Technologie » Internet

Spam w kwietniu 2014 – giełdowe oszustwa i e-maile z trojanami

Spam w kwietniu 2014 – giełdowe oszustwa i e-maile z trojanami
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci z Kaspersky Lab przeanalizowali ewolucję spamu w kwietniu 2014 r. – szczególnie popularny był szkodliwy spam z życzeniami oraz z fałszywymi powiadomieniami z serwisów faksowych.

Wykryto także nową falę spamu typu „pump and dump”, polegającego na sztucznym pompowaniu cen udziałów w firmach celem szybkiego zarobienia pieniędzy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Rzekome kwietniowe życzenia wielkanocne okazały się trojanem Fareit.aonw o dość ograniczonej funkcjonalności: program ten nie próbował kraść żadnych haseł, ale pobierał i uruchamiał o wiele bardziej niebezpiecznego trojana szpiegującego Zbot, którego celem jest atakowanie serwerów i kradzież danych osobistych. Drugi przypadek dotyczył fałszywych wiadomości pochodzących rzekomo z popularnego serwisu faksowego online. Wiadomość ta zawierała niewielkiego trojana, który instalował ten sam program szpiegujący z niesławnej rodziny Zeus/Zbot.        

 

W kwietniu Kaspersky Lab wykrył także kilka dużych ataków wykorzystujących szkodliwe oprogramowanie pod przykrywką faksów wysyłanych za pośrednictwem popularnego serwisu internetowego eFax, który umożliwia użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie faksów jako załączników do wiadomości e-mail. Fałszywe wiadomości zawierały zwykle powiadomienie o przychodzącym faksie oraz liczbę jego stron, tak aby były bardziej przekonujące. W rzeczywistości jednak plik zip krył szkodliwe oprogramowanie, które stanowił Trojan-Downloader.Win32.Cabby.a – raczej niewielki szkodliwy program, który zawiera w swoim kodzie dokument lub obrazek, który wyświetla się użytkownikowi po uruchomieniu pliku. Podczas gdy ofiara jest zajęta przeglądaniem dokumentu, Cabby potajemnie pobiera i instaluje inną niebezpieczną aplikację. W zaobserwowanych przez ekspertów z Kaspersky Lab przypadkach drugi szkodliwy program należał – podobnie jak w przypadku niebezpiecznego spamu z życzeniami świątecznymi – do szeroko rozpowszechnionej rodziny ZeuS/Zbot (Trojan-Spy.Win32.Zbot.shqe).   

 

Phishing


 

W kwietniu phisherzy najczęściej atakowali organizacje z kategorii „serwisy pocztowe i wyszukiwarki”, która stanowiła cel 31,9% ataków. Na drugim miejscu znalazły się „portale społecznościowe” (których udział wynosił 23,8%, o 0,2 punktu procentowego mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca). Na trzeciej pozycji uplasowały się „organizacje finansowe i płatności” (13%, o 0,2 punktu procentowego mniej niż w marcu).  

 

Najczęściej atakowaną organizacją w badanym miesiącu była chińska firma z branży telekomunikacyjnej Tencent, która oferuje między innymi wsparcie techniczne dla  komunikatora internetowego QQ. Oszuści próbowali uzyskać loginy i hasła klientów przy użyciu dobrze znanych sztuczek, takich jak poinstruowanie użytkownika, aby kliknął odsyłacz w celu odzyskania dostępu do swojego konta. W rzeczywistości jednak odsyłacz ten prowadził do strony phishingowej. Powiadomienie zostało wysłane w formie grafiki, co pomogło obejść filtry spamowe i sprawiło, że wiadomość bardziej przypominała legalną.

 

„W zeszłym miesiącu odnotowaliśmy nową falę spamu typu ‘pump and dump’. Stojący za takimi wysyłkami oszuści reklamowali oferty nabycia udziałów w określonej firmie po bardzo niskich cenach, które miały znacznie wzrosnąć w najbliższej przyszłości. W efekcie wzrastało zapotrzebowanie na udziały w firmie i ich ceny zostały sztucznie zawyżone – po czym oszuści sprzedali swoje udziały. Następnie ceny udziałów zaczęły spadać, a oszukani inwestorzy zostali z udziałami o niższej wartości i stracili na swojej inwestycji. Oszuści wybierają zwykle do takich przekrętów mało znane firmy, w przypadku których handel udziałami odbywa się rynku wtórnym. W kwietniu wykorzystano do tego celu amerykańską firmę Rich Pharmaceuticals” – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, starszy analityk spamu,  Kaspersky Lab.

 

Odsetek spamu w globalnym ruchu e-mail wynosił w kwietniu średnio 71,1% - o 7,6 punktu procentowego więcej w stosunku do zeszłego miesiąca.   

 

Pełny raport poświęcony ewolucji spamu w kwietniu 2014 r. pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »