Rozrywka i wypoczynek » Sport

Snowboard - o czym pamiętać?

Snowboard - o czym pamiętać?
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo, iż pogoda za oknem nie na to nie wskazuje - zbliżamy się do zimy. U progu sezonu narciarsko-snowboardowego nadszedł czas, aby odświeżyć swoją garderobę i przygotować się do zabawy na stoku.

Odpowiedni dobór sprzętu zapewni nam radochę i łatwość zjazdów od strony technicznej, ubiór natomiast ma nam zagwarantować komfort. Razem natomiast zadbają o nasze bezpieczeństwo, które przy tak kontuzjogennym sporcie ma kluczowe znaczenie.

Wybieramy sprzęt

Oczywistym jest, że deskę należy dobrać zgodnie z naszymi parametrami fizycznymi. Jej długość i twardość powinna być ściśle dostosowana do naszego wzrostu i wagi oraz uwzględniać nasze umiejętności techniczne. Bardzo ważne jest, aby do dechy dobrze dobrać buty. To one przede wszystkim będą wpływały na wrażenia z jazdy, a jednocześnie zminimalizują ryzyko kontuzji stawu skokowego przez utrzymywanie go w sztywnej pozycji. Prawidłowe dobranie butów nie jest łatwe i trudno ustrzec się przed różnego rodzaju luzami i uciskami na stopę. Na szczęście technologia wychodzi temu naprzeciw i w niektórych sklepach możliwe jest już skorzystanie ze skanera stóp, który przy pomocy dedykowanego oprogramowania generuje ich model 3D i dobiera buty idealnie do nich pasujące. Takie rozwiązanie mogliśmy oglądać podczas niedawnych targów Snow Expo w Warszawie.

Dobieramy garderobę

Aby nie zakończyć zimowej zabawy w łóżku z przeziębieniem, trzeba się też na stok odpowiednio ubrać. Powinniśmy być ubrani ciepło, czyli mówiąc bardziej technicznie, założyć ubrania o dobrych właściwościach izolujących od zimna panującego na zewnątrz. Poza tym podczas zjazdów na pewno się zgrzejemy, a nic tak nie sprzyja wychłodzeniu, jak mokry materiał przylegający do ciała. Aby tego uniknąć, powinniśmy ubrać się na cebulkę, najlepiej w kilka warstw różnego rodzaju bielizny termoaktywnej.

Kluczowymi elementami ubioru na stok, są oczywiście kurtka i spodnie. To one w pierwszej kolejności będą odpowiadać za ochronę przed zimnem, a także ewentualnymi obrażeniami i przetarciami. Jako warstwa wierzchnia muszą też dobrze wyglądać. O ile z kurtką w miarę łatwo jest się uporać, o tyle ze spodniami jest już trochę trudniej, bo wybór modeli jest zazwyczaj nieco węższy i trochę trudniej wybrać rozmiar. Duży wybór spodni snowboardowych można znaleźć na https://www.snowshop.pl/spodnie-snowboardowe. Ważniejsze od wyglądu jest jednak to, z jakiego materiału będą one wykonane. Zarówno kurtka, jak i spodnie powinny być wyposażone w wysokiej jakości membranę. Dzięki niej, materiał nie przepuści wody, która póbuje dostać się do nas z zewnątrz, głównie poprzez topniejący śnieg. Drugą funkcją membrany jest odprowadzanie na zewnątrz nadmiaru pary wodnej, zgromadzonej pod warstwą materiału. To sprawi, że nasza skóra będzie mogła “oddychać” przez co, przy wsparciu bielizny termoaktywnej, która również posiada podobne właściwości, łatwiej będzie nam się po prostu nie upocić.

Bądźmy bezpieczni

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: Nigdy nie można zapominać o kasku. Snowboard, czy narciarstwo to niebezpieczne sporty, a na zatłoczonych stokach można sobie lub innym zrobić duża krzywdę w przypadku upadku na głowę. Poza tym kask ochroni też naszą głowę przed zimnym wiatrem, a przecież właśnie jej wychłodzenie może mieć dla nas najpoważniejsze konsekwencje.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »