Technologie » Internet

Spam we wrześniu - wirus Ebola w niechcianych e-mailach

Spam we wrześniu - wirus Ebola w niechcianych e-mailach
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się ewolucji spamu we wrześniu 2014 r. W badanym miesiącu spamerzy tworzyli nowe, dostosowane do aktualnych wydarzeń, wersje starego oszustwa znanego jako „list nigeryjski”.

Tym razem oszuści żerowali na zagrożeniu ze strony wirusa Ebola. Łączny udział spamu w globalnym ruchu pocztowym wyniósł we wrześniu 66,5%.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Przykładem oszustwa wykorzystującego wydarzenia związane z wirusem Ebola jest e-mail pochodzący rzekomo od bogatej kobiety z Liberii umierającej na tę chorobę. Wiadomość zawierała długą opowieść o dzieciach kobiety, które straciły życie na skutek infekcji tym wirusem, oraz o miejscowym centrum medycznym, które odmówiło udzielenia pomocy. Kobieta chce przekazać ponad 1,5 miliona dolarów osobie, która przeleje te pieniądze odpowiedniej organizacji charytatywnej. 

 

Autorzy innej oszukańczej wiadomości, którzy przedstawiali się jako pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia, zastosowali nietypową taktykę zwrócenia uwagi użytkowników – czytelnik został zaproszony na konferencję, na której będzie omawiany problem wirusa Ebola wraz z innymi kwestiami medycznymi. Odbiorcy e-maila proponowano również pracę – z rocznym wynagrodzeniem 350 000 euro oraz dodatkiem w postaci samochodu - na stanowisku przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Światowej Organizacji Zdrowia.    

 

Jedną z najbardziej nietypowych wysyłek odnotowanych przez ekspertów z Kaspersky Lab we wrześniu były wiadomości spamowe, których cel stanowili kolekcjonerzy. Anglojęzycznym użytkownikom oferowano bezpłatną broszurkę na temat brytyjskich medali z okresu pierwszej wojny światowej. Wiadomości z tą hojną propozycją pochodziły rzekomo od SSAFA, organizacji charytatywnej wspomagającej brytyjskich weteranów wojennych oraz ich rodziny.

 

Spam w liczbach

 

Z analizy Kaspersky Lab wynika, że łączny odsetek spamu we wrześniowym ruchu e-mail wynosił średnio 66,5% - o 0,7 punktu procentowego mniej niż w sierpniu. Phishing finansowy stanowił 36,97%, co stanowi wzrost o 1,7% w stosunku do poprzedniego miesiąca.    

 

Do krajów o największej liczbie wysyłanych wiadomości spamowych należały Stany Zjednoczone (12%), Wietnam (9,3%) oraz Rosja (5,8%), podczas gdy Niemcy były państwem o największej liczbie wykryć szkodliwego oprogramowania w niechcianych
e-mailach (9,11%). Na dalszych pozycjach uplasowała się Wielka Brytania (8,45%) oraz Stany Zjednoczone (8,26%).

 

„Spamerzy zwykle próbują wykorzystywać gorące wiadomości oraz aktualne wydarzenia. Rzadko marnują okazję żerowania na głośnych wydarzeniach w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników oraz przekonania ich o autentyczności swoich e-maili. Nie dziwi zatem fakt, że po tym, jak w lipcu pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące wirusa Ebola, już we wrześniu zaczęliśmy odnotowywać związane z tym tematem masowe wysyłki, które wykorzystywały to aktualne zagrożenie w celu oszukania użytkowników i wyłudzenia od nich pieniędzy” – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, starszy analityk spamu w Kaspersky Lab. 

 

Pełny raport poświęcony wrześniowemu spamowi pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »