Firma » Biznes

Spółka z o.o., a prowadzona w niej księgowość

Spółka z o.o., a prowadzona w niej księgowość
Zobacz więcej zdjęć »
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Niestety wielu przedsiębiorców już niedługo po jej założeniu dowiaduje się, że jej kierowanie znacznie przewyższa ich możliwości.
Krótka charakterystyka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
- spółka z o.o. może być założona zarówno przez jedną, jak i kilka osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym,
- wymaga się, aby umowa spółki została zawarta w postaci aktu notarialnego,
- za zobowiązania spółki wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem,
- podmiot posiada osobowość prawną,
- minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 tysięcy złotych,
- minimalna wartość udziału spółki jest równa 50 złotych,
- wykluczenie wspólnika wymaga zgody sądowej,
- organy spółki stanowią Zgromadzenie Wspólników, Zarząd oraz opcjonalnie Radę Nadzorczą lub Komisję Rewizyjną,
- nazwa spółki musi zawierać frazę "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością", którą można zamieniać skrótem "spółka z o.o" lub "sp. z o.o.".

Księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Prowadzenie spółki z o.o. może być mocno problematyczne dla początkującego przedsiębiorcy, gdyż wymaga ona prowadzenia księgowości w formie pełnej. Jest to wysoce skomplikowany system służący do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. W ramach księgowości pełnej wymagane jest między innymi księgowanie przychodów i kosztów ponoszonych przez firmę, rejestrowanie i inwentaryzacja majątku i źródeł jego finansowania, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz prowadzenie kart wynagrodzeń dla pracowników. Istotę księgowości pełnej stanowią księgi rachunkowe, na które składają się dziennik, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, a także zestawienie obrotów i sald obu ksiąg (bilans) oraz inwentarz.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Prowadzenie księgowości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można powierzyć uprawnionym do tego jednostkom takim, jak biura rachunkowe. Wiąże się to jednak z dodatkowymi i niemałymi kosztami, na które niejednokrotnie nie może pozwolić sobie początkujący przedsiębiorca.

Księgowość w formie elektronicznej
Ustawa o rachunkowości daje pozwolenie na prowadzenie ksiąg rachunkowych za pomocą komputera, jednakże w tym celu należy wywiązać się z kilku zasadniczych wymogów.
Po pierwsze, konieczne jest używanie oprogramowania, które zapewnia uzyskiwanie czytelnych informacji w momencie przeniesienia ich na nośniki danych bądź też w przypadku wydruku. Ponadto każdy wydrukowany dokument powinien być automatycznie numerowany z jasnym określeniem strony pierwszej i ostatniej.

Spółka z o.o., a prowadzona w niej księgowość to zagadnienie bardzo szerokie. Charakterystyka tego podmiotu przedstawia ją jako podmiot idealny dla młodego biznesmena, jednak jej księgowość sprawia wiele trudności zwłaszcza na początku działalności. Należy zaznaczyć, że w dalszej perspektywie księgowość pełna znacznie usprawnia kierowanie firmą, gdyż przedstawia przejrzysty obraz stanu firmy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia także proste wprowadzenie inwestora kapitałowego, co zwiększa szanse podmiotu na rozwój. Dodatkowo podmiot ten można łatwo przekazać spadkobiercom, a w razie śmierci właściciela, jej zobowiązania nie obciążają najbliższych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »