Kultura, sztuka » Kultura

Spotkanie raciborzan i INTRO Festival, czyli dlaczego warto odwiedzić Racibórz?

Spotkanie raciborzan i INTRO Festival, czyli dlaczego warto odwiedzić Racibórz?
Zobacz więcej zdjęć »
- To piękna okazja, żeby się spotkać, zobaczyć, co się zmieniło, zwiedzić miejsca, które zagościły w naszej pamięci na całe życie (...) - powiedział Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, zapraszając tym samym na spotkanie raciborzan, które odbędzie się 10 czerwca na Zamku Piastowskim,

w ramach Dni Raciborza (9 - 11.06). Kolejnym, równie dobrym, pretekstem do odwiedzenia miasta, będzie przewidziany na 22 lipca INTRO Festival.  .Oba wydarzenia wpisane zostały w obchody 800-lecia praw miejskich Raciborza.


800-lecie nadania praw miejskich Raciborza trwa w najlepsze. Niebawem, w dniach 9-11 czerwca, odbędą się Dni Raciborza, czyli wydarzenie najbardziej kojarzone z miastem. W ich trakcie zorganizowane zostanie spotkanie raciborzan. Impreza odbędzie się w sobotę, 10 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu. 

- W tym roku obchodzimy 800- lecie nadania praw miejskich. To piękna okazja, żeby się spotkać, zobaczyć, co się zmieniło, zwiedzić miejsca, które zagościły w naszej pamięci na całe życie, porozmawiać z ludźmi, których nie widzieliśmy całe wieki. Dlatego zapraszam Was wraz ze Starostą Powiatu Raciborskiego na wspólne spotkanie raciborzan w miejscu, które jest chyba najbardziej charakterystyczne dla miasta – na dziedzińcu Zamku Piastowskiego - czytamy w liście prezydenta Raciborza, Mirosława Lenka.

Na spotkanie „po latach”, zaprasza także Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - O godzinie 10:00 na dziedzińcu Zamku, konkretnie na scenie plenerowej, odbędzie się msza polowa. Kolejny punkt programu to popołudniowe występy w wykonaniu grupy artystów Teatru Amatorskiego na Zamku, którzy przedstawią cykl  pt. „Z biesiadą przez świat” („Grecki raj”, „Cygańska biesiada”, „Program hiszpański” oraz „Z raciborską śląską nutą na 800-lecie nadania praw miejskich miasta”). Występy Teatru Amatorskiego przeplatane zostaną repertuarem młodzieży należącej do szkolnej grupy muzycznej z Elbe-Elster (Niemcy) – powiedziała Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - W programie przewidziano także coś dla wielbicieli sztuki i nie tylko, czyli kiermasz przepięknego rękodzieła oraz żywności - dodała Grażyna Wójcik. Tego dnia możliwe będzie także bezpłatne zwiedzanie Zamku Piastowskiego oraz sąsiadującego z nim Browaru Zamkowego (koszt zwiedzania Browaru to 10 zł, wejścia tylko grupowo). 

W tę czerwcową sobotę, nie tylko siedziba Piastów będzie tętnić życiem, bowiem na scenie usytuowanej na Placu Długosza, odbędzie się koncert kultowego zespołu IRA (g.18:00). Tuż po nim doskonałą zabawę zapewnią członkowie zespołu Afromental (g.20:00). Co więcej, również 10 czerwca, na raciborskiej przystani rozpoczyna się Pływadło. -Pływadła, to największa tego typu impreza w Europie, a nawet na świecie. Co roku maratoński dystans Odrą pokonuje 50-60 pływadeł i ok. 100 kajakarzy, łącznie ponad pół tysiąca osób - powiedział Bronisław Piróg, pomysłodawca spływu ze Stowarzyszenia „Rzeki dzielą, Odra łączy”. 

Ponadto, jak co roku Dni Raciborza rozpocznie Jarmark św. Marcelego (9 czerwca), który tradycyjnie ulokowany zostanie na Placu Dominikańskim. Początek Dni Raciborza to również koncerty. W tym roku zbawiać publiczność będą: Hania Hołek z zespołem (g.17:30) oraz gwiazda wieczoru Dawid Kwiatkowski (g.19:00).

To jednak nie wszystko, ponieważ równie doskonałym pretekstem do odwiedzenia Raciborza jest planowany na 22 lipca INTRO Festival. Wówczas, miłośnicy dobrej zabawy, wsłuchają się w brzmienia muzyki elektronicznej, które wypełnią dziedziniec i mury Zamku Piastowskiego. Na biorących udział w wydarzeniu gości, czeka także ultranowoczesny mapping 3D na bryle XII – wiecznej kaplicy zamkowej, tworzony przez Tying Stage Design. W ramach INTRO Festivalu odbędą się również m.in. warsztaty tatuażu, mody, malarstwa i graffiti. Na zgłodniałych, nie tylko muzycznych wrażeń, czekają food trucki oraz piwo Raciborskie, które w tym roku obchodzi 450-lecie tradycji ważenia. INTRO Festival to 10 godzin wyszukanych DJ’ów i składów elektronicznych.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »