Motoryzacja » Transport

Slalom gigant po europejskich przepisach

Europejskie przepisy dotyczące zimowego wyposażenia samochodów ciężarowych i autobusów, podlegają ciągłym zmianom.

Dlatego ważne jest, by przed rozpoczęciem sezonu kierowcy samochodów ciężarowych zapoznali się z instrukcjami dla każdego z krajów, które zamierzamy odwiedzić w ciągu najbliższym miesięcy. Continental, międzynarodowy dostawca rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, prezentuje kompleksowe zestawienie podstawowych wymagań związanych z ogumieniem zimowym i łańcuchami śniegowymi w 38 państwach Europy. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przepisy dotyczące zimowego wyposażenia samochodów ciężarowych i autobusów leżą w gestii każdego z krajów. Choć za każdym z nich stoi dbałość o bezpieczeństwo podróżnych, dostosowane są do warunków atmosferycznych panujących w każdym z krajów. Choćby z tego względu poruszanie się po europejskim prawie drogowym przypomina istny slalom gigant. Wyposażenie ciężarówek i autobusów w odpowiednie ogumienie oraz inne akcesoria, takie jak: łańcuchy, łopaty śniegowe czy opony z kolcami, pozwala nie tylko zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze, ale też uniknąć wysokich kar pieniężnych. Ponieważ jednak w każdy kraju są inne obostrzenia dotyczące ich stosowania warto zapoznać się z zestawieniem przygotowanym przez ekspertów firmy Continental.

 

Opony zimowe

Choć z perspektywy Polski możemy uważać stosowanie opon zimowych za oczywiste (choć nie regulowane przepisami) w wielu krajach nie są one wymagane lub dotyczą tylko pewnych regionów danego państwa. Taką sytuację zastaniemy m.in. w: Albanii, Belgii, na Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kosowie, Liechtensteinie, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecane jest korzystanie z ogumienia przystosowanego do zimowych warunków drogowych.

 

Łańcuchy

W kwestii łańcuchów przepisy są dużo bardziej rozbieżne na terenie całego kontynentu. W części krajów są one bezwzględnie wymagane w okresie zimowym, a w części jedynie dozwolone i to też z znaczeniem, że dotyczy to dróg pokrytych lodem i/lub śniegiem. Zatem w łańcuchy na pewno muszą się zaopatrzyć kierowcy jadący do: Albanii, Austrii, Bośni-Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Kosowa, Macedonii, Norwegii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Włoch. Jedynym krajem, w którym stosowanie łańcuchów na drogach publicznych jest zakazane jest Holandia. W Polsce łańcuchy dozwolone są wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem. Miejsca, w których stosowanie łańcuchów jest obowiązkowe są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.

 

Opony z kolcami

W wielu krajach, ze względu na dbałość o stan nawierzchni, zabronione jest używanie opon z kolcami. Do krajów tych należą: Albania, Belgia, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Holandia, Kosowo, Luksemburg, Macedonia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jednak przemierzając europejskie trasy warto prześledzić, w jakim terminie na danym terenie użycie opon z kolcami jest dozwolone. Okresowo takie opony można stosować m.in. w Danii, Finlandii, Liechtensteinie, na Litwie, Łotwie, w Norwegii, Rosji, Szwajcarii.

 

Wyposażenie dodatkowe

Cześć krajów europejskich stawia dodatkowe wymagania przed kierującymi samochodamiciężarowymi i autobusami. I tak np. w: Bośni-Hercegowinie, Chorwacji, Kosowie, Macedonii
i Serbii wymagane jest przewożenie łopaty do śniegu.

 

A jak na tle europejskich wyglądają polskie przepisy? „W Polsce nie obowiązują przepisy nakazujące wymianę opon na zimowe w pojazdach ciężarowych i autobusach. Mimo to, Continental rekomenduje stosowanie ogumienia o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 4 mm, które pozwoli na odpowiednie odprowadzanie błota pośniegowego, a także zapewni krótszą drogą hamowania i dobrą przyczepność. Ponadto, polskie prawo pozwala używać łańcuchów śniegowych wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem, i  tylko w miejscach oznaczonych właściwymi znakami drogowymi” - powiedział Marcin Cywiński, Marketing i PR Manager Działu Opon do Samochodów Ciężarowych w Continental Opony Polska.

 

Ze względu na brak wspólnych przepisów dla wszystkich krajów, warto zapoznać się z przepisami kraju docelowego i wszystkich państw mijanych po drodze. Pozwoli to zadbać o bezpieczeństwo swoje, przewożonych ludzi i towarów, a także uniknąć wysokich kar pieniężnych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »