Technologie » Internet

Spam w III kwartale 2013 r.: wzrost ilości zagrożeń kradnących dane użytkowników

Spam w III kwartale 2013 r.: wzrost ilości zagrożeń kradnących dane użytkowników
Zobacz więcej zdjęć »
Odsetek spamu w łącznym ruchu pocztowym w trzecim kwartale br. wynosił 68,3% - o 2,4 punktu procentowego mniej niż w drugim kwartale. Z kolei odsetek szkodliwego spamu zwiększył się niemal dwukrotnie.

Celem większości szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail były loginy użytkowników, hasła i poufne informacje finansowe.

 

W badanym okresie ilość wiadomości phishingowych zwiększyła się trzykrotnie w stosunku do poprzedniego kwartału. Na szczycie rankingu najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Szkodnik ten podszywa się pod stronę HTML, która służy jako formularz rejestracyjny dla serwisów bankowości online, i jest wykorzystywany przez phisherów do kradzieży informacji finansowych. 

 

Trzeci kwartał 2013 r. obfitował w medialne wydarzenia przykuwające uwagę całego świata, takie jak narodziny królewskiego potomka w Wielkiej Brytanii, polowanie FBI na Edwarda Snowdena oraz wypadek kolejowy w Hiszpanii. Wszystkie te wiadomości były wykorzystywane przez oszustów do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Zawarte w tych wiadomościach odsyłacze prowadziły do zhakowanych stron internetowych, które przekierowywały użytkowników na stronę zawierającą jeden z najpopularniejszych zestawów exploitów - Blackhole. W październiku aresztowano w Rosji autora Blackhole’a posługującego się pseudonimem Paunch. Co to oznacza dla przyszłości tego zestawu exploitów, pozostaje niewiadomą, jednak eksperci z Kaspersky Lab sugerują, że może nastąpić spadek liczby szkodliwych wysyłek „informacyjnych”.    

   

„W trzecim kwartale trafiliśmy na bardzo interesującą masową wysyłkę, w której oszuści spreparowali odpowiedź od działu pomocy technicznej dużej firmy antywirusowej. E-mail informował użytkownika, że plik, który rzekomo został wysłany do analizy, okazał się szkodliwym oprogramowaniem. Rzekomy inżynier pomocy technicznej załączył również ‘sygnaturę’, sugerując, że wyleczy ona komputer z infekcji. Jednak gdy użytkownicy otworzyli załącznik, znaleźli tam szkodliwy program wykrywany przez Kaspersky Anti-Virus jako Email-Worm.Win32.NetSky.q” – skomentowała Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analiz w Kaspersky Lab.  

 

Ranking czołowych źródeł spamu według państwa niewiele zmienił się w trzecim kwartale. Lokalizacja botnetów wydaje się stosunkowo stabilna, a przynajmniej eksperci z Kaspersky Lab nie zaobserwowali ich aktywnej relokacji. Numerem jeden wśród regionalnych źródeł spamu pozostała Azja (56,51%). Za nią uplasowała się Ameryka Północna (20,09%) i Europa Zachodnia (13,47%).    

 

Pełna wersja raportu spamowego dla III kwartału 2013 r. jest dostępna w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab: http://securelist.pl/analysis/7251,spam_w_iii_kwartale_2013_r.html.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »