale także w inne dni – w końcu zawsze warto powiedzieć tacie „dziękuję” i zrobić mu jakąś przyjemność.Jaki prezent na Dzień Ojca sprawdzi się najlepiej?

Przede wszystkim powinien to być upominek wręczony od serca. Wówczas nawet zwykła laurka wykonana przez dziecko wywoła szeroki uśmiech na ustach taty. Możesz jednak pomyśleć o innym upominku – takim, który przez dłuższy czas będzie przypominał ojcu o jego święcie. Dobrze w tej roli sprawdzi się np. koszulka na dzień taty. Może to być t-shirt ze specjalnym nadrukiem tematycznym. Może to być np. napis „Super Tata” z logo Supermana, nadruk w klimatach Gwiezdnych Wojen albo jakiś zabawnym cytatem. Bogaty wybór takich t-shirtów znajdziesz np. na MegaKoszulki.pl - koszulki na dzień ojca.

To jednak nie koniec możliwości. Możesz przecież na t-shirt zamówić własny nadruk. Może się na niej pojawić np. zdjęcie taty z dzieckiem lub inna grafika, która nawiązuje do Waszej osobistej historii – możliwości są niemal nieskończone. Ale uwaga! Jeśli chcesz zdążyć na obchody polskiego Dnia Ojca – pospiesz się i złóż zamówienie jak najszybciej. Na dostawę upominku trzeba będzie poczekać kilka dni. Warto jednak, bo koszulka to praktyczny, a zarazem budzący pozytywne emocje prezent na Dzień Ojca.

A co, jeśli nie koszulka? Dobrym pomysłem może być też książka ulubionego autora, zestaw kosmetyków męskich albo domowe ciasto lub ulubiony posiłek taty. Ważne, aby prezent wręczyć szczerze. To liczy się najbardziej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »