Kultura, sztuka » Kultura

Standardy prawne a rzeczywisty poziom dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych w UE

Standardom prawnym i rzeczywistej sytuacji dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych w krajach Unii Europejskiej poświęcona będzie międzynarodowa konferencja organizowana w dniach 19-20 listopada w SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31).

Przeprowadzone przez Born Free Foundation badania ogrodów zoologicznych w 21 krajach Unii Europejskiej, o których będzie mowa podczas konferencji, pokazują, że wiele krajów wciąż ma problemy z wprowadzeniem w życie przepisów unijnych i zapewnieniem dzikim zwierzętom właściwej opieki. Około 20 prelegentów z całej Europy – prawników, biologów, weterynarzy, członków fundacji, ekologów, właścicieli zoo i przedstawicieli Komisji Europejskiej – będzie dyskutowało o zmianie sytuacji prawnej i rzeczywistej zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych.

– Podczas konferencji chcemy wypracować standardy utrzymywania zwierząt dzikich w ogrodach zoologicznych, zarówno w aspekcie prawnym, jak i weterynaryjnym, czyli wyjść naprzeciw współczesnym problemom ekspozycji i hodowli zwierząt. Pochylimy się tutaj nad nadal obowiązującą dyrektywą Rady Unii Europejskiej sprzed 13 lat, która dotyczy tego problemu. Zastanowimy się nad efektywnością tych przepisów i możliwością wdrażania ich do krajowego porządku prawnego – mówi dr hab. Teresa Gardocka z Wydziału Prawa SWPS.

W trakcie trzech sesji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zachowania zwierząt w ogrodach zoologicznych (prof. Tadeusz Kaleta, SGGW) i ich roli w ratowaniu fauny (dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO). Uczestnicy konferencji porozmawiają o sytuacji ssaków naczelnych (dr Kirsten Pullen, Paignton Zoo Environmental Park), niedźwiedzi (dr Agnieszka Sergiel z Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz słoni (dr Moira Harris z Harper Adams University College) w brytyjskich i polskich ogrodach zoologicznych. Ostatniego dnia zostaną poruszone kwestie prawa międzynarodowego (wystąpią m.in. dr Oksana Cabaj z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Agnieszka Gruszczyńska z SWPS, Anna Ronikier-Dolańska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz dr Brian Bertram z Komitetu Ekspertów ds. Ogrodów Zoologicznych rządu brytyjskiego).

Konferencja „Standardy prawne a rzeczywisty poziom dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych w UE” rozpoczyna się 19 listopada o godz. 10.00 w SWPS w auli im. Tomaszewskiego. Organizatorami konferencji są SWPS, Stowarzyszenie Prawnicy na Rzecz Zwierząt, SGGW, Fundacja Noga w Łapę i Uniwersytet Wrocławski. Program wydarzenia: www.swps.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

akiedrzynska@swps.edu.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »