Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Spełniają marzenia i pokazują dzieciom świat. Teraz są w Białymstoku

Spełniają marzenia i pokazują dzieciom świat. Teraz są w Białymstoku
Zobacz więcej zdjęć »
Pięcioosobowa rodzina z Belgii podróżuje busem, realizując niekonwencjonalny projekt edukacyjny. Odwiedzili też Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 1” w Białymstoku.

  Okazją do tej niezwykłej wizyty był Międzynarody Dzień Frankofonii, którego celem jest promocja kultury francuskojęzycznej.

- Zdecydowaliśmy się na takie spotkanie nie tylko ze względu na korzyści językowe, ale przede wszystkim, by przedstawić uczniom francuskojęzyczną  rodzinę, która w zupełnie inny sposób postanowiła spędzić swoje życie – mówi Ewa Tyburczy, nauczycielka francuskiego w ZSS. - Praca w tradycyjnym tego słowa rozumieniu oraz zarabianie pieniędzy nie jest głównym celem ich życia.

 

Charlotte i Jean Francois, belgijskie małżeństwo z trojgiem dzieci w wieku rok, 9 i 10 lat, wyruszyło w podróż życia, która przeobraziła się w niezwykły projekt edukacyjny. Swoją przygodę rozpoczęli kilka miesięcy temu, podróżując po niemal wszystkich krajach Europy. W planach mają też dwuletnią podróż po obu Amerykach. Autobus jest ich środkiem transportu, ale także domem i szkołą. Podróżuje z nimi pies Lily. 

My Tiny School, moja mała szkoła

Decydując się na wyprawę, rodzice postanowili w jej centrum postawić dzieci, tak, by w naturalny sposób skupić się na ich rozwoju. Pokazują dzieciom świat, fascynujące pejzaże i miasta, a przede wszystkim umożliwiają im poznanie innych szkół, które odwiedzają po drodze –często bardzo różne od tych, które znają.

- Wiedzieliśmy, że będzie to wymagało opracowania nowej metody nauki, a podróż ta będzie prawdziwą szkołą życia – dzieci będą uczyć się na bazie własnych doświadczeń, dowiedzą się, jak odnaleźć się w różnych środowiskach, poznają ludzi mówiących innym językiem i inne perspektywy. Postanowiliśmy nazwać nasz projekt My Tiny School – opowiadają rodzice.

Podczas spotkania podróżnicy opowiadali o sobie, krajach i szkołach, w których byli, odpowiadali też na liczne pytania uczniów, zafascynowanych nie tylko ich przygodą, ale też takim sposobem realizacji marzeń.

- W życiu nie chodzi tylko o pieniądze i dobrze płatną pracę, ważne jest, by robić to, co się kocha – mówił Jean Francois, ojciec rodziny.    Ja miałem taką dobrze płatną pracę, ale w pewnym momencie, zdałem sobie sprawę, że to nie o to chodzi. Zanim wyjechaliśmy w podróż odkładaliśmy wszystkie pieniądze, zrezygnowaliśmy z wakacji i innych wydatków. Wszystko postawiliśmy na tę jedną kartę.  

Uczniowie mogli też obejrzeć busa - środek lokomocji rodziny, a na koniec – zostawić swój wpis na ściance auta. Uczestnicy spotkania nie ukrywają, że zrobiło ono na nich duże wrażenie.

- Poznaliśmy nowych ludzi, ich plany i nietypowy sposób na życie; to bardzo inspirujące doświadczenie – mówi Martyna Wawrzyniuk, gimnazjalistka. – Zdaję sobie sprawę, że do takiej podróży potrzeba wielu przygotowań i wyrzeczeń, oszczędzania. Ale ta rodzina pokazała, że jest to możliwe.

- Jestem pod wrażeniem -  ich historia pokazuje, że jeśli się naprawdę chce, to można zrealizować marzenia, a przeszkodą nie jest ani wiek, ani małe dzieci – dodaje Aleksandra Gąsior. - Z drugiej strony, nie wiem czy miała bym tyle determinacji i odwagi, by zdecydować się na takie życie, choć jest to pociągające. To było bardzo pouczające spotkanie.      

W ramach święta uczniowie ZSS przy Fabrycznej obejrzeli też spektakl „Dziewczynka z zapałkami”, autorstwa Julie Annen. Po spektaklu, zaprezentowanym w auli widowiskowej wydziału pedagogii i psychologii Uniwersytetu Białostockiego, uczniowie mieli okazję podyskutować z artystami, oczywiście w języku francuskim.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

http://www.slosto.biaman.pl/
http://www.slosto.biaman.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »